Tıraşsız Saç Ekim – DHI
Tıraşsız Saç Ekim – DHI (Direct Hair Transplant)

Tıraşsız Saç Ekim – DHI (Direct Hair Transplant)

Direct Hair Transplant bir diğer adı Tıraşsız Saç Ekim tekniği, FUE saç ekimi tekniğinden farklı olarak traşlama ve kanal açma işlemi olmadan, saç dökülmesi daha az olan kişilere uygulanabilen özel bir saç ekim tekniğidir. DHI saç ekiminin (Traşsız saç ekimi) bir diğer ayrıcalığı da ense bölgesinden alınan greftlerin daha sık yerleştirilmesine olanak sağlamasıdır.

CHOE adı verilen özel bir kalemin ucuna greftlerin  yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen DHI (Traşsız saç ekimi) işlemi, köklerin daha kolay  ve doğrudan  yerleştirilmesi sağlandığından, doğala yakın  bir görünüm elde etmek mümkündür.

DHI – Tıraşsız saç ekimi yöntemiyle kişinin halihazırda var olan saçına zarar verilmeden yapılabildiğinden en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak da bilinmektedir.

Seyrekleşme olan alanlarda bile aralara girilerek sıkılaşma sağlamak mümkündür.

Direct Hair Transplant yöntemin bir diğer ayrıcalığı da greftler toplandıktan sonra daha kısa süre dışarıda kalacağından ekim başarısı daha yüksektir.

DHI (Tıraşsız saç ekimi ) Saç ekimi sonrası süreç

Ekim esnasında kanal açma işlemi olmadığından, operasyon sonrası göllenen derideki kabuklanma sadece 5-6 gün sürer ve iyileşme süresi daha hızlıdır. FUE’de bu süre 10 gündür.

Operasyonun ikinci haftasında ekilen saçlarda dökülme gözlemlenmektedir. Üçüncü aydan itibaren yeni saçlar çıkmaya başlar ve altıncı ayda saçların %60-%70’i çıkması beklenir. 1 yıl sonunda ekilen saçlar en son halini almaktadır.

Bu süre içinde FUE’ de olduğu gibi DHI (Tıraşsız saç ekimi) ’da destek tedavileri ( vitamin, losyon, PRP) kullanımı saçların daha sağlıklı çıkmasında etkin rol oynamaktadır.

DHI (Tıraşsız saç ekimi) saç ekim tekniğinde maksimum ekilebilen kök sayısı 2000-3500’dür. Bu nedenle açıklığı az olan kişilerin ve doktorların tercih sebebidir. İşlem süresi maksimum 6 saattir. İşlem öncesi aynı şekilde kan tahlili, ön hat çizgisi oluşturma ve ağrısız lokal anestezi uygulanır.

DHI(Traşsız saç ekimi) saç ekimi ayrıca sakal ve kaş ekimi işlemlerinde de tercih edilebilen bir teknik olarak da bilinmektedir.

Saç Ekimi Öncesi & Sonrası

DHI Saç Ekim Hakkında Sık Sorulan Sorular

FUE ve DHI teknikleri birçok saç ekim merkezi tarafından uygulanan yöntemlerdir. DHI, FUE tekniğine göre çok daha sonra çıkmasından dolayı FUE tekniğinin dezavantajlarını büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. İki yöntem arasındaki en büyük fark, saç köklerine verilen açılardaki hassasiyettir. DHI tekniğinde özel ve ergonomik bir kalem kullanıldığından dolayı saç kökü tam arzu edilen açıda ekilmektedir. Ayrıca DHI tekniğinde saç sıklığını ayarlamak çok daha kolaydır. DHI tekniğinin uygulanması sırasında hem ekilen saç köklerine hem de alınan bölgeye zarar verilmez. Kısacası DHI ve FUE tekniği arasındaki temel fark jenerasyon farkıdır ve iki yöntemin birbiri ile karşılaştırılması abestir.
Saç ekim, yara izi sebebiyle saç kaybının olduğu bölgeler için de uygulanabilmektedir. Aynı zamanda sakal veya kaş kayıpları gibi durumlar söz konusu olduğunda da aynı saç ekim uygulamaları tercih edilebilmektedir.
Saç ekiminden en az 7 gün önce kan sulandırıcı ilaçların (aspirin, coraspin vb. ) ilaçların alınması doktor kontrolünde bırakılmalı ve ayrıca 3 gün önce sigara ve alkol alımı sonlandırılmalıdır. Saç ekim işlemine gelirken işlem sonrası ekim yapılan bölgeye temas olmaması ve başarılı saç ekimi sonuçları için önden düğmeli gömlek, yelek, ceket tarzı kıyafetler yada başınızdan kolay geçecek geniş yakalı kıyafetler giymeniz önerilir.
Saç ekiminde genellikle ense bölgesinden alınan kıl kökleri hedeflenen bölgeye nakledilir. Alınan bu saç köklerine greft denir. Nadiren, ense bölgesinden yeterli miktarda sağlıklı saç alınmayabilir. Bu gibi durumlarda, saç  kökleri  hastanın sakal altından, kolları veya göğüs kısmı ve saçlı diğer vücut kısımlarından alınabilir. Bu kısımlardan alınan kıl kökleri kafanın  arka kısmına daha sık bir görünüm elde etmek için kullanılır.
Ekilen saçlar, nakil işlemini izleyen birkaç hafta içinde dökülür ve bu gayet normal bir durumdur. Bu dökülme şok dökülme olarak adlandırılır. Dökülen saçlar saç ekiminin 3-4. ayında tekrar uzamaya başlar. Bu geçici dökülme sonlandıktan sonra, nakledilen saç kökleri özelliklerini korur ve dökülmezler.