Ağız ve Diş Sağlığı
İmplant Tedavisi

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı kliniklerinde her yaştan hastaya özel tedavi süreci belirlenmektedir. Diş yapısının gelişimsel süreçlerinden veya sonradan kazanılan hastalıklar nedeniyle diş formları bozulmaktadır. Koruyucu diş hekimi bozulan bu diş formlarını, restore edip fonksiyonunu ve estetiğini geri kazandırmaktadır. İmplant tedavisi, Çene cerrahisi, ortodonti, kanal tedavisi estetik diş hekimliği, pedodonti (çocuk dişleri),diş eti hastalıkları uygulamaları ve diş hekimliğinin tüm alanlarında uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Aynı zamanda uluslararası standartlarda teknik uygulamalarla estetik diş hekimliğini buluşturmaktadır. Temelinde bir sanat olan bu meslek tüm branşlarını birleştirerek çözüm sunmaktadır. Olası patalojilerin tekrar oluşmasını engelleyerek önlemek amaçlı tedbirler alınarak modern tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hem estetik hem de sağlıklı görünüm elde etmek isteyenler! Her branşta uzman kadromuz ile kendinizi rahat ve güvende hissedeceksiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğinde Hizmet Verilen Alanlar

  • Endodonti
  • Periodontoloji
  • Pedodonti
  • İmplant tedavisi
  • Protetik diş tedavisi
  • Ağız ve çene Cerrahisi
  • Estetik Diş Hekimliği
  • Lamine tedavisi
  • Gülüş Tasarımı
  • Beyazlatma işlemi ve Diş taşı temizliği

Endodonti (Kök kanal tedavisi)

Ağız ve Diş Sağlığı – Endodonti Nedir?  Dişin canlılığını kaybetmesi nedeni ile kanal tedavisi uygulanmaktadır. Kliniğimizde bulunan döner aletler ile artık bu tedavi çok daha kısa sürede bitirilmektedir. (Kök kanal tedavisi) Dişin mine ve dentin tabakaları altında ‘pulpo’ olarak adlandırılan dişin canlılığını sağlayan damar ve sinirlerin bulunduğu bölüm vardır. Bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpo’nun herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda dişin sinirleri alınarak kanalların sterilize edilip ardından doldurulması işlemine denir. Kanal tedavisi canlı dişler de tek seansta canlılığını yitirnmiş olan dişler de iki veya üç seansta yapılır.

Periodontoloji

Ağız ve Diş Sağlığı – Diş çevresi, dişeti hastalıkları tedavisi, diş taşı tedavisi, dişeti hastalıklarının tedavisi, diş eti kanamaları, diş çekilmeleri, diş hassasiyeti ve ağız kokusu gibi hastalıklarda teşhis ve tedavi hizmeti verilmektedir. Periondontoloji nedir? (Diş eti hastalıkları) Diş taşı tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonlarının diş yüzeylerin de çökelerek uzun süre kalması sonucu oluşan sert yapılardır. Oluşumun da tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonları etkindir. Diş taşlarının oluşmaması için ağız hijyenine dikkat edilmeli ve bakteri plakları etkin bir biçimde temizlenmelidir. Periondititis diş ve dişi destekleyen dokuların periodontal ligament, çene kemiğinin yıkımıyla oluşan iltahabi bir hastalıktır. Periodontitisin temel nedeni bakteri plağıdır ve meknaik olarak temizlenerek tedavi edilebilir. Bunun yanında sistematik faktörler, genetik ve çevresel faktörler de

hastalığın oluşmasın da etkendir. Toplum da yaygın olarak rastlanan periodontal hastalıkların ilk belirtisi diş eti kanamaları, diş eti,diş eti kızarığı ve şiş olması ,ağız kokusu kaşıntı, dişler de hassasiyet görülmesi gibi belirtileri bulunur. Periodontal tedavinin amacı sağlıksız görünen dişleri ağızda tutabilmektedir.

Pedondonti

Ağız ve Diş Sağlığı – Pedodonti nedir? (Çocuk diş hekimliği) Ağız diş sağlığı çocuk yaşlardan itibaren yapılması gereken bir tedavi yöntemidir Pedodonti uzmanları 0-15 yaş arası çocukların diş ve çevre dokularının tedavisini yapmaktadırlar. Çocuklar, diş hekimine ilk diş sürmesinden sonra götürülmeleri tavsiye edilmektedir. Çocuklar da diş gelişiminin takibi, çürüklerin tespiti fisür örtücü, yer tutucu, flor uygulaması gibi tedavi planlamaları acısız, ağrısız ve oyun kurarak uygulanmaktadır. Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da diş fırçalama alışkanlığının ebeveyn tarafından kazandırılması, olası büyük sorunların önüne geçecektir.

Protetik Diş Tedavisi

Ağız ve Diş Sağlığı – Seneler içerisinde aşınan dişler çürür, kırılır ve çekilir.Dişlerin tümü veya bazıları eksik ise protezler; görünümü çiğnemeyi, ısırmayı ve konuşmayı düzeltmektedir. Bu uygulamalar protetik diş tedavisi olarak adlandırmaktadır.

Ağız ve Çene Cerrahisi

Gömülü diş operasyonları, apikal rezeksiyon, çekim gibi minör işlemler lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Zihinsel yetersizliği olan hastalara genel anestezi uygulanarak bütün diş tedavileri gerçekleştirilmektedir. Dental implant uygulamalarında ise eksik olan dişin yerine çene kemiğine titanyumdan yapılan küçük bir dayanağın üstüne yeni protez yapılmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tahmin edebileceğiniz üzere dişleriniz fırçalama esnasında veya diğer vakitlerde kanaması olumlu bir durum değildir. Diş eti hastalıklarının ilk belirtisi kanamadır ve sağlığınız için kanamayı farkettiğiniz anda diş hekiminize danışmanız sizin çok önemlidir. Bakteri, plak, tartar vb. sebeplerden kaynaklanan bu kanamanın tedavisini öncelikli olarak yaptırmadığınız takdirde dişinizi ve hatta dişlerinizi kaybetme riskiniz vardır.
Diş fırçası satın alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dişlerinize uygun bir diş fırçasını doğru şekilde kullanıyor olmanızdır. Size en uygun diş fırçası modelini öğrenmek için diş hekiminizden bilgi alabilrsiniz. Size uygun olan bir diş fırçasını günde 2 kere 2 dakikalık fırçalama işleminde kullanacağınız için diş fırçanızı en fazla üç ayda bir değiştirmeniz önemlidir.
Dişlerinizi düzenli ve doğru şekilde fırçalasanız bile ağız kokusu problemi yaşayabilirsiniz. Ağız kokusunun en büyük sebepleri olarak ağız içi enfeksiyon, ilerlemiş bir diş eti rahatsızlığı ya da diş çürüklerini gösterebiliriz. Ağız kokusu problemi bu rahatsızlıklardan birinin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yine bir takım diyabet gibi sistemli hastalıklarda ağız kokusu meydana gelmektedir. Bu nedenle diş hekiminiz tarafından kontrol edilmeli ve kokuyu gidermek adına tedaviye başlanması gerekebilmektedir.