Cinsel estetik ameliyatı artık bir tabu değil ve kadınların ruh ve beden sağlığı için önemli olduğu kabul edilir. Cinsel estetik işlemleri kolay ve tatmin edicidir. İşlemden kısa bir süre sonra hastaların iş ve sosyal aktivitelerine devam edebilmeleri kadınların konuya yaklaşımını değiştirmiştir. Hasta ile doktor arasındaki güvene dayalı iletişim sayesinde işlemlerden sonra tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Gelişmiş ve hızlı tıbbi teknikler ile hastalar istedikleri sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirler.

Genital Kozmetik Cerrahi Nedir?

Cinsel organ, vajina, büyük dudaklar (Labium majus), küçük dudaklar (Labium minus), kızlık zarı (Hymen) ve dudakların üst kısım-üst bölgesinden (Mons pubis) oluşur. Genital bölgenin bu bölümlerinde meydana gelebilecek herhangi bir deformasyon, estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme yol açtığı gibi, kadınlarda güvensizlik, cinsellik eksikliği, memnuniyetsizlik ya da utanç gibi sorunlara da neden olur. Bu tür deformitelerin giderilmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılması için cinsel estetik ameliyatı yapılır.

Labioplasti

Dış genital yapıyı oluşturan ve labium adı verilen dudaklar, büyük dudakları, yani daha kalın ve dolgun kısımları ve daha ince olan ve daha içeride bulunan küçük dudakları içerir. Zamanla kişinin özelliklerine veya yaşına bağlı olarak bu bölümde bozuk görüntüye neden olan sarkmalar meydana gelebilir. Örneğin mayo veya bikini giydiğinizde, sarkıklık, giysinin altında önde bir şişkinlik gibi görünür. Ayrıca girişi kapatarak cinsel ilişki sırasında zorluk veya ağrıya neden olabilir. Basit bir işlemle bu uzayan veya sarkan dudaklar kısaltılabilir ve yeniden şekillendirilebilir. Boşaltılmış, gevşemiş dudaklar daha dolgun hale getirilebilir. Labioplasti sonrası hastalar günlük aktivitelerine rahatlıkla dönebilirler. Ancak iyileşme döneminde 4-5 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Klitoral Kıvrımların Düzeltilmesi

Klitoris, kadınlarda cinsel zevk ve orgazm fonksiyonunda önemli bir organdır. Bazı kadınlarda özellikle iç dudaklardaki ‘labium minus’ adı verilen fazla doku klitorise kadar ulaşır. Klitorisin üst kısmındaki aşırı deri tabakaları hem estetik açıdan rahatsız edici olabilmekte hem de cinsel uyarılmayı olumsuz etkileyebilmektedir, bu nedenle klitoral hoodoplasti ameliyatı yapılabilmektedir. Operasyon genellikle labioplasti ameliyatı sırasında yapılır. İç dudaklar kısaltıldıktan sonra o bölgedeki çıkıntılı görünüm klitoral kapağa bir müdahale yapılmadığı sürece çok daha belirgin hale gelir. Bu, hastalarda memnuniyetsizliğe neden olur. Bu nedenle labioplasti sırasında klitoral cinsel estetik cerrahinin de dahil edilmesi tavsiye edilir.

Cerrahi Vajinal Daraltma (Vajinoplasti)

Vajinanın normalden büyük olması cinsel sorunların başında gelmektedir. Çünkü vajina ile erkek organ arasındaki uyumsuzluk her iki partnerde de orgazm ile ilgili sorunlara neden olabilmektedir. Vajinoplasti bu sorunu düzeltmeyi amaçlar. Bazı kadınlarda normalde vajina boyutu yapısal olarak normalden daha büyük olabilir. Ayrıca normal doğum, doğumdan kaynaklanan yırtık (doğum yırtığı), çok sayıda doğum, ilk doğum anında epizyotomi kesisinin dikilememesi veya dikişlerin açılması, iri bir bebek doğurması, vajinalde azalma yaş ilerledikçe elastikiyet ve gevşeme meydana gelebilir. Vajina daraltma sırasında vajinanın arka duvarından uzunlamasına bir kısım çıkarılır. Onarım sırasında kas tabakası ve mukozal tabaka ayrı ayrı dikilir. Vajinoplasti büyük ölçüde lokal anestezi ile yapılsa da genel anestezi altında da yapılması mümkündür. Operasyon yaklaşık 1 saat sürer. Vajinoplasti ile birlikte vajinal estetik cerrahi, labioplasti, klitoris estetik ameliyatı gibi diğer cinsel estetik ameliyatları da yapılabilir.

