Buz lazer öncesi ve sonrası ile ilgili tüm detayları paylaşmaya birazdan başlayacağız. Öncelikle lazer epilasyonlar hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse  lazer epilasyonda farklı yöntemler vardır, bunları Alexandrite Lazer Epilasyon, Buz Lazer, Diode Lazer Epilasyon, Nd:Yag Lazer Epilasyon olarak sayabiliriz. Son çıkan teknolojilerde mevsim olarak bir değişiklik yoktur, ister yazın ister iseniz kışın bu uygulamayı yaptırabilirsiniz. Buz lazer acıtır mı diye sorarsanız eğer, ağrı eşiğiniz düşük ise Lazer epilasyon sırasında acının azaltılması için estetisyeninize bildirdiğiniz de uyuşturucu krem kullanılabilir. Yarım saat öncesinde krem kullanıldığın da daha az acı hissedersiniz.

Buz lazer rahat bir ortamda masaj yaptırır gibi ve çok uzun olmayan zaman dilimlerinde uygulanabilir. Cildinde sedef hastalığı olmayan, akne tedavisi görmeyen, hormonal bir rahatsızlığı olmayan ve 18 yaşından büyük herkese uygulanabiliyor. Tüm cilt tiplerinde ve herhangi bir mevsimde uygulanabiliyor.

Epilasyon Nasıl Yapılır?

Şunu kesinlikle unutmamak gerekir ki buz lazer öncesi ve sonrası cilde hiçbir kozmetik ürün sürülmemelidir. Epilasyon yapılacak bölgedeki tüylerin temizlenmesi gerekmektedir.  Ancak ağda ya da sir ile kökten temizleme olmamalıdır. Bunun için jilet ile alınması en doğrusudur. Gerekli temizlik yapıldıktan sonra, bölgedeki kıl köklerinin lazer cihazı ile taraması yapılır. Böylece verilecek en uygun doz ve lazer değerleri ayarlanır. Buz lazer fiyat konusunda ise, yapılan işleme göre bir fiyatlandırma olacaktır.

Kişiye bağlı olarak ortalama 6 ila 8 seans arasında tamamlanır. Her bir seans ortalama 5 dakika ila 2 saat arasında değişiklik gösterebilir. Yüz bölgesi için 4 hafta diğer bölgeler için 4 ile 8 hafta arasında sonuç vermeye başlar. Söz konusu süreler kişinin kıl tipi ve cilt yapısına göre değişiklik gösterir. Yetkili kişilerin anlattığı buz lazer öncesi ve sonrası yapılması gerekenler dikkate alınmaz ise sonuç başarılı olamayabilir.

Epilasyon Öncesi Güneşlenmek

Kılların seanstan en az 2-3 hafta önce alımı durdurulmalıdır. Kılların uzamasına izin vermek, epilasyon yapılacağı günden bir gün önce jiletle alınmalıdır. Buz lazer öncesi ve sonrası güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekiyor. Bronz tenlere bu yüzden epilasyon yapıldığında kızarıklık ve yara olabilir veya teniniz yanabilir. Akne tedavisi gören kişilerin lazer epilasyon yatırmaması gerekir. Çünkü cilt hassastır ve yara, enfeksiyon ve yanık olma ihtimali yüksektir.

Lazer Epilasyon Etkisi

Epilasyon uygulaması sonrasında, ciltte kızarıklık ve tahriş olmaması için işlem yapılan bölgeye 15-20 dakika aralıklarla buz ile soğutmak gerekir. 12 saat su teması olmaması gerekiyor. İçeriğinde e vitamini olmayan nemlendirici kullanmak cildi rahatlatacaktır. Çok fazla işlem yapılmaması gerekiyor, ancak tabii ki hijyen konusuna çok dikkat etmek gerekiyor.  Mikrop kapmamak için, gözenekler açık olduğu için, buz lazer yaptıranlar epilasyon sonrasında kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.

Seans aralarında ve uygulamadan hemen sonra kesinlikle jilet kullanılmamalıdır ve tüyler keyfi olarak kısaltılmamalıdır. Çünkü epilasyon sonrasında 14 gün içinde tüyler dökülmeye başlar.  Bu esnada jilet veya diğer yöntemlerle tüyler alınırsa, kökler içeride kalıyor ve kıl kökü enfeksiyonuna sebep olabiliyor. Aynı zamanda epilasyonun da faydası oldukça düşük seviyelere iniyor. Bundan dolayı kısaltma kesinlikle önerilmiyor. Kılların rahat dökülmesi için uzatılmasına izin vermeniz gerekiyor. Buz lazer epilasyon sonrasında kıl köklerinde kabarma ve kızarıklık meydana gelebilir, çok doğaldır. Lazer epilasyon sonrasında size önerilen kremleri mutlaka kullanınız. En önemli konu ise mutlaka güneş koruyucu kremi düzenli bir şekilde kullanılmadır.  Estetisyeniniz en doğru ve uygun kremi önerecektir. Buz lazer öncesi ve sonrası kesinlikle güneşe çıkılmaması gerekiyor.

Göğüs Lazer Epilasyonunu Kimler Tercih Ediyor?

