Erkeklerde meme estetiği belirli nedenlerden dolayı yapılabilen ve günümüzde herkesin yaptırabileceği ulaşılması kolay bir tedaviye dönüşmüştür.

Jinekomasti Nedir

Erkek meme dokusunun hormonların ötesinde büyümesine “jinekomasti” denir. Bu genellikle aşırı östrojen ile oluşur. Bu nedenle önce bir endokrin testi önerilir. Tehlikeli bir durum değildir ama memenin hacmi arttığında erkekte dikkat edilmelidir ve meme estetiği gerekebilir.

Öte yandan görüntü olarak da psikolojiye kötü bir etki yaratır. Ancak bu durum havuz, deniz veya dar kıyafetler giyerken estetik olarak nahoş bir görünüme neden olurken diğer yandan ciddi güven sorunlarına da yol açabilir.

Jinekomasti Neden Olabilecek Durumlar

Erkeklerde genellikle kadın meme büyümesi olur. Erkeklerde meme estetiği, kök sebebi olmasa da pestisitler ve hormonal besinler gibi faktörlerden dolayı genç çiftlerde yaygındır. Bunun dışında kortizon, steroid kullanımı, aşırı alkol tüketimi veya diğer hastalıklar gibi başka sebepler de olabilir.

Erkek memesinin aşırı büyümesi anlamına gelen jinekomasti ağrıya ve ağır akıl hastalığına neden olabilir. O zaman kesin nedeni bilinmemektedir, ancak jinekomasti genellikle östrojen-androjen değişiminin kötüleşmesi gibi temel bir hormonal dengesizlikle ortaya çıkar.

Bu durum hayatın belirli dönemlerinde görülebileceği gibi bazı hastalıklar meme estetiği ameliyatı nedeni olabilir. Böbreküstü bezi hastalığı, hipofiz tümörleri, tiroid bozuklukları ve böbrek yetmezliği bu duruma neden olabilir. Aynı zamanda adrenal, hipofiz ve testis tümörlerinde ve akciğer kanseri hastalığında da bulunur. Diğer bazı ilaçlar ve maddeler de jinekomasti gelişiminde etkilidir.

Jinekomasti Nasıl Uygulanır

Meme estetiği ekşi sözlükte de belirtildiği gibi, her şeyden önce doğru teşhis ve hastaneye yatış için çok önemlidir. Bu sorun için fizik muayene yeterli olabilir. Ancak yeni oluşmuş vakalarda meme ağrısı veya gerçeği, böbrek ve tiroid fonksiyon testleri, hormon düzeyinde bazı kan testleri, mamografi veya ultrasonografi yapılmalıdır.

Ameliyattan sonra fazla büyüyen meme dokusunun alınmasının amacı ona normal bir görünüm kazandırmayı amaçlamaktadır. Muayene sonrasında Erkeklerde meme estetiği durumuna ve evresine göre cerrahi yöntemle muayene edilebilir.

Bu uygulama cerrahi olarak ya da yağ alımı yani liposuction şeklinde yapılabilir. Genelde düşük ve orta derecede sarkmalar liposuction’dan fayda sağlar. Kanül veya iğne şeklindeki cihazdaki yağ bu şekilde alınır.

Jinekomasti ve Liposuction

Meme estetiği nedir sorusunda meme başı belli bir büyüklükten büyükse veya yüksek derecede sarkıklık varsa memenin 1-1.5 cm altından bir kesi yapılır. İç meme dokusu kesiden alınır.

Memede fazla yağ dokusu varsa liposuction yeterli olabilir. Daha az yara izi ve daha kısa iyileşme süreleri nedeniyle lazer liposuction bu ameliyatlarda daha çok tercih edilmektedir. Lazer liposuction ile yağ alındıktan sonra cilt tabanı lazerle ısıtılarak ciltte sıkılaşma etkisi yaratılır.