Genital Beyazlatma

Genital bölgedeki cildin koyu pigmentasyon problemine yönelik birçok alternatif çözüm önerilmiş olsa da, bu tedavilerin hiçbiri tamamen kalıcı ve tatmin edici sonuçlar vermemektedir. Vulvar ve anal bölgeye uygulanan topikal kimyasallar birçok cilt problemine neden olur ve dahası sonuçlar geçicidir. Vajina estetiği çok geniş alanlarda kullanılmaktadır. Bu bölgedeki cilt çok hassas olduğu için kimyasal ajanların uygulanmasıyla pek çok komplikasyon ortaya çıkabilir. Bu nedenle hiperpigmentasyonu ortadan kaldırmanın en etkili ve gelişmiş yolu lazer uygulamasıdır. Son yıllarda CO2 lazer ile vulvar / anal beyazlatma teknolojisi genital-anal bölgede cilt rengini açmak ve kalıcı sonuçlar almak için cinsel estetik ameliyatları yerine tercih edilmektedir.

Lazerle Vajina Gençleştirme ve Sıkılaştırma

Doğumdan kaynaklanan yapısal vajinal gevşeklik yaygındır. Bu tür deformiteler hem erkek hem de kadın tarafında cinsel ilişki sırasında zevk azalmasına veya zevk kaybına neden olabilir. Ancak bu sorun vajinal estetik ile giderilebilmektedir. Cerrahi müdahale, fazla dokunun alınmasına ve çevre dokuların daralmasına ve gençleşmesine olanak sağlar. Son zamanlarda oldukça kısa ve kolay bir yöntem olan lazer yöntemi ile vajina daraltma işlemi klinik bir ortamda anesteziye gerek kalmadan yapılabilmektedir. Bu amaçla geliştirilen aletler gün geçtikçe daha da ilerlemekte ve lazer sonrası daha etkili ve başarılı vajina daraltma işlemlerini gerçekleştirmek için radyofrekans dalgaları kullanılmaktadır. Genital estetik ameliyatı nasıl yapılır sorusunun yanıtı yapılacak operasyona göre değişkenlik gösterir.

Dış Genital Bölge Sıkılaştırma

Vulva olarak da bilinen dış genital bölge, her iki tarafta dış dudaklar ve üst kısımda klitoris bölgesi ile alt kısımda anüs arasındaki bölgeden oluşur. Genital bölgede kırışıklık, sarkıklık şikayetleri olan ve daha gergin ve parlak bir cilt yapısı isteyen kişiler, bu tür sorunlardan kurtulmak için ‘dudak sıkılaştırma-vulva sıkılaştırma’ olarak bilinen bir cinsel estetik ameliyatı yaptırabilirler.

Büyük Dudaklara Dolgu

Saçla kaplı büyük dudaklarda yapısal veya yaşlanmaya bağlı çöküntüler ve kırışıklıklar oluşabilir. Bu durumda büyük dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırmak için yağ enjekte edilir. Dolgu maddelerinin büyük dudaklara enjeksiyonu, vücudun başka bir yerinden ‘liposuction’ yöntemi ile alınan yağın özel kanüller kullanılarak büyük dudaklara enjekte edilmesi işlemidir. Böylelikle normalden daha küçük veya kırışmış iri dudaklar daha dolgun ve canlı bir görünüme sahip olabilir.

