Estetik merkezi İstanbul gibi şehirlerde sayıca fazla olan kurumlar arasında yer al almaktadır.

İstanbul’da estetik merkezleri gibi kurumların fazla olması bu alana olan taleple ilgilidir. Zira İstanbul nüfusu düşünüldüğünde diğer şehirlere göre talebin fazla olması normal olarak karşılanır. Bununla beraber İstanbul’un çok fazla turist alması da bu anlamda etkili olabilmektedir.

Estetik operasyonlar geçmişten günümüze insan hayatını etkileyen ve her dönemde ilgi duyulan bir alan olmuştur. Bunun sebebi insanların kendilerini iyi hissetmeyi önemsemeleridir. Herhangi bir yapısal bozukluk ile karşı karşıya kalan bireyler özgüven açısından problemler yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda insanların kendilerini iyi hissetmelerinin en iyi yolu estetik operasyonlar olmaktadır.

Estetik Operasyonlarda Kliniklerin Önemi

Estetik merkezi İstanbul gibi büyük şehirlerin yanı sıra Ankara, İzmir gibi şehirlerde de aktif olarak hizmet veren kuruluşlar arasında yer alır. Son dönemlerde estetik kliniklerindeki bu artışın sebebi estetik kaygıların günümüzde zirveye çıkmış olmasından ileri gelir. Estetik merkezleri tüm şehirlerde yaygınlaşmakta olsa da İstanbul estetik merkezleri listesi oluşturabilmek kliniklerin fazla olması nedeniyle oldukça güçtür.

Estetik operasyonlarda önemli konuların başında estetik merkezi seçimi gelmektedir. Operasyonların başarısında işlemi gerçekleştirecek olan klinikler önemli rol oynar. Bu sebeple hastaların klinik seçimi yaparken yalnızca fiyatlara göre tercihte bulunması istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Estetik Operasyonları Çeşitleri

Estetik merkezi İstanbul gibi şehirlerde oldukça farklı alanlarda gelişmiştir. Dolayısıyla birçok farklı alanda estetik operasyonların gerçekleştirilmesi için klinikler mevcuttur. İstanbul burun estetik merkezleri, göğüs estetik merkezleri gibi farklı alanlara ayrılan merkezler açısından oldukça zengindir. Bu sayede farklı alanlarda estetik operasyonlar arzulayan hastalar İstanbul gibi mega kentlerde bu isteklerini rahatlıkla karşılayabilecektir.

Estetik operasyonlarının çeşitliliğinin çok fazladır ve İstanbul klinikleri her çeşit operasyonu gerçekleştirebilecek donanıma sahiptir. Bununla birlikte estetik merkezleri çeşitliliği her zaman iyi bir durum değildir. Zira fazla sayıda merkezin olması hizmet kalitesinin tespiti açısından zorluklar meydana getirecektir. Klinikler açısından zenginlik, denetimi de zorlaştırabilmekte ve alanında yetkin olmayan kişilerin bu alanda hizmet vermesine sebep olmaktadır.

Estetik Operasyonlarının Gelişimi

Estetik merkezleri İstanbul gibi büyük şehirlerde günümüzdeki konumunu almadan evvel farklı aşamalardan geçmiştir. Hemen her dönemde ilgi duyulan bir alan olarak estetik operasyonlar geçmişte daha ilkel yöntemlerle uygulanmaya çalışılmıştır.

İnsanlar görünmek istediği şekle kavuşabilmek için doğal yollar denemişlerdir. Sonraki süreçte teknolojik gelişmelerin hızla artması ve bu sayede tıp alanında da hızla gelişmelerin yaşanması bir insanı baştan yaratabilmenin yolunu da açmıştır. Bu sayede insanlar arzuladıkları görünüme sahip kişiler olarak hayatlarını mutlu bir şekilde devam ettirebilme mutluluğuna erişmiştir.

İstanbul estetik cerrahi merkezleri de bu alanda adından söz ettiren klinikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu klinikler kaliteli hizmet anlayışı ile hastalara istedikleri kişi olabilmenin yolunu açmıştır.

