Sakal Ekimi ve Bıyık Ekimi
Sakal Ekimi ve Bıyık Ekimi

Sakal Ekimi ve Bıyık Ekimi

Sakal Ekimi ve Bıyık Ekimi Hakkında

Sakal ekimi erkek bireylerde son yıllarda çok fazla tercih edilen estetik operasyonlardan biri haline geldi. Sakal ve bıyık ekiminde, saç ekiminde olduğu gibi sakal ve bıyık ekimi de ense bölgesinden alınan köklerin sakal ve bıyık bölgelerine nakledilmesi işlemidir.

Sakal Ekimi Kimlere uygulanır?

Kaza sonucu ortaya çıkan yaralanmalarda oluşan yara ve yanık izi olanlara, sakallarında asimetri olanlara, sakal ve bıyıkları seyreklik olanlara, hormonlara bağlı olarak hiç sakalı çıkmayanlara ve cinsiyet değiştiren kişilere uygulanabilir.

Sakal ve Bıyık Ekimi Nasıl yapılır?

Sakal – Bıyık ekimi de tıpkı saç ekimi gibi aynı süreçlerle yapılmaktadır. En yaygın tekniklerden biri FUE tekniğidir.

FUE sakal ekiminde aşamaları:

 1. Kan tahlilleri,
 2. Ekim yapılacak alanların belirlenmesi ve çizimin yapılması; kişinin yüz hatlarına uygun ve doğal bir görünüm kazandırılması açısından bu en önemli aşamadır.
 3. Ağrısız anestezi cihazıyla lokal anestezinin uygulanması.
 4. Enseden köklerin toplanıp ayrılması.
 5. Ekimi yapılacak alana kanal açılması.
 6. Toplanan köklerin ekimi.

DHI-Kalem Tekniği ile Sakal Ekimi aşamaları:

 1. Kan tahlilleri.
 2. Ekim yapılacak alanların belirlenmesi ve çizimin yapılması; kişinin yüz hatlarına uygun ve doğal bir görünüm kazandırılması açısından bu en önemli aşamadır.
 3. Ağrısız anestezi cihazıyla lokal anestezinin uygulanması.
 4. Enseden köklerin toplanıp ayrılması.
 5. Toplanan köklerin CHOE Kalem ile direkt ekim.

Her iki teknikte de işlem süresi ekilecek kıl kökleri sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Sakal ekiminin, saç ekiminden farkı sakal kıllarıyla, ensedeki saçların genetik ve anatomik farklılıklarıdır. Yani sakal ekiminde doğal ve başarılı sonuç elde edebilmek için, sakal kıllarının anatomik yapısını iyi bilip, enseden alınacak kökleri ona göre belirlenmesi gerekmektedir.

Sakal Ekiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Sakal ekiminde, saç ekimine nispeten daha kısa ve kolay gibi görünse de aslında  tamamen profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır. Sakal bölgesi ince ve hassas olduğundan kanal açma işleminde kılların büyüyeceği yön çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ekimden sonra gözle görünür izlerin oluşmaması için kanalların çok ince uçlarla açılması ve enfeksiyon riskine karşı %100 hastane ortamında, steril bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Sakal Ekimi ve Bıyık Ekimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

FUE ve DHI teknikleri birçok saç ekim merkezi tarafından uygulanan yöntemlerdir. DHI, FUE tekniğine göre çok daha sonra çıkmasından dolayı FUE tekniğinin dezavantajlarını büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. İki yöntem arasındaki en büyük fark, saç köklerine verilen açılardaki hassasiyettir. DHI tekniğinde özel ve ergonomik bir kalem kullanıldığından dolayı saç kökü tam arzu edilen açıda ekilmektedir. Ayrıca DHI tekniğinde saç sıklığını ayarlamak çok daha kolaydır. DHI tekniğinin uygulanması sırasında hem ekilen saç köklerine hem de alınan bölgeye zarar verilmez. Kısacası DHI ve FUE tekniği arasındaki temel fark jenerasyon farkıdır ve iki yöntemin birbiri ile karşılaştırılması abestir.
Saç ekim, yara izi sebebiyle saç kaybının olduğu bölgeler için de uygulanabilmektedir. Aynı zamanda sakal veya kaş kayıpları gibi durumlar söz konusu olduğunda da aynı saç ekim uygulamaları tercih edilebilmektedir.
Saç ekiminden en az 7 gün önce kan sulandırıcı ilaçların (aspirin, coraspin vb. ) ilaçların alınması doktor kontrolünde bırakılmalı ve ayrıca 3 gün önce sigara ve alkol alımı sonlandırılmalıdır. Saç ekim işlemine gelirken işlem sonrası ekim yapılan bölgeye temas olmaması ve başarılı saç ekimi sonuçları için önden düğmeli gömlek, yelek, ceket tarzı kıyafetler yada başınızdan kolay geçecek geniş yakalı kıyafetler giymeniz önerilir.
Saç ekiminde genellikle ense bölgesinden alınan kıl kökleri hedeflenen bölgeye nakledilir. Alınan bu saç köklerine greft denir. Nadiren, ense bölgesinden yeterli miktarda sağlıklı saç alınmayabilir. Bu gibi durumlarda, saç  kökleri  hastanın sakal altından, kolları veya göğüs kısmı ve saçlı diğer vücut kısımlarından alınabilir. Bu kısımlardan alınan kıl kökleri kafanın  arka kısmına daha sık bir görünüm elde etmek için kullanılır.
Ekilen saçlar, nakil işlemini izleyen birkaç hafta içinde dökülür ve bu gayet normal bir durumdur. Bu dökülme şok dökülme olarak adlandırılır. Dökülen saçlar saç ekiminin 3-4. ayında tekrar uzamaya başlar. Bu geçici dökülme sonlandıktan sonra, nakledilen saç kökleri özelliklerini korur ve dökülmezler.