Büyük Dudakların Ameliyatla Küçültülmesi

Genital bölgede dışarıda yer alan, saçla kaplı genişlemiş veya sarkık büyük dudaklar bazı estetik sorunlara neden olabilir. Bu durumda genişlemiş ve sarkık büyük (dış) dudaklar basit bir cinsel estetik ameliyatı ile küçültülür ve düzeltilir. Büyük dudakların küçültülmesi de bir labioplasti türüdür ve aynı zamanda ‘büyük dudak labioplasti’ veya ‘labia majoraplasti’ olarak da adlandırılır.

Mons Pubis Kozmetik Cerrahi

Kadınların özellikle doğum yaptıktan sonra bikini veya dar kıyafetler giydiklerinde belirgin ve şişkin pubis görünümleri estetik olmayan görüntülere yol açabilmektedir. Pubik yağ, kilo kaybı ile çözülemeyen doğuştan bir deformite olarak bilinir. Yani diyet yaparak ya da spor yaparak o bölgedeki öne çıkmadan kurtulmak çok zordur. Pubik kaldırma ameliyatı, karın germe ameliyatı kesi izi veya alt karın kıvrımı izi seviyesinde yapılır ve böylece gözle görülür bir iz bırakmadan sorun düzeltilir. Genital estetik ameliyatı fiyatları karşılanabilecek seviyelerdedir.

Kızlık Zarı Dikimi

Hastaların sosyal ya da ailevi nedenlerle talep ettiği kızlık zarı dikilmesi genel cinsel estetik ameliyatı girişimlerinden biridir. Flep yöntemi ile kalıcı bir kızlık zarı onarımı yapılır. Cinsel organ estetiği ameliyatı günümüzde oldukça gelişmiştir.

Ameliyatsız Genital Kozmetik Uygulamalar

Son yıllarda hızla gelişen lazer teknolojilerinin tıpta da kullanılmaya başlamasıyla cinsel estetik ameliyatı uygulamalarında estetik lazer cihazları popüler hale gelmiştir. Vajinal estetik operasyonlarda vajina gençleştirme işlemleri, vajina daraltma operasyonları, özellikle CO2 Fraksiyonel lazer uygulamaları kullanılarak yapılan vajina daraltma operasyonları genital operasyonlara karşı tercih edilen önemli alternatifler haline gelmiştir.

Ameliyatsız Genital Kozmetik Uygulamalarını Kimler Yaptırabilir?

Doğum yapmış olsun ya da olmasın kuruluk, tekrarlayan bakteri büyümesi, cinsel organlarda ph bozukluğu, vajinal gevşeklik, cinsel ilişki sırasında ağrı ya da his kaybı, renk değişikliği ya da idrar kaçırma gibi sorunları olan her kadın bu uygulamayı güvenle yaptırabilir. Genital estetik ameliyatı olanlar genelde sonuçlardan memnun kalmaktadır. Genital estetik ameliyatı İstanbul başta olmak üzere çoğu şehirde yapılmaktadır.

Genital Estetik İşlem Orgazmı Etkiler mi?

Cinsel estetik ameliyatı kolay ve tatmin edicidir. İşlemden kısa bir süre sonra hastaların iş ve sosyal aktivitelerine devam edebilmeleri kadınların konuya yaklaşımını değiştirmiştir. Hasta ile doktor arasındaki güvene dayalı iletişim sayesinde işlemlerden sonra tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Gelişmiş ve hızlı tıbbi teknikler ile hastalar istedikleri sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirler. Cinsel estetik ameliyatı, kadınların hayatlarını önemli ölçüde değiştirerek kendilerini daha iyi ve daha güvenli hissetmelerini sağlayabilir. Spor malzemeleri, tayt, mayo veya bikini gibi dar giysiler giydiklerinde daha estetik bir şekilde taşırlar. Ayrıca cinsel estetik ameliyatı olumlu sonuçları arasında ağrısız, zorlanmadan ve daha çok zevk alınmadan cinsel ilişki yer alır. Cinsel estetik ameliyat fiyatları genellikle düşük seviyelerdedir.