Yüz Estetiği
Yüz Estetiği

Lazerle Yüz Gençleştirme

Yaşlanma her ne kadar doğal bir süreçse de insanlar tarih boyunca bunu tersine çevirmenin yollarını aramıştır. 2000 yıl öncesinde de, günümüzde de gençleşme, genç görünme isteği adına çokta fazla değişen bir şey bulunmamaktadır. Hatta günümüzde teknolojik gelişmelerin artması ile gençleşme, genç görünme isteği bilhassa kadınlar tarafından daha da fazla rağbet görmektedir.

Cilt Neden Yaşlanır?

Genetik faktörler, stres, güneş, uykusuzluk, çalışma koşulları ve beslenme alışkanlıkları gibi etkenlerden dolayı cilt yaşlanmakta, buna karşın cilt kendisini sürekli yenileyerek yaşlanmanın etkilerini onarmaktadır. Tabiiki belli bir yaştan sonra hücrelerde yapılan onarım oranı yavaşlar. Cildin kolajen üretimi düşer, cildin destek tabakasını oluşturan bağ dokusundaki elastik liflerin kaybolması ile de cilt gevşemesi, kırışıklıklar, güneş lekeleri, cildin giderek incelmesi gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Cildin Yaşlanmasını Önleyebilir miyiz?

Maalesef tıp cildin yaşlanmasını önleceyecek bir buluşa henüz ulaşamadı ama cildin yaşlanmasını geciktirmek mümkün… Cildin bağ dokusunu güçlendirmek dolayısıyla kolajen üretimini artırmak, cildin doğal onarım sürecine girmesini tetikleyerek cildin yaşlanmasını yavaşlatır.

Lazerle Cilt Gençleştirme

Cildin lazer ışınları ile komple taranması sonucu lazer ışınlarının ısıya dönüşmesi ile burada kolajen üretimini artırmak esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Kolajen üretimi beraberinde yeni bağ dokusu oluşumunu sağlar. Buda cilde gergin, canlı bir görünüm kazandırır.

Tedavide Kullanılan Lazer Türü

Tedavide Co2 fraksiyonel lazer ışınları kullanılmaktadır.

Co2 Fraksiyonel Lazer Sistemi

Co2 fraksiyonel lazer ışınları cildin hem üstüne hemde altına etki edebilen etkili bir tedavi yöntemidir. Ciltte mikro kanallar açarak kolajen üretimini tetikler.

Tedavi Süreci

Co2 fraksiyonel lazer tedavisinden sonra ciltte oluşan mikro yaralar hafif kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Sonrasında oluşan kabuklanma da yavaş yavaş etkisini kaybedecektir. 1 – 2 hafta sonunda cilt tamamen normale döner. Kolajen üretiminin artması ve bağ dokunun yenilenmesi ve ciltte gözle görülür iyileşme tedavinin bitmesinden 2 – 3 ay sonra başlayacak, ortalama 12 – 18 ay kadar devam edecektir.

Seans Sayısı

Genelde tek seans yeterli olmakla birlikte 6 seansa kadar tedavi yapılabilmektedir.

Seans Süresi ve Seans Aralıkları

Seans süresi ortlama 20 – 30 dk. dır. Seanslar arasında 2 – 4 hafta süreler öngörülmektedir.

Tedavi Öncesi Uyarılar

  • Güneş banyosu ve solaryumdan kaçınılmalıdır,
  • Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar (aspirin, coraspin, plavix vs.) alınmamalıdır.
  • Akne tedavisinde de sıkça kullanılan Isotretinoin ve Retinoid grubu ilaçlar alınmamalıdır.
  • Daha önce uçuk (herpes) problemi yaşamış olanlar bu bilgiyi doktorla paylaşmalıdır.
  • Cilt soyma (peeling) gibi işlemlerden kaçınılmalı, şayet peeling işlemi yapıldıysa doktora bilgi verilmelidir.

