Dermatoloji deri, saç, tırnak ve zührevi hastalıkların tedavisiyle ilgilenen tıp dalına denmektedir. Dermatoloji egzama, akne (sivilce), sedef gibi hastalıkların yanı sıra cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, mantar hastalıkları, saç hastalıkları, tırnak hastalıkları, kaşıntılı deri hastalıkları ve vitiligo gibi hastalıkların tedavisiyle ilgilenmektedir.

Dermatoloji Nedir Hangi Hastalıklara Bakar?

Dermatoloji sivilce, deri döküntüsü, saçta kepek oluşumu gibi olumsuz durumlarla karşılaşan kişilerin baş vurduğu tıp dalıdır. Deri, dış dünyayla sürekli temas halinde olması sebebiyle birçok hastalığa açık bir organımızdır. Günlük yaşamda maruz kalınan çevresel etkenler, alerjenler ve kimyasal maddeler nedeniyle dermatolojik rahatsızlıklarla karşılaşmak oldukça kolaylaşabilmektedir. Deride oluşan bazı hastalıklar günlük yaşamı zorlaştırırken bazıları ise kozmetik ve estetik sorunlara yol açabilmektedir.

Dermatoloji bölümü, cilt hastalıklarının tamamına yönelik tanı ve tedaviye yönelik hizmet vermektedir. Çeşitli deri rahatsızlıkları, tırnak problemleri ve egzama çeşidi rahatsızlıkları yakından izleyen dermatoloji ağız ve burun mukozası, zührevi hastalıklar gibi rahatsızlıklarda da ilgilenmektedir. Bu tarz rahatsızlıkları bulunan veya bulunduğundan şüphe eden kişiler dermatoloji bölümüne başvurmaktadır.

“Derma” derinin ikinci tabakasına denmektedir, dermatoloji ise deriyle ilgili hastalıklarla ilgilenen bilim dalıdır. Cildiye olarak da bilinen dermotoloji bölümü, saçta kepe oluşumu gibi gündelik rahatsızlıklardan cilt kanseri gibi oldukça ciddi rahatsızlıklara kadar deriden kaynaklanan her türlü hastalıkla ilgilenmektedir. Dermatoloji nedir ne iş yapar sorusunun cevabı aslında “derma” yani deri kaynaklı her türlü rahatsızlıkla ilgilenir şeklinde verilebilmektedir.

Dermatolog Nedir?

Dermatoloji bölümünde görevli uzman hekime dermatolog denmektedir. Cilt hastalık ve kanserlerinin tanısını koyan, tedavisini yapan, gerekli durumlarda önlem alarak engelleyen uzman hekime dermatolog denmektedir.

Dermatologlar herhangi bir şikayet ile dermatoloji bölümüne başvurulduğunda öncelikle hastanın hikayesini dinlemektedirler. Hasta hikayesi, hastalığın ne zaman keşfedildiği, nerelerde bulunduğu, ne gibi rahatsızlıklar oluşturduğu, hastanın ailesinde benzer bir durum yaşayan akrabasının olup olmadığı, yine yakın aile çevresinde ciddi dermatolojik rahatsızlık geçiren birinin bulunup bulunmadığı, hastanın aynı rahatsızlığı daha önce geçirip geçirmediği veya hastalığın ortaya çıkmasından önce hastalığa sebep olabileceğini düşündüğü kayda değer bir olay yaşayıp yaşamadığı gibi bilgileri içermektedir.

Dermatoloji bölümü bebek, çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlı hastaların hepsiyle ilgilenmektedir. Bu alandaki doktorlar her yaştan hastanın deri ve zührevi hastalıklarının tanı ve tedavisini uygulamaktadır. Dermatoloji bölümü ergenlik çağındaki hastalarca oldukça sık ziyaret edilmektedir. Ergenlik çağında hormonel değişiklikler sebebiyle ciltte aşırı yağlanma yaşanması durumunda sivilcelenme ve akne ortaya çıkabilmektedir. Akne problemi yaşayan gençler yüz, omuz, sırt ve göğüs kısmında yoğunlukla oluşan sivilcelerden oldukça rahatsız olabilmektedir. Akne problemi kişinin özgüvenini düşürebilmekte ve fiziksel ağzı, kaşıntı gibi rahatsızlıklar da yaratabilmektedir. Bu problem ergenlik çağında daha yaygın yaşanmasına rağmen hemen her yaşta meydana gelmesi mümkündür. Akne problemi dermatolojik tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir.

