En iyi göğüs estetiği doktoru seçiminin önemli olduğu bu estetiğe genelde kadınlar ihtiyaç duymaktadır. Geçmişten günümüze kadınların göğüslerine birçok anlam yüklenmiş ve önemli bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle kadınlar göğüslerinin dik, dolgun ve estetik açıdan güzel görünmesine oldukça önem vermektedir.

Bazı kadınların göğsü küçük olabilirken bazılarının da büyük olabilmektedir. Bu gibi yapısal etkenler dışında yaşa bağlı değişimler doğum sonrası ya da kiloya bağlı sarkmalar meydana gelebilmektedir. Göğüs estetiğini genelde kadınlar bu amaçlarla yaptırmaktadır. Ancak sadece kadınların değil erkeklerin de jinekomasti denilen nedenden dolayı göğüs estetiği yaptırıldığı unutulmamalıdır. Meme estetiğini konusunda uygun cerrahın seçilmesi büyük önem taşımaktadır.

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs estetiği operasyonu sayesinde kadınlar ve erkekler kendilerinde oldukça özgüven hisseder ve ruhsal sağlıkları yerine gelir. Çünkü rahatsız oldukları görüntü ortadan kalkar ve istediği görüntüye kavuşmuş olur. Göğüs estetiği yaptıranlar genellikle bu amacı hedeflemektedir. Bu yüzden en iyi göğüs estetiği doktoru seçimi hastalar için oldukça önem taşımaktadır.

Göğüs estetiği nasıl yapılır işlemine bakılırsa genellikle yağ dokusu alınması veya protez eklenme işlemleri yapıldığı görülmektedir. Sarkan göğüsler için silikon göğüs protezi kullanılırken küçültülme işlemi için de yağ dokusu alınma işlemi uygulanmaktadır. Göğüsleri küçük olmasından dolayı sıkıntı çeken kadınlar protez işlemi yaptırmakta iken büyüklüğüyle ilgili sıkıntı yaşayan kadınlar da yağ aldırma işlemi yaptırmaktadır.

Göğüs Estetiği Operasyonu Sonrası

Göğüs estetiği ameliyatları kişilerin kendi istekleri üzerine başvurmaları sonucunda gerçekleşen operasyonlardır. Ancak hastanın istekleri göz önünde bulundurulurken en iyi göğüs estetiği doktoru dahi hastalarına anatomik yapılarına göre bir seçim yapmaktadır. Operasyon sonrasında kusa sürede sonuç alınmakta ancak gerçek sonucu elde edebilmek için şişliğin ve ödemin atılması için en az 6 ay beklenilmelidir.

Hasta emziren bir anneyse emzirmeden en az 3 ay geçtikten sonra bu operasyonu yaptırmalıdır. Çünkü açık olan süt kanalları iyice kapanmalıdır, bu operasyonun başarısı ve hastanın sağlığı için oldukça önem taşımaktadır.

Göğüs Küçültme Operasyonun da Planlama Nasıl Yapılır?

En iyi göğüs estetiği doktoru genellikle hastanın ilk muayenesinde vücut ölçüsüne yakışacak göğüs büyüklüğünü belirlemektedir. Hastanın göğüs ölçüsü alınmakta ve fotoğrafları çekilmektedir. Göğüs ucu başının pozisyonu değerlendirilir ve aşağıdaysa ne kadar yukarı taşınacağı belirlenmektedir. Operasyon ile ilgili hastaya ayrıntılı bilgi verilir ve komplikasyonlar konusunda hasta aydınlatılmaktadır.

30 yaş üzeri hastalarda bu operasyona girmeden önce hastanın dosyasına girmek üzere mamografi istenir. Bu mamografiye göre operasyonda çıkartılacak materyalin patolojiye gidip gitmeyeceğine karar verilir. Operasyon için hastanın ideal kiloya yakın olması sağlanır. Böylece göğüs dokusunun yağ miktarı azalmış olur ve operasyon daha kolay hale gelir. Operasyon genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu noktada en iyi göğüs estetiği doktoru araştırmaları önem taşımaktadır.

