Dermatoloji
Dermatoloji

Dermatoloji Ne Demek?

Dermatoloji bir deri bilimidir. Bu işlemleri yapan kişilere ise Dermatolog adı verilmektedir. Dermatolog; cilt, saç, tırnak ve ağız içindeki sağlık problemleri ile ilgili hastalıkların tanısını koyan, tedavisini ve takibini yapan bilim dalıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve uyuz gibi diğer birçok bulaşıcı hastalığın tanı ve tedavisinin yanında koruyucu yöntemlerini de anlatmaktadır.En Popüler Dermatoloji Uygulamaları; Dermapen ve dermaroller, Sedef hastalığı tedavisi, Egzama tedavisi, Leke tedavisi ve uygulamaları, akne tedavisi, Güneş lekesi tedavisi, Migren botoksu, Terleme botoksu gibi uygulamalardır. Hastalığın teşhisi ve tedavisi için mutlaka bir dermatoloji bölümüne muayene olması gerekmektedir. Dermatolog adı verilen uzmanlar teşhisi kolay bir şekilde koymaktadır. Hastaya uygun bir çözüm yolu önerirler. Dermatologlar bebeklere, çocuklara, ergen ve yetişkinlere her yaş grubundaki hastalara uygun iyileştirme yöntemi önerilmektedir.

Dermapen ve Dermaroller (Mikro İğne Tekniği)

Dermapen Akne izleri, lekeler, cilt çatlakları, yara ve yanık izlerinin tedavisinde tercih edilir. Anti-aging etki için cilt yenilemede ve cilde uygulanan çeşitli serum ve solüsyonların deri içine infüzyonunun gerçekleşmesinde en avantajlı ve güvenilir sistemdir.
Üstünde çok ince çelik iğnelerin dizili olduğu bir silindir ile derinin sorunlu olan bölgelerinde mikrokanalların açıldığı ve bu kanallar yoluyla deriye özel medikal ürünlerin uygulandığı bir işlemdir. Deride bu iğnelerle kanallar açılması derinin iyileşmesi ve yenilenmesi mekanizmalarını harekete geçirir. Ayrıca kullanılan soruna yönelik özel medikal ürünler, bu kanallar yolu ile istenilen bölgedeki deri katmanına kadar ulaştırılabilir ve tedaviyi sonuçlandırır. Tedavi edilmek istenen bölge sorununa göre iğnenin ölçüleri (0.5 ile 2 mm arasında) ve kullanılması gereken medikal ürünler seçilmektedir. Bu teknik ile birçok sorunlar tedavi edilebilir.

  • Akne skarlarının (sivilce izleri) tedavisi
  • Antiaging etkisinin sağlanması; ince çizgilerin tedavisi ve kollajen sentezini uyararak cilt gerginleştirme
  • Leke tedavisi (gebelik ve güneş etkisi ile gelişen lekeler)
  • Göz altı morluk ve sarkma tedavisi
  • Cilt çatlaklarının tedavisi
  • Yanık izlerinin azaltılması
  • Saç dökülmelerinin tedavisi

Egzama Tedavisi

Dermatoloji – Egzama Tedavisi: Deriyi kurutan kaşıntı ve bazen de kabarcıklar oluşmasına sebep olan bir çeşit deri hastalığıdır. Doğru teşhis konulması çok önemlidir ve mutlaka bir dermatolog tarafından tedavinin yürütülmesi gerekmektedir.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Dermatoloji – Sedef Hastalığı Tedavisi: Sedef hastalığı ,bulunduğu bölgede kızarıklık gözükmektedir, zaman zaman ortaya çıkan ve bir çeşit deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasında kalınlaşma olup büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülmektedir. Daha sonra deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlamaktadır. Derinin üstündeki ölü hücre tabakasının artmış olduğunu görürsünüz.

Leke Tedavisi ve Uygulamaları

Dermatoloji- Leke Tedavisi: Lekeyi azaltmak için yerleşim yerine ve cinsine göre kremler, peelingler, lazerler, PRP ve mezoterapi gibi onarıcı tedavilerle yapılabilmektedir. Lekeli ciltleri doğru değerlendirilip ve leke yapısının belirlenmesinin ardından meyve asidi yada kimyasal peelingler, ph formüla işlemleri ile leke tedavisi, mezoterapi, dermaroller, oxygeneo tedavisi veya radyofrekans uygulamalarının kombinasyonu ile belirli periyod aralıklarında 4-6 seanslık tedavi programları uygulanabilmektedir.

