Burun Estetiği
Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)

Burun estetiği ameliyatı, burun anatomisinin detaylı incelenmesi sonrasında, kişinin beklenti ve taleplerini de göz önüne alınarak, kişinin yüz simetriğine göre en uygun şekilde burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Burun estetiği, Hastanın cilt özelliklerini, kıkırdağın inceliği ve şekli, travma sonucu kaynaklanan deformasyonların ve dokuların iyileşme sürecinde etkili olmaktadır. Burun esteti̇ği̇ni ki̇mler yaptirabi̇li̇r? Burun yapısı çeşitlidir. Büyük burun, küçük burun, kalkık, eğri ve çengel burun gibi, burun şeklinden şikayetçi olan ve bu yüzden sosyal veya psikolojik sıkıntı yaşayan kişiler burun estetiği yaptırmaktadır. Fonksi̇yonel burun esteti̇ği̇ ameli̇yati nedi̇r? Fonksiyonel burun ameliyatı kozmetik cerrahiden ayrı tanımlamak gerekir. Ameliyat sırasında burnun dış görünümünde bir değişiklik yapılmaz.Burun içerisinde nefes alma problemlerine yol açan kıkırdak ve kemik eğrilikleri ortadan kaldırılır. Burada amaç estetik değildir. Hastaların sağlıklı nefes alabilmelerini sağlamaktır.

Peki̇, burun esteti̇ği̇nde yaş sınırı var mıdır? 18 yaşını dolduran adaylar burun estetiği için uygun kabul edilir. Burun esteti̇ği̇ ameli̇yatindan sonra i̇yi̇leşme süreci̇ ne kadar? Burun estetiği ameliyatından sonra hastanın 1 gece hastanede kalması yeterlidir. Şişlik ve morluklar 1-2 gün içinde tamamen kaybolur. Burnun şekli ve yerleşmesi 6 ay ile 1 yıl arasında sürer.

Burun Estetiği Ameliyatında Kaç Farklı Yöntem Vardır?

  • Açık burun ameliyatı ve kapalı burun estetiği olarak 2 farklı yöntemle yapılmaktadır.
  • Açık Burun ameliyatı, burun deliklerinin arasındaki bölgede küçük bir kesi açılarak uygulanır.
  • Kapalı burun ameliyatı, ise müdahalenin burnun iç bölgesinde gerçekleştirilmesi ile uygulanır.

Septoplasti (Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı)

Septum burnun iç kısmında, burnu ortadan iki bölgeye ayıran anatomik yapıdır. Normal olarak burnu iki eşit bölmeye ayırması ve her iki burun deliğinden de eşit nefes alabilmesi gereklidir. Fakat insanların ortalama %70-80’ inde doğuştan yapısal olarak var olan ya da zaman içerisinde geçirdiği travmaların sonucu ile gelişen septumda eğrilik (deviasyon) mevcuttur ve bu hastalara ‘septum deviasyonu’ tanısı konulmaktadır. Burundaki kıkırdak eğriliğinin düzeltilmesi için yapılan operasyona ‘septoplasti’ operasyonu denir.

Konka Ameliyatı (Burun Eti Ameliyatı)

Solunum fonksiyonunun düzenlenmesinde aktif rolü vardır. Burun eti diğer adı ile ( konka ) isimli yapı solunum esnasında alınan havanın ısıtılarak nemlenmesini sağlar. Konka rahatsızlıkları kişinin burun tıkanıklığı yaşamasına sebep olur.

Konkalar; kemik ve yumuşak doku olmak üzere iki kısımdan oluşur. Hastalıklar genellikle bu iki bölgedeki büyüme, yapısal ve gelişimsel anormallikler nedenleri ile oluşabilmektedir. Burun eti ameliyatı tedavi yöntemleri; Radyofrekans, Argon plazma ile küçültme, Kriyoterapi (Dondurma yöntemi) ile küçültme,keserek çıkartma ve benzeri işlemlerdir.

Burun Ucu Estetiği – Burun Dolgusu

Kişi burada sadece burun ucundaki görüntüden rahatsızsa, sadece burun ucu estetiği de yapılması mümkündür. Eğer burunda kemer, eğrilik  gibi bir problem yoksa ve burun ucuna yapılacak olan ufak bir müdahaleyle estetik görünümü düzeltme için   uygulanır. Tipplasti, halk arasında burun ucu düşüklüğü olarak bilinir. Burun ucu estetiği ; Burun ucu sivriliği, burun ucu genişliği gibi estetik sorunları düzeltmek amacıyla yapılan operasyonlara denir. Böylelikle sadece  burun ucu kaldırma ameliyatı yapılır diyebiliriz. Bir de cerrahi operasyon gerektirmeden yapılan medikal uygulama var ve bunun adı ‘ Burun dolgusu ’ dur. Burun dolgusu;  ameliyatsız, ağrısız ve acısız bir işlem olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir. Burun dolgusu ile burnunuzdaki şekil bozukluklarını ameliyat olmadan düzeltebilirsiniz. Bu işlem için sadece 20 dk ayırmanız yeterlidir.

