Buz lazer bir epilasyon çeşididir. Ne olduğunu merak edenler için bu işlem şu şekilde açıklanabilir: Buz ile lazer epilasyon, kıl folikülündeki farklı kıl yapılarını hedef alan ve dalga boylarını bu farkla orantılı olarak ayarlayarak hassas hale getiren bir buz ile lazer epilasyon türüdür. İstenmeyen tüylere kalıcı çözüm sağlar. Buz ile lazerler, diğer lazer epilasyon türlerine kıyasla çok faydalıdır. Bu tip lazer epilasyonu faydalı kılan, tek seferde çok daha geniş bir yüzey alanını etkilemesidir. Kayıtlardan etkilenen geniş yüzeyler, diğer lazer epilasyon türlerine göre seans süresini kısaltır.

Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon ile vücuttaki istenmeyen tüylerin kökleri lazer ışınları ile yok edilir. Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışılan bu yöntem ticari olarak 1990’ların sonlarında kullanılmıştır. Lazer epilasyonun gözlenebilir etkisi dermatoloji dernekleri tarafından kabul edilmiş ve bu amaçla yapılan araçlarla kliniklerde hatta bazen evde bile kullanılmaktadır. Buz lazer yöntemi bunlardan birisidir.

Lazer epilasyon yöntemleri ile ilgili birçok makale dermatoloji literatürüne girmiştir. Kıl köklerinin bulunduğu hedef cilt üzerinde maksimum etkiyi, lazer ışığının belirli bir dalga boyu ve süresinde çevre cilt üzerinde en az etkiyi elde etme prensibiyle çalışır. Lazer epilasyon ve buz lazer yöntemi siyah maddenin kıl kökünü ve melanin pigmentini ortadan kaldırarak tüylerin hedef deride büyümesini sağlar. Işık ciltteki melanin gibi siyah cisimler tarafından emilir ve böylece lazer emilir.

Epilasyon Çeşitleri

Buz lazer, epilasyon çeşitlerinden biridir. Bu yöntem ile yapılan lazer epilasyon ile başın şekli sayesinde ağrı hissedilirken aynı zamanda adeta masaj yaptırmak gibi bir hal alır. Buz ile lazer yöntemi ile ışınların üzerindeki buz örtüsü vücudun yağlanmasını sağlar ve vücutta yanma veya uyuşma hissi bırakmaz. Buz lazer türleri makineye göre farklılık gösterir. Bu cihazlarda en memnun kalan modeller diyot buz ile lazer cihazlarıdır.

Lazer Epilasyonu Nasıl Yapılır?

Buz lazer cilt tipine ve cilt tonuna göre kategorize edilir. Öncelikle uygun cilt tipi seçilmeli ve uygun çalışmalar yapılmalıdır. Operasyondan önce vücut pürüzsüz olmalıdır bu nedenle operasyondan önce kıl olan bölgeye jilet yapılmalıdır. Buz lazer başlığının düzgünlüğünü sağlamak için epilasyon öncesinde vücuda ultrasonik jel sürülür. Lazer epilasyon işlemleri, buz başlığından gelen ışınların uygun noktalara gönderilmesi ile gerçekleştirilir.

Lazer Epilasyon Fiyatları?

Buz lazer fiyat belirlenmesinde en önemli faktör saç köklerinin bittiği veya azaldığı sürenin uzunluğudur. Fiyat ayrı zamanda kur değişikliği işlemin, seansın süresine göre de birçok farklılık içerir. İşlemin yapılacağı yer ve mekan da fiyatta değişiklik yaratacaktır.

Lazer işlemi ile saç kökleri ortalama 8 seansa kadar küçültülebilir.

Lazer Epilasyonu Kalıcı mı?

