En uygun kulak zarı ameliyatı fiyatları yılında en çok aranan yazıdır, çünkü bu ameliyat en çok gerçekleştirilen işlemlerden bir tanesi olmuştur. Genel olarak estetik bir operasyon niteliği taşımamaktadır.

Kulak zarı ameliyatı fiyatları değişkendir ve bu ameliyat zarın onarımı anlamına da gelmektedir. Kulak zarında meydana gelen bir deliği veya yırtığı düzeltmek için yapılan cerrahi bir uygulamadır. Bu ameliyat aynı zamanda kulak zarının arkasında bulunan üç kemiği onarmak veya değiştirmek için de yapılabilmektedir.

Tekrarlanan kulak enfeksiyonlarının, cerrahi veya yaşanan herhangi bir travmanın kulak zarınıza veya orta kulak kemiklerinize zarar vermesi de olası bir ihtimaldir. Bu nedenle cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kulak zarındaki delik veya yırtılma küçükse hemen cerrahi müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Başka şekilde tedavi yöntemleri de denenebilmektedir. Kulak zarı ameliyatı 2020 yılında olduğu gibi ilerleyen dönemlerde de ameliyatsız olarak çözülebilmektedir. Öncelikli olarak deliğe dışarıdan müdahale yapılabilmektedir. Genellikle sadece lokal anestezi ile muayene odasında yapılabilmektedir.

Kulak zarınızdaki delik büyükse veya antibiyotiklerle tedavi edilemeyen kronik bir kulak enfeksiyonunuz varsa timpanoplasti yapılmaktadır. Bu operasyon geçekleştirilirken genel anestezi uygulanmaktadır.

İlk olarak, cerrah orta kulağınızda biriken fazla doku veya skar dokusunu dikkatlice çıkarmak için bir lazer kullanacaktır. Daha sonra, bir damardan veya kas kılıfından kendi dokunuzdan küçük bir parça alınmaktadır. Deliği kapatmak için kulak zarınıza dikilir. Cerrah kulak zarını onarmak için kulak kanalınızdan geçecek veya kulağınızın arkasında küçük bir kesi yapacak ve kulak zarınıza bu şekilde erişecektir. Kulak zarı ameliyatı ne kadar sürer gibi sorularla da karşılaşılmaktadır. Bilinmelidir ki bu cerrahi işlem iki ile üç saat arasında sürmektedir.

Kulak Zarı Ameliyatı Komplikasyonlar

Kemikçik olarak bilinen orta kulağınızın üç minik kemiği kulak enfeksiyonları veya travma nedeniyle hasar gördüyse, ossiküloplasti yapılır. Bu prosedür genel anestezi altında da yapılır. Kemikler, bir donörden alınan kemikler kullanılarak veya protez cihazlar kullanılarak değiştirilebilir. En uygun kulak zarı ameliyatı fiyatları arayan kişiler tarafından tercih edilmiş bir cerrahi operasyondur.

Her cerrahi operasyonun belli başlı riskleri bulunmaktadır. Bu riskler arasında kanama, ameliyat yerinde enfeksiyon ve prosedür sırasında verilen ilaçlara ve anesteziye alerjik reaksiyonlar sayılabilmektedir.

Kulak zarı ameliyatı riskleri de gündemde olan konular arasında yer almaktadır. Kulak zarı onarım ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar nadirdir. Kulak zarı ameliyatı sonrası kaşıntı da yaşanabilecek durumlar arasında yer almaktadır.

Ancak şunları içerebilmektedir:

  • Yüz sinirinize veya tat duyunuzu kontrol eden sinire zarar
  • İşitme kaybına neden olan orta kulağınızın kemiklerinde hasar
  • Baş dönmesi
  • Kulak zarındaki deliğin eksik iyileşmesi orta veya şiddetli işitme kaybı
  • Kulak zarınızın arkasında anormal bir cilt büyümesi olan kolesteatom hastalığı

Otolojik cerrahide iyi eğitim almış, bu ameliyatları gerçekleştirme konusunda deneyim sahibi olan ve bu prosedürleri düzenli olarak yapan cerrahlarda genellikle bu potansiyel komplikasyonların ortaya çıkmasının daha az olduğu düşünülmektedir. Bu otolojik risklerin yanı sıra, herhangi bir ameliyat anestezi, kanama, enfeksiyon gibi daha uzak ameliyat problemleri ortaya çıkmaktadır.

