Loading...

Dermatoloji hastalıkları deri, saç, tırnak ve zührevi hastalıkları kapsamaktadır. Dermatoloji egzama, akne(sivilce), sedef gibi hastalıkların yanı sıra cinsel ilişki yoluyla hastalıkların tedavisiyle ilgilenmektedir. Bu bölümün ilgilendiği hastalıklar arasında cilt enfeksiyonları, mantar hastalıkları, saç hastalıkları, tırnak hastalıkları, kaşıntılı deri hastalıkları ve vitiligo sayılabilmektedir.

Dermatoloji Bölümü Hastalıklar Ne Demek?

Dermatoloji hastalıkları arasında sayılan sivilce, deri döküntüsü, saçta kepek oluşumu gibi olumsuz durumlarla karşılaşan kişiler dermatoloji bölümüne baş vurmaktadır. Deri, en geniş ve dış dünyayla sürekli temas halinde olan bir organımızdır. Dış dünyayla sürekli temas etmesi sebebiyle olması sebebiyle birçok hastalığa açıktır. Dermatoloji hastalıkları günlük yaşamda maruz kalınan çevresel etkenler, alerjenler ve kimyasal maddeler nedeniyle karşılaşılabilen deri hastalıklarıdır. Deride oluşan bazı hastalıklar günlük yaşamı zorlaştırırken bazıları ise görüntüsel olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

Dermatoloji bölümü, cilt hastalıklarının tamamına yönelik teşhis ve tedaviye yönelik hizmet vermektedir. Dermatoloji hastalıkları arasında çeşitli deri rahatsızlıkları, tırnak problemleri ve egzama çeşidi rahatsızlıklarının yanı sıra ağız ve burun mukozası, zührevi hastalıklar gibi rahatsızlıklarda da sayılabilmektedir. Dermatoloji cilt hastalığı bulunan veya bulunduğundan şüphe eden kişilerin başvurmaları gereken tıp dalıdır.

“Derma” derinin ikinci tabakasına verilen isimdir dolayısıyla dermatoloji ise deriyle ilgili hastalıklarla ilgilenen bilim dalı anlamına gelmektedir. Deri ve zührevi hastalıklar adıyla da bilinen dermatoloji bölümü, saçta kepe oluşumu gibi gündelik rahatsızlıklardan cilt kanseri gibi oldukça ciddi rahatsızlıklara kadar her türlü dermatoloji hastalığı ile ilgilenmektedir. Dermatoloji “derma” yani deri kaynaklı her türlü rahatsızlıkla ilgilenmektedir.

Dermatoloji bölümü cildiye olarak da bilinmektedir. Örneğin deri üzerinde kabarcıklar oluşması da zührevi hastalıklar da dermatolojinin kapsama alanındadır dolayısıyla her ikisi de dermatoloji hastalıkları arasında sayılabilmektedir.

Dermatoloji Baktığı Hastalıklar

Dermatoloji hastalıkları ile ilgilenen görevli uzman hekime dermatolog denmektedir. Deri, saç veya tırnakta oluşan rahatsızlıkların tanısını koyan, tedavisini yapan, gerekli durumlarda önlem alarak engelleyen uzman hekime dermatolog ismi verilmektedir. Dermatologlar dermatoloji cilt hastalıkları ile dermatoloji bölümüne başvurulduğunda öncelikle hasta hikayesini dinlemektedirler. Hasta hikayesini dinleyen doktorlar kapsamlı fiziksel muayene yaparak hastalığı gözlemlemektedirler. Gerekli görülen durumlarda kan ve idrar tahlili yapan dermatologlar bu süreç sonunda hastalığı teşhis etmekte ve tedavisine başlamaktadırlar.

Dermatoloji deri hastalıkları bebek, çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlı hastaların hepsinde görülebilmektedir. Dermatologlar her yaştan hastanın sahip olduğu dermatoloji hastalıkları ve zührevi hastalıklarının tanı ve tedavisini uygulamaktadır.

Dermatoloji hastalıkları ergenlik çağındaki hastalarda oldukça görülmektedir. Ergenlik çağında oluşan hormonal dengesizlikler sebebiyle ciltte aşırı yağlanma yaşanabilmektedir. Bu durumda cilt üzerinde siyah nokta, sivilcelenme ve akne ortaya çıkabilmektedir. Akne problemi yaşayan ergenlik çağındaki hastaların yüz, omuz, sırt ve göğüs kısmında yoğunlukla oluşan sivilceler oldukça rahatsız edici olabilmektedir.