Burun Deliği Estetiği – Burun Deliği Küçültme

Sağlık ve estetik açıdan burun deliğiniz önemlidir. Burun deliği küçültme, kaliteli bir solunum açısından çok önemlidir. Burun deliklerinin belli bir açıklıkta ve oval bir görünüme sahip olması gerekir. Geniş burun değili olanlar için, burun deliğinin yanakla birleştiği kısımdan doku alınarak daraltma yapılır. Burun deliği küçültme için ise düz bir kıkırdak alınıp, destekleyici kenarlar boyunca girişi genişletmek amacıyla yerleştirilebilir. Bu uygulamalar burun rahatsızlığı yaşayan hastalarda rahat nefes almayı da sağlar.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Bir veya daha fazla burun operasyonu geçirmiş hastaların, burun estetiği ameliyatı sonrası burun şeklinin istenilen gibi olmaması veya travma sonucu şeklinin bozulması sonucu yapılan ek işleme denir. Bu operasyondan sonra burun şekli ve varsa nefes alma sorunları düzeltilir. Burun estetiği fiyatları, revizyon işlemlerde fiyat artışı olmakla birlikte değişiklik göstermektedir.

İstanbul’da Burun Ameliyatı

Türkiye dünya standartlarında verdiği hizmetler ile sağlık turizminde kendini kanıtlamış ve çıtayı her geçen yıl biraz daha arttırmaktadır. Türkiye’nin elinde bulunan en güçlü estetik ve plastik cerrahi operasyonlarından biri ise rinoplasti diğer bir ifade ile burun estetiği de diyebiliriz. Özellikle İstanbul’da rinoplasti alanında kendini kanıtlamış ve en komplike vakaları bile mutlu sona ulaştıran ve tüm dünyadan hastaları olan plastik cerrahlarımız bulunmaktadır.

Burun Estetiği Sık Sorulan Sorular

Fiziksel gelişime bağlı olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda belli bir alt sınır söz konusudur. Bu sınır kadınlarda 17 yaşa karşılık gelirken, erkeklerde ise 18 yaş olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırı yoktur ve bu yaşı geçmiş olan erkek ve kadınlar, burun estetiği ameliyatı olabilir.

Hastaya uygulanacak teknik, operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve hastanın durumuna bağlı olarak operasyon süresi de değişiklik gösterebiliyor. 1 ila 2 saat ya da 2 ila 3 saat gibi sürelerde tamamlanan operasyonun başarı oranı da bir hayli yüksektir.

Enjeksiyon rinoplasti adı ile bilinen operasyon ile birlikte ameliyatsız burun estetiği de mümkün hale geliyor. Gelişen tıp dünyası bu bağlamda çok sayıda fırsat sunuyor ve bu fırsatlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ameliyatsız müdahalelerdir. Minimal ve invaziv burun estetiği prosedürü olarak da lanse edilen bu operasyon ile birlikte cerrahi müdahaleye gerek kalmıyor. Burun bölgesinde meydana gelen hacim eksiklikleri Burun sırtındaki çöküntüler ve burun kemeri Asimetrik burun Estetik operasyonu sonrası meydana gelen sorunlar Burun köprüsü sorunu Asimetrik burun delikleri Gibi sorunlar için ameliyatsız müdahale gerçekleştirilebiliyor ve başarılı bir uygulama olduğunu söylemek de mümkün.

Teknolojik ürünlerin de katkısı ile burun estetiği operasyonları geçmiş yıllara nazaran çok daha kolay ve çok daha sağlıklı bir hal almıştır. Eskiye kıyasla burun estetiği operasyonları artık çok daha kolay ancak hekimlerin sorumluluğu hali hazırda azalmış değil ve onlar için zorlu bir süreç olduğunu da eklemek gerekiyor. Bazı forumlarda ve adreslerde dünyanın en zor ameliyatlarından bir tanesi olduğu yazılıyor ancak bunun abartılı bir söylem olduğunu bilmenizde fayda var.

Kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar bu operasyonu gerçekleştirebiliyor ancak uzmanlar arasında hali hazırda plastik cerrahların çok daha doğru bir tercih olacağı konuşuluyor. Bu bağlamda cerrahın aldığı eğitim ve kendini geliştirmesi asıl dikkat edilecek husustur. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz çevrenizde daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan yakınlarınız varsa onların tavsiyeleri ile hareket etmeniz de uygun olacaktır. Amiyane tabirle merdiven altı olarak lanse edilen ve uygun fiyatlar ile bu estetik operasyonunu gerçekleştiren kurum ve hekimlerden uzak durmanız tavsiye ediliyor.