Dövme sildirme günümüzde internet aracılığı ile en çok merak edilen ve araştırılan başlıklar arasına girmiştir. Bunun sebebi de, günümüzde neredeyse her 10 kişiden 9’unun en az 1 tane dövme sahibi oluşuna bağlıdır. Dövme, genel olarak sadece bir defadan ibaret olmayan, en nihayetinde devamının mutlaka getirildiği bir çizim sanatıdır. Bu yüzden çoğu dövme sahibi de, birden fazla dövmeye sahiptir.

Öncelikle dövme sildirme; var olan dövmenin boyutuna, şekline ve ne kadar büyük olup olmadığına bağlı olacak şekilde değişiklikler göstermektedir. Dövme sildirme işlemi bilindiğinin aksine, genellikle dövmeciler ya da dövme stüdyoları tarafından tercih edilmez. Çoğunlukla büyük hastanelerde veya kliniklerde bulunur. Dövme sildirme fiyat aralığı, genellikle bir dövmeyi yaptırma bedelinden daha fazla olur. Bunun sebebi hem daha uzun seanslar gerektirmesi, hem de yapmaktan ziyade silmesinin oldukça zor olmasıdır. Dövme sildirme, cerrahi bir operasyon değildir. Belirli dövmecilerde, kliniklerde ya da güzellik merkezlerinde kolayca bulunabilir. Bu yüzden herhangi bir ameliyat gerektirmez.

Dövme Sildirme Nasıl Olur? 

Dövme sildirme maalesef her cilt tipi için kalıcı bir çözüm sağlamaz. Ana renkler, çoğunlukla her ten renginden silinebilirken, beyaz ya da sarı gibi açık tona sahip olan renkler açık ten rengi olan insanlardan kolayca silinemez. Bunun dışında, neredeyse tüm ana renkler tüm cilt ve ten renklerinden rahatlıkla silinebilir. Dövme sildirme, yaygın olarak lazer ile yapılmaktadır. Seans aralığı ise dövmeden dövmeye değişirken, genellikle 5-15 arasıdır. Seansların aralıkları uygulanan yoğunluğa göre de değişiklik gösterirken, çoğunlukla 6-10 hafta arasındadır.

Dövme sildirme dışında; dövme sildirme fiyat, dövme sildirtme ne kadar, dövme sildirme ameliyat fiyatları gibi sorular da araştırma başlıkları arasında sıklıkla yer almaya başlamıştır

Seansın ardından dövme üzerinde beliren kabuklaşma süreci 3-5 gün aralığında sürse de, bazen biraz daha uzayabilir. İşlem sonrasında deride ve dövme üzerinde kabuklaşma süreci görülüp iyileşmeye dair olan süreç başlamış olsa da, derinin altında var olan dövme boyasını ciltten uzaklaştırma işlemi devam eder. Bu sebeple de, her ne kadar deri normalleşmeye başladıysa da, boyanın vücuttan atılma işleminin olabildiğince sona yaklaşmasını beklemek gerekir.

Bir diğer merak edilen sorular arasında ise, dövme sildirtme işleminin deride kalıcı iz bırakıp bırakmadığı yer alır. Dövme sildirme işlemlerinin çok büyük bir çoğunluğunda deride kalıcı herhangi bir iz kalmaz. Ancak her tıbbi müdahalede de görüldüğü gibi, dövme sildirtme işlemi de beraberinde belirli riskleri getirir. Ciltte bulunan deri ve deri yüzeyi de aynı diğer organlarda olduğu şekilde işlem gördükten sonra belirli sorunlar yaşayabilecek bir yapıya sahiptir. Eğer bir kişide hali hazırda hipertrofik skar ya da keloid gibi deri problemleri varsa dövme sildirtme işleminde de sorun çıkması oldukça muhtemeldir. Ancak genellikle dövme sildirtme işlemi öncesinde ve sonrasında yer alan kurallara uyulduğu zaman herhangi bir problem ya da komplikasyo ile karşılaşılmamaktadır.

