Yağ Aldırma
Yağ Aldırma

Yağ Aldırma (Liposuction)

Yağ Aldırma, Bugün sizinle kilo kaybı hakkında daha fazla konuşmak istiyoruz. Liposuction ve çeşitleri ile düzeltebiliriz. Ancak liposuction obezite sorununu çözmediğini, yerel yağ birikintileri sorununu çözdüğünü anlamak önemlidir. Bir liposuction seansında yaklaşık 4 litre yağı çıkarabiliriz, eğer istenen boyutu elde etmek için yeterliyse, bu sizin için uygun bir seçenek olacaktır.

Vücut kitle indeksiniz un üzerindeyse, kendiniz için 2 seçenek seçebilirsiniz: diyet ve spor veya bariatrik cerrahi (Sleeve Gastrektomi). Bu ameliyatın yardımıyla midenin hacmi azalır ve bir yıl içinde fazla kiloların çoğunu kaybedersiniz. Ameliyattan bir yıl sonra plastik cerrahlarımızın yardımıyla, vücudunuzu ideale getireceğiz. Gastrektomi :Bu ameliyat için İstanbulda önerilen kalış süresi 12 gündür. Liposuction: Tamamen yağ miktarına bağlı olarak yarım saat ile 6 saat arasında işlem sürebilir. Hastanede Günübirlik yatış yapılır. Ameliyat sonrası; Şişme morarma 3-6 gün arasında, hafif- orta derecede olur. Ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur. Pansuman: 2.gün tamamen çıkarılıyor ve yıkanabiliyorsunuz. Korse, 3 hafta kullanılır. Dikişler, Kanüllerin girdiği, genellikle 5-6 yerde birer dikiş 1 hafta sonra alınıyor. 1 hafta sonra işe dönebilir. 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra koşuya ve diğer sporlara başlanabilir. Basket, Box gibi kompetitif ve vücut vücuda yapılan sporlar için 6 hafta beklemek gerekiyor. Tam sonucun alınması 6-9 ay sonucunda olur.

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın estetiği, orta ve alt karın bölgesinde fazla yağ ve sarkmış cildin alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı cerrahi bir işlemdir. Özellikle hamilelik sonrası karın bölgesi deforme olur. Karın derisi bollaşır ve çatlar. Karın duvarını oluşturan bağ dokusu gevşer ve karın duvarı öne doğru bir çıkıntı yapar. Adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan ancak karın bölgesinde diyet ve egzersizle gideremedikleri fazla yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip kadın ve erkeklerdir. Ayrıca bu yöntem deri elastikiyetleri genellikle şişmanlığa bağlı olarak kaybolmuş yaşlı kişilerin, karın görünümlerini düzeltmek için de etkili olmaktadır. Bu operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilir ve yaklaşık 2–3 saat kadar sürebilir. Ameliyat sonrasında hastalara özel bir korse giydirilerek aynı gün veya ertesi gün hastalar taburcu edilir.

Kol ve Bacak Estetikleri

Vücuttaki simetriyi ve ahengi sağlayarak estetik bir görünüm sağlanması amacıyla kol ve bacak estetiği yapılmaktadır. Yaşlılık, aralıklı kilo alma-verme ve yer çekimine bağlı olarak kol ya da bacakların ve iç kısımlarında sarkıklıklar meydana gelir.Kol ya da bacak germe ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Deri sarkmasının az olduğu durumlarda ameliyat izi sadece koltuk altı ya da bacak içinde kalacaktır. Ameliyat sonrası kol ya da bacak korsesi giymek gerekebilir. Lokal anestezi uygulandığında hasta aynı gün evine dönebilir. Genel anestezi durumunda ise klinikte bir gece yatış gerekir. Ameliyat sonrası bir hafta istirahat yeterli olur. Dikişler 12–14 gün sonra alınır ve kişi normal hayatına döner.

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatı Sık Sorulan Sorular

Liposuction işlemi kişinin diyet ve spor yardımı ile kilo vermesine rağmen orantısız olan vücut yağlarını dengelemek için yapılan bir işlemdir. Bu sebep ile kalıcı ve etkili sonuç alabilmek için liposuction uygulaması yapılmalıdır. Ameliyat istemeyen kişiler için ise farklı yöntemler geliştirilmiştir. Soğuk lipoliz ve kavitasyon işlemi ameliyatsız yöntemler arasındadır. Yapılan işlemler sonrasında ise kişi yine spor ve dengeli beslenme ile bu durumunu kalıcı hale getirebilir.

Yağ aldırma ameliyatı olan liposuction hasta için zor bir ameliyat değildir. Ameliyatın genel olarak bütün zorluğu doktor içindir. Alınacak yağ oranına göre ameliyatın süresi uzadığı için bu durum doktoru etkilemektedir. Hasta için kolay olan yağ aldırma ameliyatı sonrasında aynı gün taburcu olunabilir.

Liposuction ile yağ aldırma ameliyatı esnasında hasta hiçbir ağrı hissetmemektedir. Yapılan anestezi ile bu süreç ağrısız geçer. Ameliyat sonrasında yağ alınan bölgelerde ağrılar görülmektedir. Bu ağrıların önlenmesi için ağrı kesici ilaçlar verilir. İlaçlar ile hafifleyen ağrılar bir süre devam edebilir.

Liposuction ameliyatında yaş sınırı bulunmamaktadır. Hastanın deri yapısına göre rahatlıkla yapılabilir. Bunun için öncelikle muayene olunmalıdır ve yapılan değerlendirmeye göre operasyon gerçekleştirilir.

Erkek ve kadınlarda yağ aldırma ameliyatı yöntemleri aynı olmaktadır. Erkeklerin genel olarak tercih ettiği bölgeler ise boyun altı, göbek ve bel kısımlarıdır.