Göğüs Estetiği Sonrası İyileşme Sürecinde Tavsiyeler Nelerdir?

Operasyonlarda en iyi göğüs estetiği doktoru dahi tercih edilse bile dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hasta gerekenden fazla ağrı kesici kullanmamalıdır, aşırı dozda ağrı kesici iyileşme sürecini yavaşlatır. Operasyondan sonra ki günlerde şişkinlik olacaktır ve bu süreçte göğüslere gerekenden fazla destek sağlanmalıdır, sporcu sütyenleri bu konuda oldukça işe yaramaktadır.

Göğüs estetiğinden sonra iyileşme sürecini kısaltmak için en iyi yollardan birisi düzenli dinlenme yapmaktır ve hasta bu süreçte ilk 3 hafta boyunca ağır nesneler kaldırmamalıdır. Ayrıca hareket etmekte operasyon sonucunda oldukça işe yaramaktadır. Operasyondan sonra hasta kendini yormayacak şekilde yürüyüş veya benzeri egzersizler yapmalıdır. Hareket etmeye operasyondan en az bir hafta önce başlamalıdır

Sarkan Göğüsü Dikleştirme Operasyonu

Genel anestezi altında yapılan bu operasyon ortalama 2 veya 3 saat sürmektedir. Genellikle hasta kendi göğüs dokusu yeterli ise mevcut şekillendirme tercih edilmektedir. En iyi göğüs estetiği doktoru mümkün oldukça bunu sağlamayı hedeflemektedir. Fakat bazı hastalarda kullanılacak doku kalmayabilir bunun nedeni genellikle emzirme veya ani kilo kaybı olarak görülmektedir. Bu gibi durumlarda göğüsü şekillendirip, göğüs başı yukarı alınır ve küçük implantlar sayesinde göğüsün uygun hacmi alması sağlanmaktadır.

Bu operasyon ağrılı ve zor geçen bir operasyon olmamaktadır. Hastalar genellikle çok fazla ağrı hissetmemekte, sadece ilk 3 gün belirli kol hareketlerinde zorlama görülebilmektedir. Ancak yara iyileşmeleri kısa süre içerisinde gerçekleşir ve hasta eski hareket konforuna kavuşabilir.

Göğüs Estetiği Operasyonları İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Göğüs küçültme operasyonları için yaş sınırı bulunmaktadır. En iyi göğüs doktoru bu yaş sınırını göz ardı kesinlikle edemez. 18 yaşından sonra göğüs dokusunun tamamen gelişmiş olması beklendiğinden dolayı bu dönemden sonra ameliyat yapılabilmektedir.

Diğer bir önemli konu ise emzirme süreci olmaktadır. Gebelikten sonra en az 6 ay geçmesi beklenmelidir. Hatta emzirme devam ediyor ise 2-3 ay sonra bu işlemleri yapmak daha uygun olmaktadır. Eğer ilk bir yıl içinde gebelik düşünen hasta var ise operasyonun gebelik sonrasına ertelenmesi genellikle tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Bu gibi noktalara dikkat edilmesi için en iyi göğüs estetiği doktoru araştırmaları yapılmaktadır.

Göğüs Estetiği Fiyatları

Göğüs estetiği ne kadar sorusu hemen hemen bu konudan sıkıntı yaşayan her insanın aklında olan bir sorudur. Bu işlemin fiyatları hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Bu yüzden özel hastane ve devlet hastane arasında göğüs estetiği fiyat farkları bulunmaktadır.  Ancak estetik operasyonları kişinin kendi isteği ile yapıldığı için SGK tarafından karşılanmaz ancak özel hastanelere ve bazı doktorlara oranla devlet hastanesi fiyatları daha uygun olmaktadır.

Kişiler hem bütçeleri hem de sağlıkları açısından sorun yaşamamak için fiyat ve en iyi göğüs estetiği doktoru araştırmalarına önem vermektedir.