Tedavi Sonrası Uyarılar

  • Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Bu hassasiyet mümkün mertebe 6 ay süreyle uygulanmalıdır. Bu süre boyunca yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında şapka ve gözlük kullanmakta önleyici tedbirler arasındadır.
  • İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir.
  • 1 – 2 ay süreyle cilt soyma (peeling) işleminden kaçınılmalıdır.
  • 1 hafta sonrasında makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur

Boyun Estetiği

Yaşın ilerlemesi ve yerçekiminin etkisiyle yumuşak doku sarkmaktadır. İleri derecede kilo alıp vermekle deri altında yağ birikmesi de gevşeklik oluşmasına neden olmaktadır ve dokular aşağı doğru sarkmaktadır. Bu durumu düzeltmek için de boyun germe işlemi yapılmaktadır. Bu işlem boyunda fazla yağ birikimi varsa, kas yapısını toparlayarak ve deri altından germe işlemi yaparak bu bölgelerin gerilmesi ve derinin fazlasının çıkarılması ile gerçekleşmektedir.

Alın Germe ve Kaş Kaldırma

Alın bölgesinde enine ve kaşlar arasında dikey olarak bulunan, derinliği kişiden kişiye farklılık gösteren çizgilerde, yapısal nedenler, yaşın ilerlemesi, ciltteki gevşeme ve yerçekiminin etkisiyle, belirginleşme ve kaş seviyesinde aşağı doğru yer değiştirme görülür. Kaş kaldırma ve alın germeameliyatları hastaya fazla bir zahmet vermeyen fakat yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan kolay işlemlerdir.

Asma Teknikleri

Özellikle genç-orta yaş grubunda, yüzün çeşitli bölgelerindeki sarkmanın giderilmesi, cildin daha gergin bir görünüme kavuşturulması için uygulanabilen hızlı sonuç alınan tekniklerdir. Günümüze kadar bir çok askı tekniği tanımlanmış olmakla beraber, kendini bırakmayan, gevşemeyen dikiş materyalleri ile yapılan askıların uzun vadede daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Lokal anestezi ile yapılan, son derece pratik uygulamalar olup tercih edilmesinin en büyük sebebi hemen sonucun görülmesidir. Askı yapılan bölgenin forma girmesi 2-3 haftayı bulur. Müdahaleden sonra yüz yaşlanmaya devam edeceğinden, sarkmanın yıllar içerisinde yeniden meydana gelmesi olasıdır. Bu tekniklerin en büyük avantajı; yüz, boyun ve şakak germe ameliyatlarına olan ihtiyacın ötelenmesidir.

Kaş Asma: Kaşın kuyruk kısmının biraz yukarı yönelmiş olması, kişiyi daha genç ve çekici gösterir. Kaş, üzerinden küçük iğne delikleri ile girilip saçlı deri içerisinden yapılan deliklere, kalıcı özel ipliklerle asılır. Hasta daha taze bir bakışa sahip olur. Göz kapağı estetiği amacıyla başvuran hastalarda ilk değerlendirilmesi gereken kaşların seviyesi ve daha sonra göz çevresidir. İleri yaş grubunda göz kapağı ameliyatına ek olarak uygulanmakla beraber, genç yaş grubunda sadece kaş asma yeterlidir.

Yanak Asma: Gevşemiş yanak ve çene kenarındaki cildi asmak için kullanılır. Kulak önü veya favori önünden açılan küçük iğne delikleri yardımıyla, yanak cildi saçlı deriye doğru asılır. Özellikle orta yaş grubunda, yüz germe ameliyatını biraz daha ertelemek isteyen hasta grubu tarafından tercih edilen, çok kısa sürede uygulanabilen pratik bir yöntemdir. Hasta memnuniyetinin oldukça yüksek olduğu, askı tekniklerinden biridir.

Boyun-Gıdık Asma: Çene altındaki sarkmanın, çene altı kıvrımı ve kulak arkaları arasına uygulanan askılar ile giderilmesi prensibine dayanır. Hafif-orta derecedeki sarkmalarda etkilidir. Sıklıkla gıdık liposuction ile beraber uygulanır. İleri derecedeki sarkmalarda boyun germe ameliyatına ihtiyaç duyulur.

