Diode lazer dalga boyu bu lazer epilasyon türünü diğer epilasyon yöntemlerinden ayıran temek özelliktir.

IPL veya Diyot Teknolojisi Lazer Epilasyon İçin Daha mı İyi Çalışıyor?

Epilasyon için bu kadar çok yöntem mevcut olduğundan, her tedavinin farklılıklarını, olumsuzluklarını ve avantajlarını anlamak zor olabilir. Lazer epilasyon, en çok aranan estetik prosedürlerden biri olmaya devam ediyor ve dünya çapında estetikte en büyük pazarlardan biri. Lazer ve ışık tabanlı cihazlar gelecekteki büyümeyi azaltabilir ve önleyebilir, ancak etkinlik, kullanılan teknolojiye bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Bu makale, farklı ışık temelli tüy giderme yöntemlerini keşfedecek ve uygulamanız için en iyi seçeneği belirlemenize yardımcı olacaktır. Diode lazer yorumları diğer lazerlere göre çok daha olumludur.

İlk olarak, bazı terminolojiyi anlamakta fayda var. Lazer epilasyon, kılları hedeflemek için ışığın fiziksel özelliklerini kullanarak çalışır. “Lazer epilasyon” un pazarlama amaçları için icat edilmiş bir endüstri terimi olduğu iddia edilebilir. FDA’ya göre, lazer tedavisi yöntemleri, tamamen kalıcı olarak almak yerine “kalıcı tüy azaltma” üretir. Bu ayrım, bu lazerlerin nasıl çalıştığından kaynaklanmaktadır. Esasen, lazerler, döngüsel saç büyümesinin anajen aşamasında veya bir saç aktif olarak büyüdüğünde saç köklerini hedef alır.

Lazer saç şaftına enerji uyguladığında, enerji altta yatan folikül ve papillada termal hasara neden olur ve gelecekte saç üretme kabiliyetini azaltır. Saç, daha az sıklıkta, daha az yoğun bir şekilde uzayabilir ve folikül tarafından oluşturulan saç gövdesi, ten rengi olarak daha ince ve hatta daha açık olabilir. Bu yönler, lazer epilasyonunun daha doğru bir şekilde kalıcı tüy azaltma olarak adlandırılmasıdır.

IPL ile Diode Lazer Farkları

Bu prosedür için özel teknolojileri tartışırken, iki temel türü inceleyebiliriz: yoğun darbeli ışık (IPL) ve lazer tabanlı yöntemler. Tüy alma lazerleri tipik olarak tek bir diode dalga boyu (ve bazen MeDioStar’da görüldüğü gibi ikinci bir dalga boyu ) kullanırken, IPL tedavileri bunun yerine geniş bir spektrum veya ışık enerjisi bandı salgılar. Görünür spektrum ışığı yaklaşık 400-700nm ve kızılötesi 700-1400nm’dir. IPL cihazları genellikle 400-1200 nm’den gelişigüzel ışık enerjisi yayar ve çoğu, ışık enerjisini bu parametrelerden biraz daha fazla sınırlayabilen ek filtrelere sahip olacaktır. Daha kısa dalga boyları (400-550nm) kırmızı ve açık saç renklerini daha etkili bir şekilde tedavi edebilirken, daha uzun diode dalga boyu (550nm +) daha koyu ten ve saç tonlarını hedefler.

Kullanıcılar, prosedüre bağlı olarak bu filtreler nedeniyle geniş spektrumlu IPL işlemlerinin çok yönlü olduğunu her zaman kabul etmişlerdir. Bununla birlikte, aynı çok yönlülük, IPL tedavilerinin genellikle yetersiz kalmasının nedenidir.  IPL tedavilerinin, olağanüstü hemoglobin ve melanin emilimi nedeniyle cilt üzerinde önemli ölçüde daha büyük bir etkisi vardır. IPL lazerleri daha açık saç tipleri üzerinde etkili olabilir, ancak sonuç olarak, daha koyu cilt tiplerini (yani Fitzpatrick Tip III-VI) tedavi ederken kullanmak ya etkisizdir ya da güvenli değildir. Doktorlar melanin açısından zengin hastalar için asla IPL tedavilerini önermemelidir. Bu nedenle, bu cihazlar diode lazer dalga boyu göre göre çok daha az uyumludur.

Diode Lazer Dalga Boyu

Uygulayıcılar diode lazer dalga boyu 810nm diyot olan gerçek bir lazer kullanarak tüm cilt tiplerini ve saç renklerini güvenle tedavi edebilir. Diode lazer Fitzpatrick I-VI gibi tüm cilt tiplerinde kullanım için FDA onayına sahiptir ve güvenli, etkili ve kolayca devredilebilir tedavilere izin vermek için sisteme yüklenmiş önceden ayarlanmış parametreler ve protokoller vardır. Diode lazerdeki özel diyot, birincil eylemi olarak 810nm diode lazer dalga boyu yayar ve ikincil olarak 940nm yayar, her dalga boyu gelecekteki büyümeyi önlemek için folikülün farklı bir yönünü hedefler.

