Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Kadın erkek fark etmeksizin görünümüne özen gösterenlerin dikkat ettiği noktalardan biri de vücudun bazı bölgelerindeki istenmeyen tüylerdir. Şuan günümüzde bu tüylerden kurtulmanın en etkili yöntemi lazer epilasyon uygulamalarıdır.

Lazer epilasyon ile vücutta meydana gelen kıllanmanın giderilmesi için en etkili medikal teknolojidir. Epilasyon yöntemi öncesinde çok farklı teknikler kullanılıyordu. Bu yöntemlerin birçoğu da uzun süreli ve kalıcı olmuyordu. Şuan da Lazer ile epilasyon bu sorunları gidermede en etkili medikal estetik yöntemidir.

Hastaların birçoğunda en etkili ve uzun dönemli epilasyonu sağlar. Hastaya en uygun teknik uygulandığında güvenli bir yöntemdir. Daha az ağrılı bir yöntemdir. Hızlı bir yöntemdir ve ortalama 2 saatte vücuttaki tüm tüylerin temizlenmesi mümkündür. Cilt üzerinde alerjik bir yan etki oluşturmamaktadır. Cildi tahriş etmeden, kalıcı yara izi bırakmadan uygulanılan bir işlemdir. Kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Epilasyon, batık olan kıllar da ve kıl dönmelerinde son teknoloji en iyi tedavi yöntemidir.

İşlem Sonrası dikkat edilmesi gerekenler :

Lazer Epilasyon işleminde cilt enfeksiyonları ve bulaşıcı hastalık riski yoktur. Modern çağımızda bugün özellikle dünyada bakımlı erkekler aşırı kıllardan kurtulmak istemektedir.Uygulanan bölgedeki kılların kökleri 4 ile 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar.Kişinin cilt hassasiyetine göre bir saat ile birkaç gün için kızarıklık oluşabilmektedir.

Lazer Epilasyon yapıldıktan hemen sonra ılık duş alınabilmektedir. Bir hafta boyunca kese, peeling gibi cildi tahriş edebilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Hormonal bozukluk olan kişilerin ise, seans sayıları daha az veya daha fazla olabilmektedir. Her seanstan sonra kıl yoğunluğu % 15-20 arasında azalacaktır. Epilasyon uygulandıktan sonra 3 gün yoğun güneş ışığından kaçınılmalıdır. Güneşe çıkmak gerekiyorsa koruma faktörlü kremler kullanılması gerekir. Fiyatları ,  kişinin kıl yapısı ve kilosuna göre değişiklik, ilçelere ve kliniklere göre farklılık gösterebilir.  Kişilerin tercihine bağlı olarak tek bölge ya da birkaç bölge odaklı da epilasyon yapılabilir.

Lazer epilasyon uygulaması için kullanılan lazer seçenekleri :

Alexandrite LazerRuby Lazer , Nd-Yag Lazer , Diode Lazer , Buz Lazer uygulamasını yapacak kişi bir estetisyen değil, bu işin uzmanı ve eğitimini almış kişiler tarafından yapılmalıdır.

Alexandrite Lazer  :

Koyu tenlere pek uygulanmayan seçenektir. Alexandrite Lazer   uygulama dalga boyu 755 nanometredir. Açık renk cilt yapısına sahip bireyler için daha uygun bir yöntemdir ,Koyu Cilt kişilerde bu lazerle uygulama yapmak yan etki ihtimalini artırmaktadır. Alexandrite lazerin yüz ve boyun gibi bölgelerde kullanımı ince tüylerde artışa sebep olabilmektedir.

Nd-Yag Lazer : 

Uygulama dalga boyu 1064 nanometredir. Nd-Yag Lazer  tüm cilt renklerine uygulanabilir. Nd-Yag Lazer koyu cilt yapısına sahip bireyler için daha uygun bir yöntemdir. Nd-Yag Lazer genital bölge ve koltuk altı dahil her yerde kullanılabilir.

Diode Lazer :

Diode lazer bir ütüleme sistemidir. Daha çok (derinde) bulunan kıllı bölgelerde uygulanmaktadır. Diode lazer , zor olduğu bilinen kıl köklerinde ve ince-açık renkli kıllar da muhteşem sonuçlar verir.

Buz Lazer :

Buz lazer  (Buz epilasyon); Acı ve ağrı hissettirmez ve konforlu bir lazer epilasyon uygulamasıdır.  Soprano Buz Lazer özel başlığı sayesinde uygulama alanına buz tutarak acıyı ve ağrıyı tamamen ortadan kaldırmaktadır.  Buz lazer  (Buz epilasyon), erkekler tarafından acısız olması sebebi ile en çok  tercih edilen uygulama olmuştur.