İmplant Tedavisi
İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

Kaybedilen dişin yapay olarak yerine konulması işlemine implant denilmektedir. Eksik olan diş saysı birden çok veya hiç diş olmaması gibi durumlarda da implant tedavisi ile dişsizliğin vermiş olduğu fonksiyonel ve estetik problemler ortadan kaldırılmaktadır. Günümüzde implant teknolojisi hemen hemen her vakada uygulanabilir hale gelmiştir.

İmplant tedavisi ; Eksik dişlerin yerini doldurmak amacı ile yapılan en güvenli ve uzun vadeli seçeneklerin başında gelir. Hasar görmüş veya çürümüş olan bir diş çekildiğinde yada olası bir kayıp yaşandığında, hem dişteki kuron adı verilen görülebilen kısmı hem de kökü yok olur. İmplant doğal kemiğe kaynayacak olan bir kök ve köke sabitlenen dişten oluşmaktadır. İmplant tedavisi ile tek bir dişin eksikliği giderilebilir. Yapılacak olan protez ve köprülere de destek verebilir. Çıkartılabilen protezlerin çiğneme performansı normal çiğnemenin verimliliğinden %50 daha düşüktür.

Aynı zamanda da yüzde çökmeyle sonuçlanabilecek olan kemiğin rezorbisyonuna neden olurlar. 1-2 adet dişin eksik olduğu ve yanındakilerin de sağlıklı olduğu durumlarda tercih edilmesi gereken en doğru yöntemdir. Böylelikle yandaki sağlıklı dişlerin üzerinin kuronla kaplanmasının da önüne geçilmiş olunur. Eksik dişlerin ağzın arkasında bulunduğu durumlar için, çıkarılabilir protez damakların kullanımı oldukça rahatsız edicidir. Böylelikle, Bu seçenek dışındaki tek seçenekse implanttır.

İmplant tedavisinin ardından ağız bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

İmplant tedavisi yapıldıktan sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmeyiniz. İlk 24 saat boyunca sıcak içeceklerden de uzak durunuz ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler(soğuk püre, süt ürünleri ve dondurma) tüketmeye özen gösteriniz. İlk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden de uzak durunuz. implant operasyonlarının ardından koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile yavaş bir şekilde baskı uygulanması tavsiye edilmektedir. Ameliyat sonrası ilk 1 gün kan görülmesi olarak kabul edilir. Hatta sabah uyandığınız zaman yastığınızda kan
izleri dahi görebilirsiniz, endişelenmeyin.

İmplant İşlemi Sonrası:

İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat edin. Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız. 36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ) ile gargara yapılması tavsiye edilir. 1 dakika boyunca gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz. İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi tavsiye edilir. Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanınız. İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon ya da ıslak çay poşeti ile operasyon bölgesi üzerine baskı uygulayınız.

İlk 2 ile 3 gün hematoma veya şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta veya göz altında rastlanabilir. Bu durum 10 güne kadar kendiliğinden geçer. İzlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına ilk gün boyunca buz uygulanması (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız önerilmektedir. Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafata kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekmemektedir.

Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız. Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan çekinmeyiniz.
İlk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir. Ağız içine atılan dikişler, hastanın ve yaranın durumuna göre yaklaşık 1 hafta sonra alınır. Analjezikler/Antibiyotikler doktor tarafından önlem almak için reçete edilebilir.

0.12% Chlorhexidine Digluconate ile operasyon alanı ağız garagarasının implant uygulaması sonrası gelişen enfeksiyona bağlı komplikasyonların insidansını anlamlı oranda düşürdüğü gösterilmiştir. Operasyon sonrası iki hafta boyunca günlük iki defa bir dakika boyunca gargara yapılması tavsiye edilmektedir.

İmplant Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş eksikliği olan kişiler fonksiyonel ve estetik birçok sorun yaşamaktadırlar. Diş eksikliğinde etkin bir çiğneme yapılamamaktadır. Diş kaybı, kapanışın da değişmesine neden olduğundan; çene ekleminde sorunlara neden olabilir. Ayrıca oluşabilen estetik problemler ve konuşma bozuklukları nedeniyle, kişilerin kendilerine güvenleri de etkilenebilmektedir. İmplantlar; dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da başka bir nedenle kaybetmiş kişilerde iyi bir ağız sağlığı için ideal bir seçenektir.Dişlerin eksik olduğu bölgelerde zamanla çene kemiğinde erime meydana gelir. Diş çekimini takiben implantın uygulanması bu erime miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Komşu dişlerden destek almadığından geleneksel köprülere göre daha koruyucu bir uygulamadır. Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda sabit bir protez (kuron veya köprü gibi) yapılamadığında, hareketli (kişi tarafından takıp çıkartılan) bir protez tercih edilmediğinde ya da tamamen dişsiz ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığında ve protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla da implantlar uygulanmaktadır.
Ağrısız bir müdahale için, diş çekimi esnasında kullandığımız lokal anestezi yeterlidir. Bazı tıbbi gereklilikler ve bazen de hastanın isteği doğrultusunda, bilinçli sedasyon ya da genel anestezi gerekebilir. Operasyon sonrasını rahat geçirmeniz için vereceğimiz ağrı kesici yeterli olmaktadır. Hastalarımızın çoğu diş çekiminde duyulandan daha az bir rahatsızlıktan bahsetmektedir. Tedavileriniz bittikten sonra ağzınızdaki implantların varlığını bile hissetmeyeceksiniz.
İmplantlar da, dişler gibi dişeti ve kemik ile ilişkidedir ve bu yapılarda oluşabilecek rahatsızlıklar implantları etkileyebilmektedir. İyi bir ağız bakımı yapılamadığında, implantların çevresindeki dişeti iltihaplanarak doğal dişe benzer şekilde dişeti hastalıklarının oluşmasına ve implantların kaybedilmesine varan sorunlara neden olabilir. Doğal dişlere olduğu gibi, implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulayıp, rutin kontrollere gittiğinizde; implantlarınızı uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.