Dövme Sildirme Kremi İşe Yarar Mı?

Günümüzde dövme sildirtme işlemi dışında dövme sildirtme kremi gibi ürünler türemiştir ancak bu ürünler herhangi bir başarı sağlamamıştır. Bu sorunun temel kaynağı, dövme sildirtme acıtır mı, dövme sildirtme acısı, dövme sildirme can yakar mı gibi sorulardan gelmektedir. Dövmesi olup pişman olanlar ya da herhangi bir sebepten dövme sildirtme işlemine gereksinim duyan kişiler, genellikle can acısı korkusu ile alternatif çözümlere yönelim göstermiştir.

Dövme sildirtme işleminde duyulan acı kişiden kişiye göre değişim gösterse de, genellikle minimumdadır ve kişi neredeyse hiçbir şey hissetmez. Bunun dışında işlem öncesinde, işlem sırasında ya da sonrasında oluşabilecek herhangi bir ağrıyı veya acıyı önlemek için anestezik kremlerden yardım alınır. Bu şekilde dövme sildirtme işlemi yaptıran hiçbir kişi ağrı ya da acı hissetmez. Bu durum işlem sonrası için de aynı şekilde geçerlidir.

Dövme Sildirme Aşamaları

Dövme sildirme aşamaları kişiden kişiye ve dövmeden dövmeye değişkenlik gösterir. Ancak genellikle uzun seanslar ve uzun sürelerin ardından tamamen bitmiş olur. Dövme sildirme seans ve işlemlerinden önce dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı kurallar bulunur. Bunlardan en önemlisi, dövme sildirtme işleminin uygulanacağı alanın ya da alanların güneşten mümkün olduğunca korunmasıdır. Bu madde, hem işlem öncesinde, hem de işlem sonrasında geçerliliğini korumaktadır.

Aynı zamanda, dövme sildirme işlemi başlamadan en bir gün önce aspirin ve benzeri kasn sulandırmaya yarayan ilaç ürünleri veya benzerleri kullanılmamalıdır. Dövme sildirtme lazer cihazı her ne kadar acıyı beklendiği gibi tamamen sıfıra indirmese de, yok denecek kadar azaltmaktadır.

Dövme Sildirme Sonrası Güneşten Korunma

Dövme sildirme bakımı, öncesi ile oldukça benzerlik gösterir. Dövme sildirtme işlemi gerçekleşmeden önce işlemi yaptırılacak olan bölge ya da bölgeler mümkünse tamamen, değilse ciddi bir oranda güneşten korunmalıdır. İşlem öncesinde herhangi bir şekilde asla güneşe maruz kalınmamalıdır. Eğer kişi kendi vücut ihtiyacına ek olarak ekstradan demir hapları alıyorsa dövme sildirtme işleminden 1 hafta önce mutlaka bu hapları almaya ara vermelidir. Eğer ağrınız ya da acınızın olacağını hissediyorsanız ya da zaten böyle bir ağrınız veya acınız varsa dövme sildirtme işlemini kendiniz için düşünmeden önce dövme sildirtme işlemi öncesinde demir ilacı kullanımını kesin şekilde bırakmalısınız. Buna ek olarak, dövme silme işleminizi uygulayacak olan doktorun da kararı ile dövme sildirme işleminden yaklaşık olarak yarım saat önce işlemin uygulanacağı bölgeyi hava almaktan maruz bırakarak streç filmle sarmalısınız. Dövme sildirtme sonrası işlemler için ise dövme sildirme işlemi öncesi olan adımlar aynı şekilde ilerliyor. İşlem uygulanacak bölgeye hem öncesinde, hem de dövme sildirme işlemleri sonrası yapacağınız bakım oldukça önem teşkil ediyor.

Dövme Sildirme Fiyatları

Dövme sildirme fiyatları; dövmenin boyutu, rengi, dövmenin nerede yapıldığı; dövme stüdyosu, hastane, ev gibi pek çok etkene göre değişiklik göstermektedir. Dövmenin başlangıcından bu yana çeşitli aletlerle dövme silme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Dövmeler genellikle kalıcı olarak yaptırılır, geçici dövme daha az yapılmaktadır. Kalıcı dövmeleri tamamen veya kısmen tedavi ile çıkarmak mümkündür.