Meme dokusu yağ dokusunun ön saflarında yer aldığından tek başına lipo yeterli değildir. Bu durumlarda bu tür liposuction işlemine ek olarak meme dokusunun çıkarılması meme başından küçük bir yarım daire kesi yapar. Böyle bir karıştırma işlemi ile çizikler çok azdır.

Jinekomastide Anestezi ve Faydaları

Bazı Erkeklerde meme estetiği vakalarında, her iki ekstra deri çok belirgindir ve bu taşınabilir meme, bir kadın memesi ile yaklaşık aynı büyüklükte olabilir. Cerrahi, kadınlarda meme küçültme ameliyatına benzer şekilde, ters T şeklinde izler bırakabilir.

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Hasta taburculuk ameliyatının yapıldığı gün veya ertesi gün ameliyat edilecektir. Genellikle liposuction veya küçük açık ameliyat için takılmaz ancak açık ameliyat için kullanılır.

Ameliyattan sonra hafif bulaşıcı ağrılar için ağrı kesicilerle ağırlık kaldırabilirsiniz ancak beşinci günün sonunda banyo yapabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda rahatsız edici meme görünümünü de ortadan kaldırır. Altta çalışan göğüs kaslarını ortaya çıkaran daha estetik bir göğüs çizgisi ortaya çıkar. Jinekomasti nedeniyle özgüvenini kaybeden erkekler bu ameliyattan sonra kendilerini daha iyi hissederler.

Erkeklerde Meme Ameliyatına Hazırlık

 • Erkek memede estetik (jinekomasti) ameliyatına kimler aday olabilir?

Aşırı sarkma ve meme dokusu olan tüm erkekler aday gösterilebilir.

 • Erkeklerde meme estetiği operasyonundan kimler yararlanabilir?

Standart meme başı sarkıklığının belli bir seviyenin altında olmasıdır. Jinekomasti estetiği için kriter olarak meme dokusu hacminin 50-100 cc olması ve 200-300 cc’ye ulaşması yeterlidir. Yasal yaş sınırı 18’dir. Yaş sınırı yoktur.

 • Jinekomastinin ergenlik döneminde tedavi edilmesi gerekir mi?

3 yıl içerisinde kendiliğinden iyileşme yüzde 90 oranında görülmektedir. Bu durumlarda düzenli takip yeterli olabilir. Yetişkinlikte kök bir neden varsa düzeltilmesi gerekir. Sebep yoksa veya mevcut sorun çözülür ancak durum düzelmezse tedavi planlanır.

Erkek Memede Estetik (Jinekomasti) Ameliyatı Öncesi Ne Yapmalıyım

Erkeklerde meme estetiği, spor ve diyetler ile faydalı olabilir. Bu nedenle öncelikle egzersiz ve diyete yöneliktir. Hastalar ameliyat öncesi diyet takviyelerinden ve kanı incelten kırmızı meyvelerden kaçınmalıdır. Sigara, yara iyileşmesini engelleyen bir faktördür. Başarı oranınızı artırmak için ameliyattan bir hafta önce sigarayı bırakın ve ameliyattan sonraki bir haftaya kadar sigarayı bırakın.

 • Erkek Meme Estetiği (Jinekomasti) Ağrılı mı?

Ciddi bir ağrı yoktur ancak cerrahi ağrı olabilir. Liposuction yaparsanız zaten 6 adet ağrı kesiciyle dolu olduğunuz için ağrı hissetmezsiniz.

 • Ameliyattan sonra korse giymem gerekir mi?

Jinekomasti ameliyatına devam et, 2-3 hafta korse giymek zorundasınızdır. Nihai sonuç 6-12 aydır. Ameliyat sonrası çok şiddetli kilo vermenin sonuçları kalıcıdır, ancak kayıp yoktur.

 • Egzersiz rutinime ne zaman dönebilirim?