Cildiye bölümünün ilgilendiği bir diğer yaygın problem ise mantardır. Mantar, ayak, tırnak, saç derisi, gövde veya vajinada ortaya çıkabilmektedir. Mantarın en yaygın belirtisi kaşıntıdır. Cilt üzerinde oluşan mantar sebep olduğu aşırı kaşıntı sebebiyle kişilere rahatsızlık vermektedir. Bu problem vajinada ortaya çıktığında kaşıntının yanı sıra akıntı ve kötü koku sorunlarına da yol açabilmektedir. Bu tip mantarlar genellikle haricen verilen kremlerle giderilebilmektedir. Daha ağır ve ilerlemiş vakalarda oral yolla kullanılan ilaçlar da reçete edilebilmektedir. Tırnakta oluşan mantar ise tırnağın kalınlaşıp sararmasına dolayısıyla ayağı rahatsız etmesine ve kötü görüntü oluşturmasına sebep olmaktadır. Bu tip mantarın tedavisinde ise tıpkı oje gibi tırnak üzerine sürülebilen solüsyonlar ile tırnak mantarından kurtulmak mümkündür.

Dermatoloji bölümü deri ve zührevi hastalıklar olarak bilinmektedir. Örneğin, deri üzerinde kabarcıklar oluşan bir kişi de dermatolojiye başvurabiliyor, zührevi hastalık kapmış olabileceğinden şüphelenen bir kişi için de randevu alınması gereken hastane bölümü dermatolojidir.

Estetik Dermatoloji Nedir?

Dermatoloji bölümü akne, mantar, kızamıkçık ve suçiçeği gibi bakteriyal ve viral döküntülü hastalıklar, saç biti ve uyuz gibi paraziter deri hastalıkları, böcek sokmaları ve ilaçlara bağlı cilt reaksiyonları gibi alerjik cilt hastalıkları, egzamalar, kepek ve saç kıran gibi saç hastalıkları, tırnak hastalıkları, vitiligo ve çil gibi pigmentasyon bozuklukları, aft ve uçuk gibi dudak dil ağız hastalıkları, nasır ve siğiller, büllözler, Behçet hastalığı, benler, deride oluşan iyi veya kötü huylu tümörler, vasküler cilt rahatsızlıkları, bağ dokusu rahatsızlıkları, yağ bezi rahatsızlıkları, fiziksel etmenlere bağlı dermozlar gibi cilt, tırnak ve saç kaynaklı hastalıkların tanı ve tedavisini yapmaktadır. Ayrıca frengi, AIDS, genital herpes, gonore, klamidya ve genital siğiller gibi cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklarla da dermatoloji bölümü ilgilenmektedir.

Dermatolojik cerrahi pek çok deri, saç ve tırnak probleminde başvurulan bir yöntemdir. Sırayla ele almak gerekirse deri üzerinde oluşan izler, benler, yanık ve deformasyonlar dermatolojik cerrahi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Ayrıca ciltte oluşan tümörler de gerek duyulduğunda dermatolojik cerrahi ile alınabilmektedir. Saç derisinde oluşan ve cerrahi müdahale gerektiren durumlar olduğunda yine bu yönteme başvurulmaktadır. Tırnak batmalarında tercih edilen dermatolojik cerrahi yöntemi ise tırnak çekilmesi işlemidir.

Dermatoloji vücudumuzun tümünü kaplayarak görüntümüzü en çok etkileyen bölümü olan deri, tırnak ve saçlarımızın sağlığıyla ilgilenmektedir. Bu tıp dalına deri, saç ve tırnak kaynaklı her türlü şikâyette başvurulabilmektedir. Zührevi hastalıklarla da ilgilenen bu tıp dalına böyle bir rahatsızlık sahibi olabileceğiniz şüpheniz varsa acilen başvurmanız ise oldukça önemlidir. Zira zührevi hastalık sahibiyseniz ve teşhis veya tedavi almamışsanız bu hastalıkları başka kişilere geçirmeniz kaçınılmaz olacaktır. Zührevi hastalıklardan korunmanın en kolay yolu ise cinsel ilişki esnasında prezervatif ile korunmak ve korunmadan seks yapmaktan kaçınmaktır.