Diode lazer epilasyon yöntemi en etkili yöntemlerden biri olmasına rağmen acı ve ağrı durumu fazla görüldüğü için genellikle tercih edilmeyen sınıfta yerini almaktadır. Ancak buz başlığı ile bunun önüne geçilebilmektedir.

Ütü lazeri olarak da bilinen diode ile lazer, dört mevsim tüm cilt tiplerinde kullanılabilen lazer epilasyon uygulamasıdır. Dalga boyunu kişinin cilt ve saç tipine göre ayarlayacak teknolojiye sahiptir. 800 nm’den 950 nm’ye kadar dalga boyları ile etkili ve hızlı lazer epilasyon sunar. Cihaza entegre bilgisayar sistemi sayesinde işlemi set programına göre kontrol ederek doğru kayıtların ve dalga boylarının kaydedilmesini sağlar.

Bir Diode ile Lazer Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

4 mevsim sorunsuz olarak kullanılabilme özelliğine sahip olan diode lazer epilasyon yönteminin yanma riski diğer cihazlara göre daha düşüktür ve ince saçlarda bile etkili ve başarılı sonuçlar elde edilir.

Diode ile Lazerler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kol, bacak, vücut, göğüs, kol altı, üst kol, yüz kısacası diode lazer epilasyon bütün vücudunuzda uygulanabilir bir epilasyon çeşididir. Vücudunuzda istenmeyen tüylerin giderilmesinde tüm bölgede uygulanabileceği için tercih edilir hale gelmesini sağlamıştır.

Diode ile Lazer Uygulamasının Aşamaları ve Süresi

Lazer epilasyon ile en etkili ve uzun süreli sonuçlar için lazer ışınlarına en uygun saç evresinin yakalanması gerekir. Bu aşama saç büyüme aşamasıdır. Aynı bölgedeki saç ekimi aşamaları farklı olabileceğinden, uzman tarafından planlanan program ile uygulama başlatılır. Seanslar yapılacak bölgeye göre değişir ortalama bir süre vermek gerekirse 7-9 seans aralığında olabilir. Bir seans, saç yoğunluğuna ve bölgenin genişliğine bağlı olarak 15 ila 60 dakika sürebilir. Toplam diode lazer epilasyon süresi 1,5 aydır.

Diode ile Lazer Uygulamalarından Kimler Uzak Durmalıdır?

Diode lazer epilasyon uygulamasını, kanser hastaları, aktif yaralar, uçuk bölgelerinde uygulanmaz. Sivilce ve hormon bozuklukları için ilaç kullananlar mutlaka uzmana bilgi vermelidir. Hamile kadınlar tıbbi gözetim altında başvurabilir.

Diode ile Lazer Kullanmadan Önce

Diode lazer epilasyon işlemi öncesi güneşlenme ve solaryum yapılmamalıdır. Ağda ve ağda gibi saç köklerini tamamen alan uygulamalar kullanılmamalıdır. İşlem yapılacak bölgeye son 20 – 25 gün glikolik asitli kremler sürülmemelidir.

Diode ile Lazer Kullanımdan Sonra

Diode lazer epilasyon İşlem sonrası 24 saat sıcak su ile uygulama alanına dokunulmamalıdır. Güneşlenmek ve bronzlaşmaktan kaçının. Güneş kremleri ile uygulanan UV ışınlarından korunmalıdır. Glikolik asitli kremler 1-1,5 hafta süreyle işlem yapılan bölgeye sürülmemelidir.

Diode ile Lazer Uygulamasında Yan Etki

Basit tıbbi uygulamalarla düzelecek yan etkiler kullanımdan sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle diode lazer epilasyon öncesi bir dermatoloğa muayene olunması gerekmektedir. Yan etkiler bazen hafif ağrıkesiciler ile giderilebilirken bazen ciddi leke ve yanlamalar görülebilmektedir.

Lazer ile Epilasyon İşleminin Olumlu Sonuçlanması Neye Bağlıdır?

Epilasyon işleminin başarılı olmasını istiyorsanız bir dermatoloğa danışmanız gerekmektedir. Hekiminizin sizi yönlendirmesinden sonra diode lazer epilasyon işlemine başlamalısınız.

  • Cihaz seçimi; başarı elde etmek istiyorsanız size uygun cihazı uzman ile birlikte belirlemelisiniz.
  • Ten rengi; Uygulama yapılacak kişinin açık ten rengi uygulamada avantaj sağlamaktadır.
  • Saç rengi; epilasyonda daha kalın kılların verdiği sonucun daha etkili olduğu görülmüştür. Belirtilen nedenlerden dolayı tüyün koyu olması başarıya ulaşmanın en etkili yoludur. İnce saçta aktivite çok azdır veya hiç yoktur. Diyot lazerler bazı iyi seçilmiş ince saçlarda etkili olabilir.