İlk hafta dinlenmeniz ve üst vücut hareketlerinizi azaltmanız gerekir. Kaldırmalı, yorucu çalışmayı ve yorucu egzersizi ertelemeli, dolaşımı artırmak için yürümeyi ertelemeli ve mümkünse araba kullanmaktan kaçınmalıdırlar. İlk aydan sonra yoğun aktiviteler ve egzersiz yapabilirsiniz.

 • Ameliyattan Sonra Meme Büyümesi Tekrarlıyor mu?

Tedavi sonrası jinekomastinin nüksetmesi beklenmez. Ancak hasta kilo aldığında kilo alır. Bu, kilo yönetiminin önemli olduğu anlamına gelir.

 • Erkek meme estetiğinin (jinekomasti) sakıncaları nelerdir?

Bu süreç nihayetinde bir operasyondur. Kanama veya morarma meme estetiği riskleri arasında bulunur. Meme dokusunun çok fazla çıkarılması, meme başının altındaki bölgenin çökmesine neden olabilir. Bu ameliyatın bir uzman tarafından donanımlı ve güvenilir bir merkezde yapılmalı önemlidir.

 • Erkeklerde meme estetiği (Jinekomasti) Güvenli mi?

Kesi ameliyatı bu seviyede düzgün yapılırsa ve kasların altına girmiyorsa güvenli bir işlemdir. Kas altına yerleştirildiğinde pektoral kaslarda, göğüste, kemiklerde veya akciğerlerde düşük de olsa hasar oluşur.

Jinekomasti Hakkında

Basedow’un 1848’de tanımladığı jinekomasti, Yunanca gine (dişi) ve mastia (meme) kelimelerinden oluşur. Jinekomasti, memenin glandüler bileşenlerinin çoğalmasına bağlı olarak bir veya iki memenin büyümesi olarak tanımlanmaktadır.

Bu durum, yenidoğanlar, ergenler ve yaşlılık dahil yaşamın çeşitli dönemlerinde ortaya çıkabilir ve sağlıklı ergen erkeklerde yaygındır. Nadiren, erkek meme dokusunun iyi huylu proliferasyonu olarak tanımlanan altta yatan hastalık veya madde kullanımı vardır.

Erkeklerde meme estetiği, meme büyümesine engel olmak için yapılan bir işlemdir. Jinekomasti, erkek meme dokusu olarak da tanımlanabilir, erkeklerin fiziksel boyutları deforme olmuş zihinsel sorunlara neden olur ve sağlıkla ilgili çeşitli sorunlara işaret edebilir.

Erkek memelerinin farklı zamanlarda ve farklı nedenlerle büyümesi olan jinekomasti, karşılaştığımız durumlardan biridir.

Jinekomastinin Sebepleri Nelerdir

Jinekomasti, ciddi yaşam ve kişisel sorunlara neden olabilen bir durumdur. Erkek meme büyümesinin en yaygın nedeni ergenlik döneminde hormonal dolaşımdır. Ve ayrıca; yaşlılık, obezite, ilaçlar, alkol ve amfetamin gibi uzun süreli ilaç kullanımı, bazı hastalıklar, steroid kullanımı, kronik hastalıklar, tiroid rahatsızlıkları jinekomastiye neden olur.

Erkeklerde yüksek başarı gösterileri memedeki yağ dokusunun büyümesine değil, bezlerin büyümesine bağlıdır. Meme Estetiği yorumları önemli bir bilgi kaynağıdır ve büyüme sorununuza yardımcı olabilecek bilgiler içerir.

Jinekomasti (Erkeklerde Jinekomasti) Türleri Nelerdir

Jinekomasti; lipomatöz, glandüler ve karışık olmak üzere üç tipte görülür. Ancak jinekomastinin tipi fizyolojik ve patolojik olarak iki grupta incelenebilir.

Fizyolojik Erkeklerde meme estetiği grubu, vakaların çoğunu oluşturur ve Fizyolojik Jinekomastide altta yatan patolojiyle karşılaşmaz. Üç farklı geri dönüş vardır: yenidoğan, ergen ve yaşlılık.