Genellikle göğüs bölgesinde yoğun ve kalın kılların olması durumunda erkeği veya partnerini rahatsız edebilir. Çoğu erkek bu bölgedeki kılların daha ince olmasını isterler.  Bu yüzden buz lazer epilasyona başvururlar. Genellikle 4 ila 6 hafta arasında olumlu sonuç alırlar. Söz konusu süreler kişinin kıl tipi ve cilt yapısına göre değişiklik gösterir.  Buz lazer öncesi ve sonrası cildinizde olan herhangi bir kaşıntı yara veya kızarıklıkları, işlemi yapan yetkili kişiye bildirmeniz durumunda, gerekli şekilde işleme başlayacak ve devam edecektir.

Kozmetik Ürün Kullanımı

Lazer operasyonlarda en hassas bölge yüz bölgesidir. Genellikle fazla tüylenmenin sebebi hormonal nedenlidir. Her iki tedavinin birlikte yürütülmesi daha olumlu sonuçlara götürecektir. Buz lazer öncesi ve sonrası cilde herhangi bir kozmetik ürün kullanılmaması gerektiği için, işleme başlamadan önce cildi çok iyi temizlemek gerekir.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu

Diğer bölgelerde olduğu gibi kişinin kıl özelliğine ve seanslara düzenli olarak devam etmesi durumunda 4 ile 6 hafta arasında kesin çözüme ulaşılmaktadır. Koltuk altı epilasyonda olduğu gibi, burada da sık sık yaşanan kıl dönmesi ve batık problemlerinin çoğunu ortadan kaldırmaktadır.

Sırt Lazer Epilasyonu

Buz lazer İstanbul, erkeklerin en büyük şikayetlerinden biri sırt bölgesindeki yoğun kıllanması olduğu kanısındadır. Lazer epilasyon uygulaması bu tip rahatsızlıklar için gayet başarılıdır. Sırt kılları için derine inebilen lazer tipi tercih edilmesi en doğrusudur. Tekrar belirtmek gerekirse buz lazer öncesi ve sonrası kurallara uyulması çok önemlidir.

Genital Bölge Lazer Epilasyonu

Genital bölgede epilasyon, çoğu kadının çekinmesinden dolayı pek tercih edilmemektedir. Oysaki kalıcı bir temizlik ve uzun süreli rahatlık için lazer epilasyon en uygun çözüm olarak gözükmektedir. Diğer bölgelerde olduğu gibi kişinin kıl özelliğine ve seanslara düzenli olarak devam etmesi durumunda 4 ile 6 hafta arasında kesin çözüme ulaşılmaktadır.

Buz lazer epilasyon etkisi cilt ile sınırlı olduğu için, rahim ve yumurtalıklara herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Koltuk altı epilasyonda olduğu gibi, burada da sık yaşanan kıl dönmesi ve batık problemlerinin çoğunu ortadan kaldırmaktadır.

Bacak Lazer Epilasyon

Buz lazer epilasyonda en iyi sonuçların alındığı bir bölge alt bacak bölgesidir. Günümüz de,  çoğu kişi, diğer yöntemleri bırakıp, lazer epilasyonla uzun süreli rahatlığa kavuşmayı tercih ediyor. Seanslar kolay ve süre bakımından daha çabuk uygulanabilmektedir. Her bir seans süresi 1 ila 2 saat içerisinde değişiklik gösterebilir. Diğer bölgelerde olduğu gibi bacaklar ve kalçalarda oluşabilecek batık ve kıl dönmesi sorunu için, lazer epilasyon en iyi seçenektir.

Söz konusu bölge için tercih edilen lazerler, Alexandrite ve Diode lazerlerdir, çoğunlukla 6 seans olarak uygulanır ve yeterli gelir. Buz lazer öncesi ve sonrası sir ve ağda uygulanmamalıdır. Daha önce de belirtildiği üzere güneş ışınlarından korunmak için, mutlaka uygun güneş kremi düzenli olarak tatbik edilmelidir.

Koltuk Altı Lazer Epilasyonu

Hijyen ve görüntü bakımından en çok rahatsız edici bölgelerden biri de koltuk altı kıllarıdır. Çoğunlukla koltukaltı lazer epilasyonlarda 4 seans ta bile olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Kılların özelliği, kullanılan lazer sistemi,  bu süre için farklılık gösterebilir. Koltuk altı buz lazer epilasyonlarında lenf bezlerinin zarar görmediği bildirilmiştir. Lazer epilasyon derinin en yüzeyindeki tabakaya yapılır. Dolayısıyla deri altındaki lenf bezlerine ulaşması mümkün değildir.

Tüm epilasyon uygulamalarında olduğu gibi, öncesinde koltuk altı tüyleri jilet ile alınır, var ise kozmetik ürünler temizlenir. Sonrasında işleme başlanır. En sık alexandrite ve diode lazerler tercih edilir. Buz lazer faydaları nedir denecek olursa, epilasyon sayesinde daha önce yaşanan kıl dönmesi ve batık oluşumu ortadan kalkmış olur diyebiliriz.

Buz lazer öncesi ve sonrası yapılması ve yapılmaması gereken uygulamalara riayet etmek, işlemin başarılı olması için çok önemlidir.