Akne problemi kişinin görüntüsünü etkileyerek özgüvenini zedeleyebilmekte ve bunun yanı sıra ağrı ila kaşıntı gibi fiziksel rahatsızlıklar da yaratabilmektedir. Akne problemi ergenlik çağında daha yaygın olmasına rağmen hemen her yaşta meydana gelmesi mümkündür. Akne ve sivilce gibi dermatoloji hastalıkları uzman doktorlarca harici veya oral yolla verilen ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir.

Dermatoloji Hastalıkları Nelerdir?

Dermatoloji hastalığı nedir sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır. Dermatoloji bölümü akne, nasır ve siğiller, vitiligo ve çil gibi pigmentasyon bozuklukları, mantar, böcek sokmaları ve ilaçlara bağlı cilt reaksiyonları gibi alerjik cilt hastalıkları, egzamalar, fiziksel etmenlere bağlı dermozlar, saç biti ve uyuz gibi paraziter deri hastalıkları, tırnak hastalıkları, kepek ve saç kıran gibi saç hastalıkları, aft ve uçuk gibi dermatoloji ağız hastalıkları, bağ dokusu rahatsızlıkları, büllözler, Behçet hastalığı, benler, deride oluşan iyi veya kötü huylu tümörler, kızamıkçık ve suçiçeği gibi bakteriyel ve viral döküntülü hastalıklar, vasküler cilt rahatsızlıkları, yağ bezi rahatsızlıkları gibi cilt, tırnak ve saç kaynaklı hastalıkların tanı ve tedavisini yapmaktadır. Ayrıca klamidya, AIDS, genital herpes, frengi, gonore ve genital siğiller gibi zührevi hastalıklarla da dermatoloji bölümü ilgilenmektedir.

Dermatoloji hastalıkları tedavi sürecinde kimi zaman cerrahi müdahale gerekli görülebilmektedir. Örneğin deri üzerinde oluşan izler, benler, yanık ve deformasyonlar dermatolojik cerrahi operasyonu tedavi edilebilmektedir. Ayrıca ciltte oluşan iyi veya kötü huylu tümörler de gerek duyulduğunda dermatolojik cerrahi sayesinde kolaylıkla alınabilmektedir. Tırnak batmalarında sıklıkla tercih edilen operasyon tırnak çekilmesidir.

Dermatoloji hastalıkları kaşıntı ağrı ve yanmaya sebep olabildiği için hayat kalitesini düşürebilmektedir. Dermatoloji hastalıkları arasında bulunan mantar deride oluştuğunda oldukça fazla kaşıntı yapabilmektedir. Mantar hastalığı ayak mantarı, tırnak mantarı, saç derisi mantarı, gövde mantarı vajinal mantar olarak sınıflandırılmaktadır. Deri üzerinde oluşan mantar sebep olduğu aşırı kaşıntı sebebiyle kişilere oldukça fazla rahatsızlık vermektedir. Vajinal mantar ise kaşıntının yanı sıra akıntı ve kötü koku sorunlarına da yol açabilmekte ve kadınların hayatını oldukça zorlaştırmaktadır. Bu tip mantarlar genellikle haricen reçete edilen krem ve merhemlerle tedavi edilebilmektedir. Daha ağır ve ilerlemiş vakalarda ağızdan alınan ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Dermatoloji hastalıkları arasında sayılabilecek tırnak mantarı tırnağın kalınlaşıp sararmasına dolayısıyla ayağı rahatsız etmesine ve kötü görüntü oluşturmasına sebep olmaktadır. Bu mantarın tedavisinde oje gibi tırnak üzerine sürülebilen solüsyonlar kullanılmakta ve bu sayede tırnak mantarı kurutulabilmektedir.

Dermatoloji vücudumuzu tümünü kaplayan en büyük organımız olan deri, tırnak ve saçlarımızın sağlığıyla ilgilenmektedir. Bu tıp dalına deri, saç ve tırnak kaynaklı her türlü dermatoloji hastalıkları sebebiyle başvurulabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla da ilgilenen dermatoloji birimine böyle bir rahatsızlık sahibi olabileceğiniz şüpheniz varsa acilen başvurmanız ise oldukça önemlidir. Zira cinsel yolla bulaşan hastalık sahibiyseniz ve teşhis veya tedavi almamışsanız bu hastalıkları başka kişilere geçirmeniz kaçınılmaz olacaktır.