Sekonder cinsel özelliklerin başlangıcından önce ortaya çıkan jinekomasti, ergenlik öncesi olarak adlandırılır ve jinekomasti vakalarının% 5’ini kapsar.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir

Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti, başlangıçta geçici meme aşırı duyarlılığı olarak kendini gösterir ve bir kızın gelişme evresine benzer. Deneyimli bir kişi veya ebeveynler tarafından tesadüfen keşfedilen memede şişme hormonlara bağlıdır ve bazı durumlarda dokunarak veya dokunmadan ağrı ve hassasiyet ortaya çıkabilir.

Erkeklerde meme estetiği genellikle yağlı göğüslerle karıştırılır. Lipomlarda, memenin yağ dokusu artar, bu durum psödogingiosarkom olarak adlandırılır. Jinekomasti için en önemli test yöntemi meme dokusunun diskini palpe etmektir. Disk palpe edildiğinde gerçek bir jinekomasti, palpe edilemeyen yağlı bir meme olarak yorumlanır ve uygun tedavi seçilmelidir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir

Jinekomasti, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ve teşhis edilmesi için daha fazla araştırma yapılmasını gerektiren bir durumdur.

Süresi, şikayetlere yanıt olarak akıntı, ciltte veya ayaklarda ağrı, detaylı ilaç tedavisi, önceki hastalık ve aile öyküsü detaylı olarak araştırılmalıdır. Ayrıca hastalara madde kötüye kullanımı veya olası psikososyal stres açısından detaylı görüşmeler yapılmalıdır.

Altta yatan başka bir hormonal bozukluğu olan erkek çocuklarda meme büyümesinin nedeni tam olarak açıklanamaz. Ergenlik dönemindeki jinekomastiye neden olan süt beyazı bir reaksiyon vardır.

Erkeklerde meme estetiği hastalarının çoğu, tıbbi geçmişleri ve bir doktor tarafından yapılan fizik muayeneleri ile teşhis edilebilir. Nadir uygulama, doktor isteği üzerine ileri tetkik. Gerçek jinekomastiyi tümörlerden ayırmanın en önemli yolu muayenedir. Palpasyonla yapılan fizik muayenedir.

Uygun tedaviyi belirlemek için ilgili doktorun konsültasyonunu, mevcut sağlık durumunu ve söz konusu ilacı tartışın. Her konuma özgü özel koşulları dikkate alarak daha doğru bir yol izlemek için doktorunuzla konuşun.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti tedavisinde öncelikle detaylı bir doktor muayenesi yapılır ve doktor muayenesi ile ne zaman büyüyeceği ve ameliyat gerekip gerekmediği belirlenir. Geçici jinekomasti olarak kabul edilen düzenleme prosedürleri istenmeyecektir.

Erkeklerde meme estetiği başlangıç ​​süresi 1 yıldan fazladır ancak etiyolojiyle sorunu olmayan psikososyal sorunları olan hastalara önerilir.

6 cm veya daha büyük çaplı jinekomasti ve 4 yıl süren jinekomasti hastaları için güvenilir cerrahi müdahale. Kalıcı östrojen ve androjen dengesizliği ve tekrarlama riski nedeniyle ergenlik öncesi cerrahi müdahale önerilmez.

Jinekomastiyi tedavi etmek, fazla yağı ve memeyi vücuttan çıkarmak için ameliyat yapılır.

Jinekomastiyi Tedavi Etmek İçin Hangi Yöntem Kullanılır

Erkeklerde meme estetiği düzeltmek için üç adım gerçekleştirilir. Bu yöntemlerden hangisinin seçileceği, jinekomastinin türüne ve doktorun konsültasyonuna bağlıdır.