Antiaging (Gençleştirme) Programları (Yüz, Göz Çevresi, Boyun, Dekolte)

Dermatoloji- Gençleştirme: Kişiye özel olması ile birlikte yaşlanmanın derecesine ve tipine bağlı olarak uygulanan antiaging amaçlı programlar; dermapen, kollagen aşısı, gençlik aşısı, somon DNA, PRP, GRP, mezoterapi, peeling, hyaluronik asit enjeksiyonları, ışık dolguları, oxygeneo programları, termal ve fraksiyonel radyofrekans işlemlerinden oluşmaktadır.

Akne Tedavisi

Dermatoloji- Akne Tedavisi: Tüm çeşitlerinde ve tiplerinde medikal ilaçların yanında dermato-kozmetik ürünler ve işlemler kullanılabilir. Akne probleminiz için dermatolojik medikal tedavi,cilt bakımı,karbon peeling, altın iğneli radyofrekans, dermapen, fraksiyonel lazer ile tedavi edilebilir.

Güneş Lekesi Tedavileri ve Uygulamaları

Dermatoloji- Güneş lekesi hastalarının, sürekli yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmaları ve solaryum benzeri yapay ışık kaynaklarından uzak durmaları gerekir. Peki, Güneş lekesi tedavisinde hangi yöntemler uygulanır; Leke giderici kremler, Lazerler, Kimyasal peelingler, Cilt yenileme yöntemleri

Botoks ve Uygulama Alanları Nelerdir?

Dermatoloji – Botoks : Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenar çizgileri, üst dudak ve boyun çizgilerinde etkilidir. Çene kasına yapılan uygulama ile yüz ovali belirginleştirilir ve yüzün üçgen görünümünü sağlamaya katkıda bulunur. El, Ayak ve koltuk altı terlemelerinde , spasitede ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Nasıl ve Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Dermatoloji – Mezoterapi tedavisi, Özel ilaçlarla belli bir amaç için hazırlanan cildin altına mezoterapi iğnesi yardımıyla enjekte yapılması işlemdir. Mezoterapi tedavisinin genel olarak estetik amaçlı olmakla beraber sağlık için tedavi amaçlı da yapılmaktadır. Peki , Mezoterapi Kimlere Uygulanabilir? Belli bir yaşın üstünde olan tüm kadın erkeklerde rahatlıkla uygulanabilir. Mezoterapi tedavisinde önce kişinin tedaviye engel bir durumunun olup olmadığı konusunda araştırma yapılmalıdır. Mezoterapi Kullanım Alanları Nelerdir? Saç dökülmesi, Selülit tedavisi, Cilt tedavisi için kullanılabilir bir uygulamadır. Dermal dokunun yenilenmesi sıkılaştırması, aydınlanması ve nemlendirmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mezoterapi kırışıklıklarının tedavisi ve leke tedavi edici faydaları da görülebilmektedir. Mezoterapi etkisini uygulama yapıldıktan hemen sonra görebiliriz. İçerik olarak etken madde söz konusu olduğu için tamamen etkisini 1-2 hafta içerisinde göstermektedir.

Saç Dökülmesi; Saç köklerine oksijen ve gereken vitaminler ulaşır böylece saçlar güçlenir, kırılmalar azalır, saç ektirmeye gerek kalmaz. Mezoterapi yöntemiyle saç problemleri gözle görülür derecede çözüme kavuşmuş olur. Saç dökülmesine karşı önleyici ayrıca saç tedavisinde destekleyici olarak kullanılır.
Selülit tedavisi; Derinin altına enjekte edilen maddeler kan dolaşımını düzenlemek ile birlikte ciltteki dalgalı görüntüyü de ortadan kaldırır. Bölgesel olarak uygulanan mezoterapi karın, kol ve bel bölgelerinde alternatif bir çözüm olarak bize yardımcı olur.

PRP Tedavisi (Platelet Rich Plasma)

Dermatoloji – PRP tedavisi ;uygulaması kişinin kendi kanından elde edilmiş, platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin olan plazma kullanılmaktadır.Cilt yenilenmesini gerektiren sarkması, kırışıklığı, iz, akne izi ve saç tedavisinde PRP tek başına yada cildi yenileyen diğer yöntemlerle bir arada kullanılabilir.PRP tedavisi 2-4 hafta aralıklarla yapılır. PRP tedavisi cildin kendini yenilemesine dayandığından, tedavi sonucunu hemen beklemek yanlıştır. PRP tedavisinin sonuçları ikinci veya üçüncü seans sonrası ortaya çıkmaktadır. PRP tedavisi yapıldıktan sonra ciltte sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, ciltteki lekelerde açılma ve aydınlanma, cilt renginde parlaklık ve izlerde azalma görülmektedir. Saçlı deride yapılan uygulamalardan sonra saçın kalınlığında artış ve seyrek görülen alanlarda yoğunlaşmalar görülmektedir.