Şakak Asma: Gözlerin dış kısımlarının aşağıya meyilli olması ve şakak bölgesindeki gevşeme şikâyetiyle gelen genç-orta yaş grubundaki hastaya, saç içinde oluşturulan iğne delikleri kullanılarak, özel bir dikiş materyeli ile şakak bölgesinin yukarıya ve dışa doğru gerginleştirilmesi işlemidir. Eğer gevşeme çok ileri derecede ise, şakak germe ameliyatı tercih edilmelidir.

Dudak Estetiği

Dudaklar bazı kişilerde doğumsal (ailesel) olarak ince ve belirsiz olabilir. Bazı kişilerde de yaşlanmaya bağlı olarak dokuların erimesiyle incelir ve kırışarak dolgunluk ve diriliğini kaybeder. Dudak estetiğinde amaç, dudakları doğallığını bozmamak kaydıyla kalınlaştırmak, konturlarını daha belirgin hale getirmek, kırışıklıkları azaltmak ve dolgunlaştırmaktır. Dudak estetiğinde birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler; cerrahi olmayanlar, cerrahi olanlar olarak iki grupta toplanabilir. Cerrahi olmayanlar Dolgu maddeleri kullanılarak yapılır. Dolgu maddelerinin içeriğinde hyaluronik asitbulunur. Bu tür dudak kalınlaştırma ayakta yapılabilmesi ve cerrahi müdahale gerektirmemesi nedeni ile daha sık uygulanmaktadır. Dolgu maddesi olarak hyaluronik asit yerine vücuttan alınan yağ dokusu da kullanılabilir. Cerrahi yöntemle dudak kalınlaştırma ise vücudun herhangi bir yerinden alınan doku parçasının dudak içinden yapılan insizyonla dudak içine yerleştirilmesi işlemidir. Cerrahi yöntemle yapılan bu dudak kalınlaştırma, dolgu maddeleri ile yapılana göre daha doğal görünüm sağlar ve daha kalıcıdır. Ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir. Nadir de olsa dudak küçültme operasyonları da gerekebilmektedir. Normalden iri duran dudaklar, ağız mukozası içerisinden yapılan kesi ile eliptik bir parça çıkarılarak küçültülebilir. Bu işlem de lokal anestezi ile uygulanabilir.

Yüz Estetiği Sık Sorulan Sorular

Lazer uygulamaları sırasında özel bir cihazdan belirli bir frekanstaki yani enerji seviyesindeki ışınlar belirli bir bölgeye odaklanır. Enerji seviyesine göre de ilgili bölgedeki bazı dokularda tahribat yaratılır. Yaratılan tahribat her ne kadar mikro boyutlarda olsa da belirli bir acı hissinin oluşması normaldir. Bu hissin baskılanması ve tamamen ortadan kaldırılması için lokal anestezi yöntemleri kullanılmaktadır. Operasyondan hemen önce lazer teması sağlanacak bölge tamamen uyuşturulur. Sonrasında ise kontrol gerçekleştirilerek operasyon yapılır. Operasyondan sonraki ağrı ve acı hissinin bastırılması için de ağrı kesiciler kullanılır.

Cilt gençleştirme operasyonlarının seans sayısı ve süresi kullanılan cihaza ve amaca göre değişir. Ufak lekelerin tedavisi söz konusu ise bir ya da iki seans; deride sarkma problemi söz konusu ise de dört – altı seans arasında sürebilmektedir. Müdahale edilecek alan büyüdükçe seans sayısı da artmaktadır. Seans sayısının artırılmasındaki temel amaç geniş doku travmalarının önüne geçmektedir. Yani seans sayısı artırılarak risk azaltılmaktadır. En fazla yedi – sekiz seans ile lazer tedavileri tamamlanmaktadır.

Eğer yaşlanma etkisini tersine çevirmek için uygulanıyorsa, yaş sınırı kendiliğinden oluşmaktadır. Yaşlanma etkisi otuzlu yaşlardan itibaren ortaya çıktığı için, lazerli müdahaleler otuz ve üstündeki yaşı kapsamaktadır. Eğer leke tedavisi söz konusu ise herhangi bir yaş sınırı bulunmaz. On sekiz yaş ve altı için ebeveyn onayı mecburidir.