Dövmenin Boyutu ve Motifi

Dövmenin boyutu ve motifi, dövme sildirme fiyatları değişkenliğini en çok etkileyen konuların başında gelmektedir.

Dünya çapında 2012’de yapılan bir ankette, dövme yaptıranların %14’ünde pişmanlık olduğu ortaya çıkmıştır. 2016’da yapılan bir ankette en yaygın nedenlerin “Dövme yaptırdığımda çok gençtim” (%20), “Dışarıdan çok belli oluyor ” (%19) ve “Sadece sevmiyorum “(%18) olarak belirlenmiştir. Aynı ankette dövme sildirme fiyatları araştırması yapanların oranının %50 olduğu öğrenilmiştir.

Ankete katılanlarda dövmelerinden pişman olan kişilerin dövmelerini tipik olarak geç gençliklerinde veya yirmili yaşların başında yaptırmış oldukları görülmüştür. Anket, cinsiyete göre eşit olarak dağılmıştır. Dövmelerini sildirmek isteyenler arasında, kişilerin yarısından fazlası “dövmelerinden utanç duyduklarını” söylemiştir. Yeni bir iş, kıyafetlerle ilgili sorunlar ve hayata dair önemli bir gelişme genellikle dövme sildirme motivasyonu olarak belirtilmiştir.

Bunların haricinde dövme sildirmeye en çok başvuran kişilerin dövme sildirme nedenleri arasında; bir zamanlar çete ve benzeri bir grubun dövmesine sahip olmak, bir siyasi görüşün sembolü olan dövmelere sahip olmak ve eş, kız arkadaş veya erkek arkadaş gibi önemli bir ilişkiyi gösteren dövmelere sahip olmak gelmektedir.

Üst üste birkaç renk veya motif yapılmış olan dövmeler de, dövme sildirtme fiyatları değişkenliğinin birinci derece sebeplerinden biridir.

Dövme Sildirme Tedavisi

Dövme sildirme fiyatları, lazerle yapılan işlemde en çok arama yapılan konudur.

Lazer yardımıyla dövmelerin tamamen çıkarılması, genellikle en az yedi hafta aralıklarla yapılan çok sayıda tedavi seansı gerektirir. Yedi haftadan daha sık aralıklarla tedavi edilmesi, yan etki riskini artırır ve mürekkep emilim oranını azaltır. Dört haftadaki tedavi seanslarının anekdot raporları, sık aralıklarla tedavinin daha fazla skar yani yara izine neden olduğunu göstermiştir. Her seansta, dövme pigment partiküllerinin tümü olmasa da bazıları etkili bir şekilde parçalanır ve vücut birkaç hafta veya ay boyunca en küçük parçaları atar. Sonuç, dövmenin zamanla azaltılması ve kaybolmasıdır. Kalan büyük dövme pigmenti partikülleri daha sonraki tedavi seanslarına bırakılır.

Lazerli dövme çıkarma yöntemleri geliştirilmeden önce, yaygın teknikler arasında dermabrazyon, TCA (Trikloroasetik asit; cildin üst katmanlarını kaldıran, dövme mürekkebinin bulunduğu katman kadar derinliğe ulaşan bir asit türü), salabrazyon (cildin tuzla ovulması), kriyocerrahi ve eksizyon kullanılmaktadır.

Dövme Sildirme İşlemi Seans Sayısı

Seans sayısı ve tedaviler arasındaki boşluk, vücudun tedavi edilen bölgesi, cilt rengi ve bağışıklık sisteminin etkinliği dahil çeşitli parametrelere bağlıdır. Ayak bileği gibi ekstremitelerde bulunan dövmelerin silinmesi genellikle daha uzun zaman alır. Dövmeler soluklaştığından, klinisyenler hastalarına mürekkep çözünürlüğünü kolaylaştırmak ve istenmeyen yan etkileri en aza indirmek için tedaviler arasında aylarca beklemelerini önerebilirler.