Jinekomasti tedavisi ile karşılaştırıldığında fazla meme dokusundan kurtulmanın bir yoludur. Çıkarma işlemi sırasında meme dokusunun büyümesi önemlidir. Liposuction, yağ aldırma olarak tanımlanabilecek bir yöntemdir. Ancak sadece yağ birikimi kullanılır. Göğüs ölçünüzde fazla yağ varsa bu işlem yeterlidir. Günümüzde daha etkili liposuction lazer ve ultrasonik liposuction ile elde edilmektedir.

Bu yöntemle memenin mevcut durumuna göre yol izlenir. İşlem liposuction ile başlar. Memenin mükemmel kapasitesi aşırı yağlanmaya neden olursa bu işlem yeterli olabilir.

Jinekomasti Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk birkaç gün içinde masa başı iş ya da fazla hareket gerektirmeyen aktivitelere katılabilirsiniz ancak işlem sonrası bölgeye en az 5 haftalık bir dinlenme süresi vermeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında korse giymeli ve doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

Jinekomasti Korse

Jinekomasti korseleri, ortodontik cerrahi için ihtiyaç duyulan medikal ürünlerdir. Erkeklerde meme estetiği korseleri, jinekomasti tedavisi sonrası en önemli noktalardan biridir. Bu nedenle jinekomastinin düzeltilmesinden sonra uzun süre doktor tarafından yazılan bu korse çok önemlidir.

Kullanımı kolay jinekomasti korsesi, ameliyattan hemen sonra ve doktorunuzun belirleyeceği bir süre boyunca takılmalıdır. Ameliyattan sonraki üçüncü haftadan itibaren sadece gün içinde özellikle yoğun aktivite sırasında korse giymek faydalıdır.

Erkeklerde Meme Ameliyatının Kadın Meme Ameliyatından Farkı

Sağlıklı insanlar her iki cinsiyette de meme dokusuna sahiptir, ancak meme dokusunda emzirme üretimi ve taşınmasında rol oynayan bazı hücreler ve dokular kadınlarda erkeklerden daha gelişmiştir. Yine kadınlarda görülen çeşitli hormonların etkisiyle meme yağının meme bezlerine oranı değişebilir. Bu durum kadınlarda Erkekler gibi değildir. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle erkeklerde gelişen bu duruma jinekomasti denir.

Erkeklerde meme estetiği durumunda önemli olan nokta göğüs duvarındaki yağ dokusunun meme bölgesinin kilo alıp büyümesine bağlı olarak artmasının, meme dokusunda çeşitli bezlerin gelişmesine bağlı olarak meme dokusu hacmindeki artıştan farklı olmasıdır. Artan yağ dokusu yağ içeriği kilo verdikten sonra geri döner, ancak meme dokusunda glandüler gelişim genellikle geri döndürülemez bir şekilde gerçekleşir veya tedavi gerektirebilir.

Bu doğrultuda uzman muayenesi yaptırmak daha faydalıdır.

Cinsiyete Göre Jinekomasti Nasıl Gelişir

Erkek ve kadın ergenliği ile birlikte vücutta bazı değişiklikler gelişmeye başlar. Saçların artması, sesin değişmesi, boy uzaması gibi değişikliklerin yanı sıra vücuttaki üreme sistemi organları da işlev görmeye başlar.

Kadınlar için bu süreç genellikle meme dokusunun büyümesi ile tamamlanır. Bu, damarlar, kasık kılları, koltuk altı kılları ve son olarak adet kanaması (ilk gelgit) anlamına gelir.

Testis hacminin artması, saç büyümesinin artması ve sonunda erkek ergenliğinin başlaması bu sürecin bir özetidir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda tüm bu fonksiyonel değişikliklere hormonlar neden olur. Kadınlarda temel hormonlar östrojen ve progesterondur, ancak erkeklerde testosterondur. Bununla birlikte, bu hormonlar hem erkekler hem de kadınlar tarafından belirli seviyelerde birlikte üretilebilir. Bu hormonlar dengeli bir şekilde çalışır ve rollerini oynarlar.

