Vajinal Estetik
Vajinal Estetik

Vajinal Estetik (Genital Estetik)

Yapılan bu operasyonlar kişinin hayat kalitesini artırmak amacıyla hem kozmetik hem de medikal amaçlı yapılabilmektedir. Genital estetik operasyonları ile birlikte kadınlarda özgüven artışı ve cinsel hayatın problemlerini gidermektedir. Kişinin cinsel organındaki fiziki ve estetik problemleri, kişisel yaşam kalitesini ve cinsel yaşam heyecanını bozmaktadır. Problemi, Genital estetik ile azaltmak bu operasyonla gerçekleşebilir. Kadınların pek çoğu doğuştan veya yaptıkları doğumlardan sonra ya da yaşlanmanın getirdiği sebeplerle genital bölgeleri ile ilgili sorunlar yaşarlar. Güzellik; tarih boyunca özellikle kadınların her daim arzu ettikleri bir kavramdır. Estetik tanımı kadınlarda; genç ve pürüzsüz bir cilt ile ölçülü bir vücuda sahip olmakla ilişkilidir. Günümüzde son teknolojinin tıp alanında kullanılması, bilimsel çalışmaların sürdürülmesi ile estetik uygulamalar vücudun hemen hemen her noktasında gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte yüz gençleştirme ve şekillendirme uygulamalarının yapılabildiği gibi genital bölgede de gençleştirme ve şekillendirme uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir.

Genital estetik uygulamalarının hem psikolojik hem de fizyolojik nedenleri bulunmaktadır. Genital bölgesi arzu ettiği görünümde olan kadın, cinsel yaşamında kendini özgüvenli hissedecek ve çok daha rahat davranacaktır. Bununla birlikte yeni ilişki kurmakta zorlanmayacak ve yaşamın her alanında kendini güçlü hissedecektir. Vajinal estetik işlemlerinin gerçekleştirilmesindeki fiziksel nedenler; doğum sonrasındaki yaşanan deformasyonların giderilmesi ve bunun ile birlikte dar pantolon, mayo, tayt gibi kıyafetleri rahatça giyebilmektir. Aynı zamanda rahim sarkması problemlerinde ve idrar kaçırma problemlerinde de genital estetik uygulamalarına başvurulabilmektedir. Vajinal estetik ile, vajina daraltmavajina iç dudak estetiği yapılmaktadır. Operasyon lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Vajinal estetik operasyonlar ortalama 1- 2 saat sürmektedir.

Vajinal Ameliyatı Sonrası

Vajinal estetik ameliyatı sonrasında kişinin günübirlik müşahede altında hastanede yatması, herhangi bir kanama olmaması açısından önemlidir. Tamamen iyileşmesi ise 3-4 hafta sonunda olmaktadır.Kişi, işlem yapılan bölgeye enfeksiyon kapmaması için oldukça hassas davranmalıdır. Bunun için pamuklu iç çamaşırı tercih etmeleri ve hijyen açısından dikkatli olmaları gerekmektedir.

Vajinal Estetik Ameliyatı Sık Sorulan Sorular

Bu işlem sonrasında normal yolla doğum mümkün olabilir. Ama çok daha acılı ve zor hale gelir. O yüzden işlemi yaptırmayı düşünen kadınların bunu gebeliklerini yaşadıktan sonra yaptırmaları önerilir.

Vajen daraltma ve dış, iç dudakların estetik işlemi aynı anda yapılabilir. Bu kişinin isteğine bağlıdır. Sarkma durumu varsa fazlalık doku da çıkarılabilir. Pelvik kaslar güçlendirilebilir.

Ameliyatsız vajina daraltma mümkündür. Bu işlem durumu çok ciddi olmayan kadınlar için daha uygundur. Lazer ışınları ile bir iki seansta daralma sağlanabilir. Işınlar yardımıyla kollajen üretimi uyarılır ve daralma sağlanır. Benzer şekilde radyo frekans ile de daralma sağlamak mümkündür.

Gebelik döneminde çok gerekli ve hayati olmadıkça ameliyat yapılması önerilmez. Kaldı ki daraltma işlemi normal doğumu çok zor hale getirebilir. Normal doğum bölgenin yeniden gevşemesine de neden olur.

Ameliyatlar genellikle gebelik yaşadıktan sonra ihtiyaç halini alır. Genel bir yaş sınırı yoktur. Genel sağlığı uygun olan kadınlar için uygundur. Fakat çok küçük yaşlarda önerilmez.