Buz yöntemi ile yapılan bu operasyon vücutta leke bırakmaz ve eski lekeleri parlatır. Vücuda verilen ışınlar nedeniyle cilt parlar ve renkte açılma gözlenebilir. Tüy olmayan pürüzsüz bir vücuda buz lazer yapıldığı için sivilce, yanık, kızarıklık görünümü çok oluşmaz. Bu nedenle lazer epilasyon işlemleri sırasında vücut üzerindeki buz lekeleri ile kapatılmaz.

Lazer Epilasyon Aşamaları

Buz ile lazer epilasyon aşamaları belli noktalarda ayrılmıştır. En önemli aşama epilasyon öncesinde vücudun lazer epilasyona hazır olmasıdır. Bu aşama kadınlarda adet gördükten sonraki 10 gün içinde ortaya çıkarken, erkeklerde belirli bir aşama yoktur. Lazer seansı öncesinde anajen dönemleri düşünülmeli ve işlemlere bu işlemlere göre devam edilmelidir. Bir diğer önemli aşama da saç dökülmesinin başlangıcıdır. Seanstan günler sonra kökler vücuttan ayrılır ve dökülmeye başlar. Buz lazer faydaları arasında leke bırakmaması en önemli özelliğidir.

Epilasyon Yaptırırken Çok Acıyor mu?

Buz ile lazer epilasyonun acı veren hissi, vücutta küçük bir karıncalanma hissi gibidir. Buz ile lazer epilasyon cihazı, vücutta hareket ettiğinizde bir masaj ve biraz kaşınma hissi verir. Diğer epilasyon türleri ile karşılaştırıldığında buz lazer en ağrısız ve hassas epilasyon yöntemidir.

Lazer Epilasyonundan Sonra Ne Yapılmalı?

Buz ile lazer epilasyondan sonra suyun lazer epilasyon alanına sadece 48 saat dokunmaması gerekir. Aynı zamanda işlemin uygulandığı bölgelerde el teması ve sert dokunuşlar epilasyon işleminin sonucunu olumsuz etkileyebilir. Buz ile lazer epilasyon işleminden 3 gün sonra dökülen köklerin hızlı bir şekilde alınması için duş alırken pul pul dökülmesi sağlıklıdır. Buz lazer İstanbul ilimizde diğer illere göre daha çok tercih edilmektedir. İstanbul’da bu yöntemi uygulayan birçok işletme mevcuttur.

Lazerde Doğru Bilinen Yanlışlar

Lazer ile ilgili neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair birçok doğru olmayan bilgi mevcuttur. Bunlardan biri de Buz yöntemi ile yapılan Lazer işlemi türüdür. Buz lazer hakkında yanlış bilinenler için bazı bilgiler aşağıdaki gibidir.

  1. Bronz Cilt Lazer epilasyon uygulanmaz

Bronz cilt üzerinde lazer epilasyon kullanılabilir. Ancak, belirli dalga boylarına ve düşük doz parametrelerine sahip cihazlar kullanılmalıdır.

Lazer epilasyon sırasında lazer ışını saça rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl köküne aktarılır. Melanin aynı zamanda cilde rengini veren pigmenttir ve bronz cilt, orijinal ten renginden daha yüksek oranda melanin içerir. Bu sebeple bronz cilde lazer epilasyon uygulandığı zaman lazer ışını ciltte bulunan melanin tarafından fazla bir şekilde emilir ve ciltte yanıklar gibi istemediğimiz yan etkiler ortaya çıkması yüksektir. Ek olarak ciltte leke oluşum riski fazlasıyla artacaktır. Özellikle fazla melanin emişine sahip olan alexandrite gibi lazer cihazları ile bronz ciltte epilasyonun yan etkileri ve riski oldukça fazladır. Bu sebeple alexandrite cihazı ile lazer epilasyon işlemi bronz cilde uygulanmamalı ve bireyin ten renginin kendi rengine dönmesi beklenmelidir. Düşük dozda kullanılabilir ancak bu lazer epilasyonun etkinliğini azaltacaktır.

