Alın Germe
Alın Germe

Alın Germe Ameliyatı

Alın Germe Ameliyatı, Gözler ve kaşlar yüz ifadesinin odak noktasıdır. Yaşın ilerlemesi ve aşırı mimik yapmakla hızlı kırışan, gizlenmesi güç bir bölgedir. Genellikle 40 yaş üstü hastalarda, şakak bölgesinde ve kaşlarında düşme, alın bölgesinde derin kırışıklıklar ile karşılaşıyoruz. Bu adaylar işlem için daha uygundur.

Yer çekiminden, çevresel faktörlerden, güneşe maruz kalmaktan, gözlerini kısarak bakmaktan kaynaklanan nedenlerden dolayı alın bölgesinde çizgilerin olmasına neden olur. Alın germe ameliyatı ( Kaş Kaldırma ameliyatı ) seçenekler;

  • Koronal insizyon tekniği; en çok kullanılan bu Kaş Kaldırma tekniğinde sıklıkla saçlar tarafından örtülen bir insizyon kullanılır. Koronal insizyon ile  çizgilere neden olan kaslar tekrar yapılandırılır ve bir kısmını alabilir. Kaşlarınıza daha genç bir görünüm kazandırmadan  önce deri fazlalıkları ortadan kaldırır.
  • Endoskopik alın germe tekniği; Cerrahi görüntü amacıyla bir endoskop (ucunda ışığı olan ince tüp, video kameraya bağlıdır) kullanılır. Kafatası derisindeki birkaç tane insizyondan bu endoskop yerleştirilir ve işlem bu şekilde yapılır. Bu işlem ile yara dokusu en aza indirilir. Böylece yara dokusu en aza indirilir ve iyileşme süresi kısalır.

Alın Germe Ameliyatı ( Kaş Kaldırma Ameliyatı ) Süreci?

Kaş Kaldırma ameliyatı ortalama 2-3 saat sürmektedir. Ameliyat genel anestezi altında uygulanır. Ameliyattan 1 gün sonra hasta taburcu edilebilir.2. günün sonunda duş alabilir.2 hafta sonra hasta işe dönebilir. Klasik yöntemle yapılan ameliyat sonrası (koronal insizyon tekniği), Saçlı derideki tel dikişler 10.gün alınması gereklidir. Kesilen yerler kendiliğinden eriyen iplikler ile dikilmektedir. Şişlik ve morluklar 3-4 gün gözlerin etrafında olabilmektedir. Gözler, ağız ve burun açık konulacak şekilde bandaj sargı yapılır.

Alın Germe Ameliyatı Sık Sorulan Sorular

Yaş ilerledikçe kaşta bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Bu durum herkesi etkiler. Alın bölgesindeki hareketlilik, kaşların düşmesi ve göz kapaklarında sorunlar ortaya çıkmaktadır. Alın bölgesinde belirginleşen çizgiler, yüzünüzü olduğunuzdan daha sinirli, yorgun, mutsuz gözükmenize sebep olmaktadır. Bu sebeple kaş kaldırma ameliyatına başvurabilirsiniz. Yüzünüze uygun kaş şekli belirlendikten sonra bazı operasyonlar geçirebilirsiniz. Operasyon sonrasında kaş şekliniz yüzünüzde daha dinç ve genç gözükmenizde yardımcı olacaktır.

Kaş kaldırma estetik yöntemleri uygulanabilmesi için yaş faktörü önemlidir. Genç ve orta yaş gruplarında kaş kaldırma estetiği tek başına yeterli olabilmektedir. Fakat ilerleyen yaşlarda buna göz kapağı estetiği, alın ve şakak germe yöntemleri de eklenebilmektedir.

Kaşınıza uygulanacak olan tedavi yöntemlerini yeteri kadar bilgi ve tecrübesi olan uzman doktor tarafından yapılması daha iyi olur. Fakat yaşın ilerlemesiyle uzun vadede kaşın tekrar aşağıya inmesi mümkündür.