Erkeklerde Estetik ve Hormonlar

Erkeklik hormonları dengesizleştiğinde ve östrojen seviyeleri yükseldiğinde, erkeklerde kadınlarda oluşan alarm süreci gelişmeye başlar. Sonuç, östrojen varlığına duyarlı bir meme bezidir ve sonunda meme dokusu kadınsı hale gelir. Göğüs dokusu, bir kişinin diğer vücut özelliklerine bağlı olarak belirli hacim kazanımları yaşar.

Meme büyümesi, meme yağ kütlesinin artmasıyla ilgili tek sorun değildir, bu nedenle sorunu çözmek için yaygın olarak kullanılan spor aktiviteleri ve yorucu egzersiz programları meme büyümesini iyileştiremez. Bu anlamda hekimlerin hastaları Erkeklerde meme estetiği açısından değerlendirmesi önemlidir.

Jinekomastinin Sebepleri Nelerdir

Bu nedenle Erkeklerde meme estetiği aşağıdaki hastalıklardan dolayı yapılabilir:

 • Andropoz: Yaşlı erkeklerde erkeklik hormonu testosteron üretimi, kadınlarda olduğu gibi zamanla azalır. Bu nedenle vücuttaki östrojen miktarı nispeten artar ve hormonlar dengesizdir. Sonuç olarak jinekomasti gelişebilir.
 • Ergenlik: Bazı kişilerde ergenlik döneminde artan hormon salgısı sırasında, şiddetli östrojen salınımı meydana gelir ve geçici jinekomastiye neden olur.
 • Emzirme Dönemi: Erkek bir bebeğin emzirilmesi sırasında, güçlü östrojenler sütten geçebilir. Sonuç geçici bir jinekomasti benzeri meme gelişimidir.
 • Siroz: Karaciğer yetmezliğinin son aşaması olan siroz, kandaki hormonların taşınmasında rol oynayan bazı proteinlerin üretimini bozarak kanda nispeten yüksek östrojen seviyelerine neden olabilir. Sonuç olarak jinekomasti gelişebilir.
 • Hipertiroidizm: Artmış tiroid hormonları, hormon taşınmasında rol oynayan protein düzeylerini etkiler, östrojen oranlarının artmasına ve jinekomastinin gelişmesine yol açar.
 • Bazı genetik sendromlar: Jinekomasti ve Klinefelter sendromu gibi östrojen seviyelerini etkileyen çeşitli kalıtsal bozukluklarda ortak bulgular vardır.
 • İlaçlar: Antihipertansif ilaçlar, amfetaminler, antidepresanlar ve çeşitli hastalıklar için kullanılan steroidler gibi bazı ilaçlar yan etki olarak jinekomastiye neden olabilir.
 • Bazı Kimyasallar: Sigara, alkol ve uyuşturucu ve östrojen içeren katkı maddelerinin alımı gibi çeşitli alışkanlıklar jinekomastiye neden olabilir.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir

Normal Gözle görülür. Oral semptomlar, jinekomastinin ortaya çıkabileceği durumların bir özetidir.

 • Göğüs dokusunun şişmesi
 • Bir meme diğerinden daha büyükse
 • Bir memeden veya her ikisinden meme başı akıntısı geliyorsa
 • Göğüs ağrısı ve hassasiyeti varsa
 • Meme ucunun altında bir yumru oluşmuşsa

Burada dikkat edilmesi gereken nokta meme kanserinin sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülmesidir. Meme kanseri, jinekomastiden bağımsız olarak erkeklerde de ortaya çıkabilir. Bu durumda, ilk örnek en iyi tıbbi tesisler için geçerlidir ve profesyonel yardım almak önemlidir.

Jinekomastiyi Kendim Nasıl Anlayabilirim

Hastalardan gelen önemli sorulardan biri Jinekomasti nasıl anlaşılır? Sorusudur. Jinekomasti testinin temeli gelişen bezlerin palpasyonudur. Bu anlamda artan yağ üretimi nedeniyle meme büyümesi; sert ve engebeli kafa dokusu özellikle meme başı altında hissedilmez ancak jinekomasti tanımına göre yoğun, sert, lastiksi, yumrulu dokuyu kaldırabilirsiniz.