Dövme sildirme fiyatları genellikle seans başı değil toplu, tek bir fiyat olarak verilmektedir. Ama bazı yerlerde seans başı fiyat da verilmektedir.

Dövme sildirtme işleminde bazı renklerin çıkarılması diğerlerinden daha zor olmaktadır. Özellikle, lazer ışığının yanlış dalga boyu ile tedavi edilmesinden dolayı bu durum meydana gelir. Bazıları, özellikle yeşil mürekkebin yavaş çözülmesinin nedeninin, diğer renklere göre önemli ölçüde daha küçük moleküler boyutundan kaynaklandığını varsaymaktadır. Bu nedenle, yeşil mürekkep dövme 755 nm ışık ile tedavi gerektirir. Renkli mürekkepleri çıkarmak için birden fazla dalga boyunda ışık gerekebilmektedir.

Lazerli dövme çıkarma işlemi bazen daha büyük dövmeler için cilt greftleri ile birlikte kullanılır. Geçmiş zamanlarda dövme çıkarılması için tannik asit, limon suyu, sarımsak ve güvercin gübresi enjeksiyon veya deriye uygulama yöntemiyle kullanılmaktaydı.

Küçük bir Yunan çalışması, R20 yönteminin, daha fazla yara izi veya yan etki olmaksızın mürekkebin geleneksel yöntemlerle daha fazla parçalanmaya neden olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, bu çalışma QS lazerlerinin en zayıfı olan 755 nm alexandrite lazer kullanılarak çok küçük bir hasta popülasyonunda gerçekleştirildi. Bu araştırmada çıkarılan dövmelerin yarısından fazlasının amatör dövmeciler tarafından yapıldığı ve bu dövmelerin daha kolay çıktığı anlaşılmıştır.

Dövme Sildirme Seans İşlemleri

Eskiden dövme sildirtme fiyatları düşünüldüğünde güvercin gübresinin pahalı olması akla gelmekteydi.

Birçok lazer uzmanının, çoğu ofiste bulunan modern ve güçlü dövme çıkarma lazerlerini kullanarak skar veya yara izi de dahil olmak üzere olumsuz yan etkilere sebep olması muhtemeldir. Hastalar, R20 tedavi yöntemi bir uzman tarafından sunuluyorsa kullanılan lazer hakkında bilgi almalıdır, çünkü genellikle daha yaygın olarak kullanılan, daha güçlü ve çok yönlü cihazların aksine zayıf 755 nm alexandrite kullanan klinikler tarafından silme işlemi sunulmaktadır. Ayrıca, R20 yöntemini sunan dermatologlar, kanıtlanmış protokollere sadece bir alternatif olduğunu ve dövmeleri kaldırmak için standart bir tedavi yöntemi olmadığını hastalara bildirmelidir.

Çok geçişli tedavi yöntemlerinin (yukarıda belirtildiği gibi R20 ve R0), tedavide kullanılan enerji miktarının artması nedeniyle genellikle daha büyük yan etki riski taşıdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, buna bir uyarı, bir perflorodekalin (PFD) sarılımı protokole dahil etmektir.

Bir PFD baskılaması, lazer uygulamasının her geçişinden hemen önce tedavi alanına az miktarda PFD sıvısı uygulanan ve geçişleri hızlı bir şekilde gerçekleştiren berrak bir silikon jel yaması olarak kullanır. Dövme sildirme fiyatları bu yöntemlere göre  değişkenlik göstermektedir. Yama ve sıvının karışımı, agresif lazer dövme çıkarma tedavilerinde (hiper ve hipopigmentasyon, kabarcıklanma, vb.) Tipik olarak görülen tahmini yan etkileri sınırlandırabilen epidermal saçılımı azaltmaktadır. Bu yöntem daha nadir kullanılır ve dövme sildirtme fiyatları konusunda artışa sebebiyet vermektedir.