Buz lazer uygulaması için bir diyot dalga boyu vardır ve melanin emilimi alexandrite dalga boyuna göre daha düşüktür. Buz ile Lazer, patentli in-motion teknolojisi (ütüleme) ile cildi kademeli olarak ısıtır ve çevresindeki cilde zarar gelmesini önler. Bu nedenle buz ile lazer epilasyon güneşe aktif olarak maruz kaldıktan 1 hafta sonra yapılabilir. Buz ile lazer epilasyondan sonra güneş koruma faktörü 30 ve üzeri olan bir güneş kremi kullanılmalıdır.

  1. Lazer epilasyon çok ağrılıdır

Lazer epilasyon sırasında ciltte oluşan sıcaklık hissine bağlı olarak ağrı hissedilir. Bu anlık bir acıdır. Günümüzde epilasyon etkili soğutma yöntemleri ile ağrının neredeyse hissedilmediği bir uygulama şekline gelmiştir.

Lazer kullanım esnasında cildi -3 derecelere kadar soğutup minimum ağrılı bir epilasyon sunar. Buz lazer yaptıranlar operasyon sırasında hiç acı hissetmediklerini belirtirler

  1. Lazer epilasyon kısırlığa neden olur

Lazer epilasyon kısırlığa neden olmaz. Maalesef özellikle genital bölgede lazer epilasyondan kısırlığa yol açan çok fazla bilgi kirliliği var. Bu söylemin bilimsel bir temeli yoktur. Lazer ışınları cildin sadece birkaç mm altında görünen tüy kökünü hedef almaktadır. Yumurtalıklar çok fazla derindedir, ışınlar bu derinliğe erişemezler. Literatürde lazer epilasyonun kısırlığa neden olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur. Epilasyonun kısırlığa neden olduğuna dair tek bir kanıt bulunmamaktadır.

  1. Lazer epilasyonun kanser nedeni olması

Lazer ile yapılan epilasyon türleri kanser nedeni olmaz. Işını herhangi bir radyasyon içermez ve bu nedenle kanserojen değildir. Vücutta kalıntı bırakmaz. Lazerle koltuk altı epilasyon sırasında lenf düğümlerinin lazer ışınından etkilendiği ve meme kanserine neden olabileceği endişesi yersizdir. Bilimsel bir dayanak yok. Lazer epilasyon cilt kanserine neden olmaz.

  1. Lazer ile epilasyon yöntemi ince tüylerde etkili olmazlar

Medikal ve estetik teknolojilerde ki yenilikler ile ince tüylere epilasyon işlemi yapmak artık mümkün hale geldi. Buz lazer epilasyon, diyot dalga boylarına sahip lazer epilasyon cihazıdır.

  1. Lazer ile epilasyon yöntemi, açık tenli bireyler için daha fazla etkilidir

Lazer ile epilasyon ile artık bütün cilt tiplerinde aynı etkiyi elde etmek mümkün hale gelmiştir. Medikal ve kozmetik lazer teknolojilerinde ki gelişmelerle birlikte artık çoğu tüy ve cilt tipleri için kalıcı ve etkili epilasyon yöntemi yapılabilmektedir. Ice Laser, patentli teknolojileri ile ince tüyler dahil tüm saç tiplerinde bronz cilt dahil tüm cilt tiplerinde etkili lazer epilasyon sunar.

Lazer Epilasyondan Sonra Tüyler Ne Zaman Yok Olur?

Kullanılan Lazer yöntemine göre bu süre değişmektedir. Buz ile lazer epilasyon sonrası yeni oluşan tüyler 3 ile 4 gün arasında kademeli olarak gevşemeye başlar. Köklerde, ışınlar uygulandığında yeni oluşan köklerden ayrılarak haftalar içinde dökülür. İlerleyen seanslarda bu süreç hızlandığı için köklerin dökülmesi vücutta tüy dökülmesini görünür hale getirir.

Yukarıda verilen tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve tanı için muhakkak bir uzman görüşüne başvurmanız gerekmektedir.