Jinekomasti Tedavisi Ne Yapabilir

Jinekomastinin doğru tedavisi, öncelikle hangi tür meme büyümesinin söz konusu olduğunun belirlenmesine ve altta yatan bozukluğun doğru şekilde teşhis edilmesine bağlıdır. Ayrıntılı bir tıbbi geçmiş ve bir uzman tarafından yapılan fizik muayenenin ardından, gerektiğinde ek görüntüleme ve laboratuvar testleri yapılacaktır.

Jinekomastinin tek başına kanser riski oluşturduğu düşünülmemektedir. Ancak işler ilerliyor ve erkeklerde meme kanserinin gelişmesi maalesef devam etmektedir. Bu doğrultuda jinekomastiye neden olabilecek durumların belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda testis kanseri, siroz, böbrek yetmezliği, hipertiroidizm gibi altta yatan hastalıkların spesifik tedavisi gerekebilir. Meme estetiği İstanbul ilimizde en iyi uzmanlar tarafından yapılabilmektedir.

Jinekomasti Sağlık Sorunlarına Neden Olur Mu

Doğrudan sağlık sorunlarına neden olmamakla birlikte, neden oldukları semptomlar ve sosyal nedenler için tedaviler kullanılmaktadır. Jinekomasti için çeşitli tedaviler vardır. Bu nedenle jinekomastiyi tedavi etmek için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • İlaç tedavisi: Raloksifen ve tamoksifen gibi ilaçlar jinekomastide kullanılır ve ilaç tedavisi sırasında östrojen reseptörlerini bloke eder.
 • Cerrahi: Sık kullanılan bir diğer yöntem olan jinekomasti ameliyatı, meme dokusunun yağ bezlerinin ve bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasını amaçlamaktadır. Bu kapatma yöntemiyle (laparoskopik) ve küçük bir kesi ile yapılan mastektomi adı verilen bir işlemin oldukça umut verici kozmetik sonuçları vardır.
 • Diğer müdahaleler: Yağ oranının baskın olduğu jinekomastide ultrason görüntüsü sağlamak için liposuction gibi çeşitli müdahaleler uygulanabilir. Kök hücreyle meme estetiği diğer bir seçenektir.
 • Enstrümanlar: Özellikle jinekomasti ameliyatı sonrası jinekomasti korseleri ve jinekomasti sporcuları gibi çeşitli enstrümanlar üzerine yazılır. Ameliyattan yaklaşık 3 hafta sonra takip. 6 haftaya kadar yoğun egzersiz yapan kişiler tarafından kullanılmaya devam edilmektedir.

Jinekomasti Nedenleri

Jinekomastinin birçok nedeni vardır. Siroz, ağır yazı, bazı kelimeler, zamanlar ve yaygın olarak kullanılan mide ilacı (simetidin) gibi bazı hastalıklar jinekomastiye neden olabilir. Ancak jinekomasti vakalarının çoğunda bir neden yoktur. Diğer bir deyişle, hastalık hiçbir sebep olmaksızın kendiliğinden ortaya çıkar.

Jinekomasti çoğu vücut geliştirme sporcusunda bulunur. Bu, uyarıcı olarak kullandıkları yüksek androjenlerden kaynaklanmaktadır. Androjenler vücutta kullanıldıktan sonra yok edilir, ancak kadınlık hormonlarına benzer ara maddeler ortaya çıkar ve meme çok sayıda büyür. Yani sporcuların tercihi olan birincisi çok etkili ve hap olarak alınabilen şiddetli jinekomastiye neden olur. Kayseri meme estetiği bu çözüm konusunda gelişmiştir, ancak İstanbul ilimizin sunabildiği seçenekler daha geniştir.