İlk olarak, 810 nm’lik birincil diode dalga boyu, kıl gövdesinde oldukça yoğunlaşmış olan kromofor melanini hedef alır. Işık enerjisi daha sonra kıldan foliküle ve alttaki papillaya doğru ilerler ve çevreleyen cilt dokusu üzerinde minimum etki yapar. Isı dağılımı ve folikülün emilimi, özel olarak hazırlanmış ve programlanmış bir darbe formatı ile daha da sınırlandırılmıştır. İkinci dalga boyu olan 940nm, diode lazeri diğer tüy alma lazerlerinden ayıran şeydir. 940nm, kromofor hemoglobinde daha küçük, azaltılmış bir tepe emilimi kullanır. Hemoglobin, saç folikülünün dibinde, kan kaynağını ve saç büyümesi için gerekli besinleri içeren büyük bir ampul olan papillada bulunur. Bu derin kapta ek bir termal reaksiyona izin verir, böylece 810 nm’ diode dalga boyu düzeyinden farklı bir hareketle gelecekteki büyümeyi önler. Uygulayıcılar, telanjiektaziyi hedefleme gibi vasküler tedavilerde uzmanlaşmak için ayrı bir 940nm başlık isteyebilir.

Farklı yöntemler çeşitli faydalar ve avantajlar sunsa da, diode lazer cihazı herhangi bir cilt tonu / tüy rengi kombinasyonundaki hastalar için en güvenli, en hızlı ve en etkili epilasyon için kanıtlanmış yöntemdir. Diyot lazerler, tüm cilt tipleri için tedavi hızı ve güvenli uygulama açısından IPL, Electrology, Alexandrite ve diğer sistemler gibi diğer tüy alma yöntemlerini geride bırakmaya devam ediyor.

Diyot Lazer Nasıl Çalışır?

Kıl, çevreleyen deriden daha koyu olduğunda ışık enerjisini emer (cilt almaz) diode dalga boyu enerjisi ısıya dönüşerek cildi zarar görmeden hem kıl gövdesini hem de folikülü tahrip eder.

Diod lazerin özelliği, diğer lazerlerin çoğundan daha uzun bir dalga boyuna sahip olması, ışığın deriye daha derin nüfuz etmesini ve kıl folikülüne ulaşmasını sağlamasıdır. Bu, ciltteki melanin pigmentinden kaçınmayı ve bunu yaparak diğer lazerlere göre daha az epidermal hasara neden olmayı daha iyi hale getirir. Bu, daha koyu ten tonlarında kullanım için daha güvenli ve yumuşak hale getirir.

Diode lazer hakkında daha fazla bilgi edinmek için, ürünler hakkında internette fazlasıyla detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

İşlem Sırası Acı ve Ağrı

Lazer tedavisi küçük bir rahatsızlığa neden olabilir, bu his genellikle ‘lastik bant kopması’ etkisi olarak tanımlanır. Tedavi edilen saç folikülünün etrafındaki alan, folikülün tedaviye yanıt verdiğinin bir işareti olarak kırmızı ve şişmiş olacaktır. Diode lazer fiyatları bu yüzden diğer tedavilere göre farklılık gösterebilir.

Tedavi Öncesi Bakım

Tedaviden en az 2 hafta önce güneşlenmekten / doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının. Dermatolog veya teknisyen tarafından tavsiye edilirse, kliniği ziyaretinizden en az bir saat önce uygulama yapılacak bölgelere anestezik krem sürün. Bu, optimum uyuşma sağlar. Kliniği ziyaretinizden önce uygulama yapılacak bölgelerdeki tüyleri tıraş etmenizi tavsiye ederiz. Size zaman kazandırmakla kalmaz, seansınızı çok daha rahat hale getirir. Diode dalga boyu işlem öncesi ve sonrası bakımınızı kolaylaştırmanızı sağlayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Birkaç Nokta:

Seanstan yaklaşık 2-3 saat önce tıraş olun. Tıraş yalnızca tıraş köpüğü ve jilet kullanılarak yapılmalıdır. Elektrikli tıraş makineleri / epilatörler / tüy dökücüler / tıraş kremleri kullanmayın. Cildinizi kesmemeye dikkat edin. Tıraşsız küçük bir cilt parçası bırakın. Bu, doktorun saç tipini / durumunu belirlemesini sağlayacaktır.

Tedavi Sonrası Bakım

Diode lazer epilasyon seansları arasında tıraş ve epilasyon kremleri dışında diğer tüy alma yöntemlerinden kaçının. Tedavi süresince ağartmayın, ağda yapmayın veya tüylerinizi koparmayın. Tedavi edilen bölgelere tedaviden 7-10 gün önce ve sonra kına uygulamayın. Tedaviden sonra en az 2 hafta güneşlenmekten / doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının.