FUE Saç Ekimi Tekniği
FUE Saç Ekimi Tekniği

FUE Saç Ekimi Tekniği (Follicular Unit Extraction)

2004 yılından bu yana saç ekiminde başarı oranı yüksek tekniklerden biri olarak bilinen FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekim tekniği, saç dökülmesinde ileri evrelere ulaşmış kişilerde uygulanan ve dünyada en yaygın saç ekim tekniği olarak bilinmektedir. FUE saç ekim operasyonu ense (donör) bölgesinden alınan güçlü köklerin, saçların döküldüğü alanlara kanal açma işlemi yapıldıktan sonra, köklerin açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir.

FUE saç ekimi aşamaları hangileridir?

FUE saç ekim işlemine başlanmadan önce ense (donör) bölgesi ve kafanın tamamı 1-2 mm kısalıkta olacak şekilde tıraşlanır. Tıraşlamadan sonra ön hat çizgisi oluşturulur. Hem alın bölgesi hem de saç ekim alanına, hastamızın tüm işlem boyunca ağrı hissetmemesi için ağrısız lokal anestezi uygulanmaktadır.

Köklerin Toplanması

FUE saç ekim tekniğinde alım aşamasında uç kısmında silindirik punch olan mikro-motor cihazlar kullanılarak, saç kökleri iki kulak arası bölgeden tek tek alınır. Kökler yan yana çıkarılmaz, arada birkaç folikül atlanarak alınır. (her 4 folikülden 1 tanesi alınır). Saç köklerinin toplanması penset dediğimiz cımbız benzeri cerrahi aletler kullanılarak yapılır. Bu işlem 2-3 saat sürmektedir.

Kanal Açma işlemi

Kanal açma işlemi ense (donör) bölgesinden toplanan köklerin, saç ekimi yapılacak alana ekilmesi için deriye safir uçla küçük kesikler atılarak yapılan işlemdir. Bu bağlamda Safir Fue’nin avantajı, dokuya zarar vermeden,işlem sırasında daha az kanama, sonrasında iz kalmayacak şekilde daha hassas biçimde kanalların açılması ve iyileşmeyi daha kısa süreye indirmeyi sağlamasıdır. Açılan kanalların büyüklüğü daha az olup, ekilen greftlerin yerinden çıkma olasılığı minimuma indirilmesi amaçlanır. Kanal açma işlemi 2,5-3 saat sürmektedir.

Saç ekim işlemi

Toplanan kökler açılan kanallara tek tek yerleştirilmesi işlemidir. Hastanın donör alanı ve açıklığına göre FUE saç ekim tekniğinde tek seansta minimum 3000- maksimum 6000 kök ekilebilir.

FUE Saç Ekimi tekniğinin avantajları nedir?

  • Fue (Follicular Unit Extraction) tekniğinde operasyon neştersiz, dikişsiz yapılır. Ki bu da ekim sonrasında herhangi bir yara izi kalmaması anlamına gelir.
  • Teknik olarak hem erkek hem kadınlarda uygulanabilir.
  • Ağrısız anestezi cihazıyla lokal anestezi uygulanıp ağrı hissi tamamen ortadan kaldırılır. Operasyon esnasında çay eşliğinde televizyon izleyebilir, bir şeyler atıştırabilir, sohbet edebilirsiniz.
  • Hastanın isteği doğrultusunda sedasyon da verilebilir, tüm işlem boyunca uyku halinde olabilirsiniz.
  • Fue saç ekim tekniğinde iyileşme süresi oldukça kısadır (10 gün ), operasyondan sonra günlük rutininize hemen dönebilirsiniz. Ancak doktorların tavsiyesi, operasyon sonrası oluşan ödemler vücuttan atılana kadar 3-4 gün evde istirahat edip, bol su tüketip, özellikle tuzlu besin tüketiminden kaçınılması yönündedir.• Saç kaybı maksimum olan hastalarda bile maksimum kök ekilebilir. (3000-6000 greft.)
  • Donör bölgesi (ense) ihtiyaç olan kök sayısını karşılamıyorsa, kişinin göğüs, kol ve sakal altından da takviye yapılabilir. Bu bölgelerden alınan kökler yalnızca tepe kısmını sıklaştırmak için kullanılır.
  • Operasyon öncesi ön hat çizgisi oluşturulurken, alın kasının bittiği yerden doğala en yakın bir çizim yapılıp saçlarınız uzadığında daha doğal bir görünüm elde edilebilir.
  • Operasyondan sonra donör bölgelerde herhangi bir duyu kaybı kesinlikle olmaz.
  • Yurtdışı ve şehir dışından gelen hastaların İstanbul’da sadece 2 gece konaklaması gerekmektedir.
  • Hastaneye yatışının yapılmasına gerek yoktur.

Saç Ekimi Öncesi & Sonrası

FUE Saç Ekimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

FUE ve DHI teknikleri birçok saç ekim merkezi tarafından uygulanan yöntemlerdir. DHI, FUE tekniğine göre çok daha sonra çıkmasından dolayı FUE tekniğinin dezavantajlarını büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. İki yöntem arasındaki en büyük fark, saç köklerine verilen açılardaki hassasiyettir. DHI tekniğinde özel ve ergonomik bir kalem kullanıldığından dolayı saç kökü tam arzu edilen açıda ekilmektedir. Ayrıca DHI tekniğinde saç sıklığını ayarlamak çok daha kolaydır. DHI tekniğinin uygulanması sırasında hem ekilen saç köklerine hem de alınan bölgeye zarar verilmez. Kısacası DHI ve FUE tekniği arasındaki temel fark jenerasyon farkıdır ve iki yöntemin birbiri ile karşılaştırılması abestir.
Saç ekim, yara izi sebebiyle saç kaybının olduğu bölgeler için de uygulanabilmektedir. Aynı zamanda sakal veya kaş kayıpları gibi durumlar söz konusu olduğunda da aynı saç ekim uygulamaları tercih edilebilmektedir.
Saç ekiminden en az 7 gün önce kan sulandırıcı ilaçların (aspirin, coraspin vb. ) ilaçların alınması doktor kontrolünde bırakılmalı ve ayrıca 3 gün önce sigara ve alkol alımı sonlandırılmalıdır. Saç ekim işlemine gelirken işlem sonrası ekim yapılan bölgeye temas olmaması ve başarılı saç ekimi sonuçları için önden düğmeli gömlek, yelek, ceket tarzı kıyafetler yada başınızdan kolay geçecek geniş yakalı kıyafetler giymeniz önerilir.
Saç ekiminde genellikle ense bölgesinden alınan kıl kökleri hedeflenen bölgeye nakledilir. Alınan bu saç köklerine greft denir. Nadiren, ense bölgesinden yeterli miktarda sağlıklı saç alınmayabilir. Bu gibi durumlarda, saç  kökleri  hastanın sakal altından, kolları veya göğüs kısmı ve saçlı diğer vücut kısımlarından alınabilir. Bu kısımlardan alınan kıl kökleri kafanın  arka kısmına daha sık bir görünüm elde etmek için kullanılır.
Ekilen saçlar, nakil işlemini izleyen birkaç hafta içinde dökülür ve bu gayet normal bir durumdur. Bu dökülme şok dökülme olarak adlandırılır. Dökülen saçlar saç ekiminin 3-4. ayında tekrar uzamaya başlar. Bu geçici dökülme sonlandıktan sonra, nakledilen saç kökleri özelliklerini korur ve dökülmezler.