Jinekomastinin Ameliyatsız Bir Çözümü Var Mı

Ne yazık ki bu durumda ameliyatsız meme estetiği mümkün değildir. Jinekomasti çıkışının görünümü değiştirilemez. Hormon tedavisinin gerilemesi ilaçla bile beklenmemektedir.

Operasyon:

İki tür ameliyat yapılır.

Büyüyen meme bezleri yumuşak ve yağlı ise liposuction, lateral ve yağ aldırma ameliyatı yeterli olabilir. Ancak sert ve büyük jinekomasti açık teknikle çıkarılmalıdır. Ama bu yara izi ameliyatı değildir. Boyun kısmı birleşim yerinde meme başının altına dairesel bir kesi yapılır ve meme bezi buradan çıkarılır. Gerekirse liposuction da yapılır.

Erkeklerde meme estetiği oldukça küçük bir operasyondur. Hastanede yatmaya gerek yoktur. Pansuman 2 gün sonra çıkarılır ve 3. gün yıkanabilir. 4. gün işe dönebilirsiniz.

Bu Ameliyatı Kimler Yaptırmalı

Jinekomastili tüm erkekler için bu cerrahi bilgi barındırılmalıdır. Bu erkekler için dayanılmaz bir durumdur ve özellikle gençler için psikolojik sorunlara neden olur.

Bu tip meme estetiği olanlar bilirler, neredeyse hiç ciddi kanama olmaz. Kanama, memenin bir tarafında kan birikmesi veya “hematom” şeklinde olabilir. Doktorunuz sizi ameliyathaneye geri götürüp kan talep ederek, devam ettirerek veya durdurarak bu birikimden kurtulmak isteyebilir. Benzer şekilde, ameliyattan yaklaşık 5 gün sonra tek taraflı şişlik bir enfeksiyona işaret edebilir. Çözüm yine enfeksiyonları ve doğal antibiyotik tedavilerini temizlemektir.

Ameliyattan Önce Ve Sonra Neler Beklenmeli

 • Erkeklerde meme estetiği küçük ve zordur. Ağrılı bir operasyon değildir.
 • İlk gece daha kısa olabilir. Basit bir oral ağrı kesici yeterlidir. Bu ameliyat, beklenen morarma veya şişlik olmayan bir girişimdir.
 • Bu işlem için 4 gün harcamak yeterlidir.
 • Ameliyat kaydı oluşturulmalıdır.
 • Anestezi: Lokal anestezi yeterlidir.
 • Ameliyat nerede yapılmalı: hastanelerde ve ameliyathanelerde.
 • Ameliyat sonrası ağrı ve rahatsızlık: Birkaç gün hafif ağrı olabilir.
 • Şişlik, morarma: 5-10 gün, orta derecede.
 • Drenaj: Düşük dozda drenaj kullanılmalıdır. Drenaj ertesi gün kaldırılacaktır.
 • Pansuman: 2-3 günde kaldırılır.
 • Dikiş: Dikiş yok.
 • İşe ne zaman dönülür: 3-4 gün.
 • Araç Sürüş: Özellikle kol hareketleriniz daha az hassas ise 3-4 gün sonra araba sürebilirsiniz.
 • Günlük hayata dönüş: Ameliyat sonrası birkaç gün kolun hareketinde hafif bir ağrı olur. Bu, göğüs kaslarının göğüsteki hareketinden kaynaklanan ağrıdır.
 • Spor: 2 hafta sonra yürüyüşe, 3 hafta sonra koşmaya başlayabilirsiniz. 4 hafta sonra saha fitness ve tenis gibi sporlara başlayabilirsiniz.
 • Nihai biçim: Başlangıçta elde edilebilen sertlik 3 ay sonra geçecektir.

Erkeklerde meme estetiği ister estetik ister medikal nedenlerden dolayı olsun, yaptırılması gereken bir uygulamadır ve doktorunuza duyduğunuz güven çok önemlidir.