Kulak Zarı Ameliyatı Hazırlık Süreci

Kulak zarı ameliyatı fiyatları 2020 öncesinde hastalar aldıkları ilaç ve takviyeleri doktora bildirmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda ilaç, lateks veya anestezi de dahil olmak üzere hasta sahip olduğu bütün alerjiler hakkında da bilgi vermelidir.

Eğer bu operasyonu yaptıracak kişi kendisini hasta hissediyorsa bunu mutlaka doktoruna iletmelidir. Bu durumda hastanın ameliyatının ertelenmesi gerekebilmektedir. Muhtemelen hastanın ameliyattan önceki gece; gece yarısından sonra yemekten ve içmekten kaçınması istenecektir. Eğer hastanın ilaç alması gerekiyorsa sadece küçük bir yudum su ile alması gerekmektedir.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası

Kulak zarı ameliyatı fiyatları 2020 sonrası yaklaşık olarak 2 ile 3 saat arasında sürecek bir işlem olduğundan bahsetmiştik. Aynı zamanda kulak zarı ameliyatı sonrası hastanede kaç gün kalınır konusu da bu operasyonu geçirecek kişiler tarafından sorulmaktadır.

Kulak zarı ameliyatı sonrası hastanede kaç gün kalınır Ameliyat sonrası doktorunuz kulağınızı pamuk ile dolduracaktır. Bu pamuk ameliyattan sonra beş ile yedi gün boyunca kulakta kalmalıdır. Kulak zarı ameliyatı iyileşme süreci de oldukça kısa sürmektedir.

Ameliyat sonrası ameliyatlı bölgeyi korumak için birtakım önlemler alınmaktadır. Bu önlem genellikle tüm kulağa yerleştirilen bir bandaj şeklinde olmaktadır. Bir kulak zarı onarım ameliyatı geçiren kişiler genellikle hastaneden direkt olarak çıkış yapabilmektedir. Ameliyattan sonra kulak damlası verilebilmektedir.

Kulak zarı ameliyatı fiyatları 2020 sonrası, uygulamak gereken birtakım prosedürler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de damla ve pamuk değiştirme işlemidir. Pamuğu yavaşça çıkarın ve damlaları kulağınıza sıkın. Pamuğu sürekli olarak değiştirin ve kulağınıza başka bir şey koymayın. İyileşme sırasında suyun kulağınıza girmesini önlemeye çalışın. Yüzmekten kaçının ve banyo yaparken suyu dışarıda tutmak için duş başlığı takın.

Kulak zarı ameliyatı sonrası hapşırmak gerekiyorsa, ağzınız açıkken bunu yapmanız gerekmektedir. Böylece kulaklarınızda basınç birikmez. Kalabalık yerlerden ve hasta olabilecek insanlardan kaçınmalısınız. Ameliyattan sonra soğuk algınlığına yakalanmak da kulak enfeksiyonuna yakalanma riskini artırmaktadır.

Kulak Zarı Ameliyatı İyileşme Süreci

Kulak zarı ameliyatı fiyatları 2019, iyileşme sürecinde suyun kulak kanalına girmesini önlemek büyük önem taşımaktadır. Pamuk taşıyıcılar veya kulak tıkaçları kulağa yerleştirilmemelidir. Bu iyileşme sürecini uzatmasının yanı sıra mikrop kapmaya da neden olabilmektedir.

Kulak zarı ameliyatı sonrası cinsel ilişki de sorulan sorular arasında yer almaktadır. Kulağın darbeye maruz kalmaması önem teşkil eden konular arasında yer almaktadır.

Hasta, kaşıntı hissi olsa bile kulağa kesinlikle müdahale etmemelidir. Bu iyileşme süreci için gerekli olan küçük kan damarlarını kesebilir. Kulak zarı ameliyatı fiyatları 2019 sonrası dönemde hastaya ağır fiziksel aktivite yaptırılmamalıdır. Her vaka farklı olduğu için, hastanın cerrahı postoperatif bakımla ilgili bazı ayrıntılar gözden geçirilmelidir.

Kulak zarı ameliyatı başarı oranı için kesin bir şey söylenememektedir. Bunun nedeni ise herkeste bu oranın farklı oluşudur. Aynı zamanda kulak zarı ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıklarının da genel sağlık için düzenlenmesi önem teşkil eden bir başka konudur.