Estetik operasyonlar toplumda bulunan farklı algıların aksine yalnızca keyfiyetten ileri gelen operasyonlar olmanın ötesinde bir duruma gelmiştir. Zira bahsedilen gelişim ile hastaların elinde olmayan sebeplerle içerisinde bulunduğu bazı durumlarda da bu operasyonlar uygulanabilmektedir.

Meme kanseri olan bir kadının meme büyütme operasyonu geçirmesi bu durumu örneklendirmek için yeterli olabilecektir. Zira kötü bir hastalığın sonucu olan bu durumun ortadan kaldırılması hastalar için yalnızca estetik bir algının giderilmesi demek değildir. Acı hatıralara bir sünger çekilmesi amacıyla da bu operasyonlar uygulanabilmektedir.

Estetik Operasyonlar Kimlere Uygulanır?

Estetik merkezleri İstanbul ilinde birçok semtte yoğunlukla bulunmaktadır. Operasyonu uygulanacak olan kişiler uygulama öncesi klinik ve hekim kalitesi açısından ve aynı zamanda fiyat değerlendirmesi yapmak için klinik araştırması yapmalıdır. İstanbul estetik merkezi Gayrettepe, Pendik, Ataşehir gibi semtlerde daha yoğun olduğundan estetik operasyonu uygulatacak olan kişilerin araştırmalarını bu semtlerde yapmaları önerilir.

Estetik işlem uygulatacak olan kişiler yukarıda değinilen araştırmalar öncesinde estetik operasyonuna uygun olup olmadığı konusunda da araştırmalar yapmalıdır. Zira estetik operasyonları her ne kadar toplumun her kesimi tarafından talep edilse de uygulamaya geçilmesi için hastaların bazı şartları taşıması gerekmektedir. Konuya ilişkin her operasyon çeşidi farklı şartlar gerektirebilmektedir. Hastaların gerçekleştirmek istedikleri operasyon öncesinde bu şartlara uygun olup olmadıklarına ilişkin araştırmalar yapması gerekir.

Estetik Operasyonlarında Fiyatlar

Estetik merkezleri İstanbul gibi şehirlerde fiyatlar açısından farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak kişisel özelliklerin değişkenliği sebebiyle farklı fiyatlarda olabilmektedir. Dolayısıyla estetik operasyonun türü ne olursa olsun sabit fiyatlardan söz etmek imkansızdır. Bunun sebebi estetik operasyon fiyatları üzerinde birçok faktörün etkili olmasıdır. Bu faktörler teknik açılardan olabileceği gibi genel de olabilmektedir.

Operasyonun gerçekleşeceği hastane, operasyonu gerçekleştirecek olan uzman, operasyonun gerçekleşeceği il ve hatta operasyonun gerçekleştiği semt dahi fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Bu noktadan hareketle İstanbul estetik merkezi Pendik ile Nişantaşı arasında fiyat açısından farklılıklar olabilmektedir. Sonuç olarak estetik operasyonlara ilişkin sabit fiyatlar belirlemek genel olarak mümkün değildir.

Korona virüs Sürecinde Estetik Cerrahi

Estetik merkezleri İstanbul gibi şehirlerde oldukça yaygın olmasıyla beraber olumsuz süreçlerde de bu illerdeki merkezler oldukça fazla etkilenmektedir. Şu an yaşadığımız tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sürecinde bu durum yaşanmıştır. Zira pandemi sürecinin başlangıcı ile estetik operasyonlara ilgi görülebilen en düşük seviyelere düşmüştür.

Estetik kliniklerde kullanılan cihazların her hasta için özelleştirilebilme imkanının olmaması ile getirilen kısıtlamalar bu durumun meydana gelmesine neden olmuştur. Adeta hayatı durma noktasına getiren bu süreçte estetik merkezleri de aktifliğini yitirmiştir. Pandemi süreci sonrası kısıtlamaların kaldırılması ile girilen normalleşme dönemi ile estetik merkezlerine olan ilgi eskisinden de fazla olmuştur.