Epilasyonun En Zor Uygulandığı Bölge

Epilasyonda en zor alanlardan biri yüz bölgesidir. Diode lazer ile yüz bölgesi için ideal seçimdir. Yüz bölgesinde Alexandrite lazerler tercih edilmemelidir.

Koltuk altları, genital ve alt bacak bölgeleri lazer epilasyonun en iyi yanıt vereceği alanlardır.

Epilasyonda Cinsiyet

Kadınlar için lazer epilasyonda daha faydalıdır. Epilasyonda kadın ve erkekleri oranlayacak olursak tüyleri daha sert olduğu için erkeklerde başarı biraz daha fazla gözlemlenebilir.. Diode lazer yorumları arasında eğer kadınlarda hormonal kıllanma varsa öncesinde mutlaka bu hastalığın tedaviedilmesi gerekliliği kesin bir dille uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Operasyon Bölgeleri

Operasyon bölgeleri uygulanacak lazer cihazı seçiminde, tedavi süresinin belirlenmesinde etkilidir operasyondan önce uygulama yapılacak olan bölgeler belirlenmelidir.

  • Kol Altı; Genelde koltuk altı kılları geleneksel ve hijyenik nedenlerle istenmez. Ön kol lazer epilasyon uygulamaları bölgenin doğası gereği başarılı sonuçlar vermektedir. Lazer epilasyon bu bölgedeki bezlere zarar vermez.
  • Genital bölgeye epilasyon; Genellikle kişiler ya korkularından ya da başka sebeplerle bu bölgeye operasyon uygulanmasından kaçınırlar. Ancak en iyi sonuç alınan bölgeler arasına girdiği unutulmamalıdır genellikle 4-6 seans arasında sonuç elde edildiği görülür. Üst bölgeye nazaran dudak kısımları dediğimiz bölgeler yumuşak olduğu için işlem üst kadar etkili olmaz veya seans süresi bu bölge için artabilir. Bu nedenle lazerin etkisi deri altına gitmediği için bölgedeki iç organlar, rahim ve yumurtalıklar zarar görmez.Lazer epilasyon, genital bölgedeki batık kıllar için de iyi bir tedavi yöntemidir. Ters saç uzamasından sonra batık saç oluşur. Ters saçlar sivilceye ve hatta apseye neden olabilir. Lazer epilasyon uygulamaları, bu bölgedeki tüyleri kalıcı olarak aldığından, batık tüyler için en iyi uzun süreli tedavidir. Diode lazer markaları uygulanacağı bölgeye göre farklılıklar göstermektedir bu nedenle uzmandan görüş almak önemlidir.
  • Bikini Bölgesi; Genital bölgede olduğu gibi bu bölgede uygulanan operasyon iyi sonuçlar verir. Bikini bölgesinden taşan tüyler, kadınlar için yaygın bir sorundur. Seansa göre fiyatlar değişmektedir İstanbul ilimizde rekabet çok olduğu için diode lazer İstanbul ilimizde rekabete bağlı olarak fiyat dalgalanmaları gözlenmektedir.
  • Bacak bölgesindeki kıllanma genellikle hormonal değil genetiktir. Bacak gibi geniş alanlara kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilir. Uygulanması saatler süren yöntemlere rağmen, örneğin: iğneli epilasyon, her iki bacak için bir lazer epilasyon seansı sadece 1 ila 1,5 saat sürer. Lazer epilasyon ayrıca özellikle oturma alanı ve kalçalarda batık bacakların tedavisi için harika bir seçenektir. Kullanımı, batık tüy problemini kalıcı olarak ortadan kaldırır. Lazer epilasyon genellikle 6 seansta bacak bölgesine uygulanır.
  • Yüze uygulanan lazer yöntemi ile epilasyon; Bu bölge kritik bir alandır. Diode lazer epilasyon yapılırken bu alandaki operasyon uygulamalarında özel olarak dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Yüz bölgesin de saç büyümesinin nedeni çoğunlukla hormonaldir. Hormonal saç büyümesi ile hastalığın nedeni belirlenmelidir. Hormon tedavisine lazer epilasyon ile başlamak önemlidir. Yüz bölgesinin hormonal duyarlılığı ve hızlı kıl dönmesi nedeniyle lazer türü seçilerek seçilmelidir. Alexandrite lazerler bu bölgede azalma yerine saçların uzamasına neden olabilir.
  • Boyun lazer epilasyon; Boyundan arkaya doğru saç uzaması, hijyenik ve kozmetik nedenlerle bazı erkekler için istenmeyen bir durumdur. Bu bölgedeki kadınlarda da saç büyümesi gözlemlenebilir. Diode lazer fiyatları cinsiyete bağlı olarak değişebilmektedir. Bu kıllar genellikle incedir ve lazer pek çözüm değildir. Diode ile lazerler erkeklerde boyun bölgesindeki kıllanma için ilk tercihtir. Boyun bölgesinde 10 seans lazer epilasyon kullanılır.

Yukarıda verilen tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve tanı için muhakkak bir uzman görüşüne başvurmanız gerekmektedir.