Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler iyileşme sürecinizin daha hızlı ve rahat geçmesini sağlayacak önerileri içerir.

Lazer Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buz lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen tüyleri ağda yapmaktan, cımbızlamaktan veya tıraş etmekten bıkmış kişiler için popüler bir seçenektir. Buz lazer nedir sorusunun cevabı kısaca budur. Son yıllarda en sık uygulanan kozmetik işlemlerden biri haline gelmiştir. Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler uygulayarak cildi korumak ve doğru ürünleri seçmek de dahil olmak üzere basit bir bakım sonrası süreci takip etmek, tedavi edilen bölgenin hızlı ve tamamen iyileşmesine yardımcı olacaktır. Buz lazer markaları her ne kadar tahriş ve hasarı azaltmak için yoğun çaba harcasalar da henüz bunu başarabilmiş değiller. Yani buz lazer epilasyon nasıl yapılır olursa olsun bu bakımları aksatmadan uygulamanız gereklidir.

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı Adım 1

Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler listemizde ilk olarak tedavi edilen bölgeyi uyuşturmak için buz veya soğuk presler uygulamak yer alır. Buz Lazer epilasyondan sonra hafif bir güneş yanığı gibi küçük bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Alan ayrıca hafif şiş veya kırmızı olabilir. Buz ve soğuk paketler bu acıyı hafifletmenin kolay bir yoludur. Lazer tedavisinden hemen sonra buz veya soğuk paket kullanabilirsiniz, bu nedenle randevunuzdan önce dondurucuya koyun.

Buz veya soğuk paketi kullanmadan önce bir havluya sarın; paketi doğrudan cilde uygulamak daha fazla tahrişe neden olabilir. Buz lazer makinası yüzünden oluşacak tahriş soğuk uygulamayla azaltılabilir.

Rahatsızlık giderilene kadar tedavi edilen buz lazer epilasyon yapılan bölgeyi günde en az 3 kez 10 dakikaya kadar buzlayın. Buzu veya soğuk paketi tekrar uygulamadan önce en az bir saat bekleyin. Buz paketini çok uzun süre uygularsanız, o bölgeye kan akışını kısıtlar ve iyileşme sürenizi yavaşlatır.

Buz lazer İstanbul içerisinde kolayca yapılabileceğinden işlem sonrası hemen evinize dönebilirsiniz ve tedaviye başlayabilirsiniz.

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı Adım 2

Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasından diğer adım kızarıklığı veya şişliği yatıştırmak için aloe verayı deneyin. Pek çok insan, aloe veranın cilt rahatsızlığını azaltmaya, kızarıklık ve şişliği hafifletmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Eczanelerde cilt bakımı veya güneş kremi bölümünde bu ürünleri bulmak kolaydır; En iyi sonuçlar için aloe vera jelini buzdolabında sakladığınızdan emin olun. Mümkünse taze aloe vera jeli kullanın çünkü daha etkilidir. Buz lazer yaptıranlar aloe vera ile bir ilişkiye hazırlanmalıdır.

Aloe verayı doğrudan tüylerin alındığı bölgeye sürün. Cildinize emmesi için birkaç dakika bekleyin. Jel kurumaya başladıktan sonra fazla aloe verayı yumuşak, nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte, cildinize az miktarda aloe vera bırakmak da güvenlidir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik geçene kadar bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Bu tarz önerileri buz lazer ekşi sözlük gibi platformlarda da bulabilirsiniz.

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı 3. Adım

Buz paketleri ve aloe vera etkili değilse reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanın. Çoğu insan buz paketleri kullanmanın ve aloe vera uygulamanın rahatsızlığını hafiflettiğini fark eder, ancak ağrı devam ederse reçetesiz ağrı kesiciler alınabilir. Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler sayesinde acı ve ağrılarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz

Ağrı kesicileri yalnızca belirtildiği şekilde kullanın. Lazer tedavisinden sonra sadece yaklaşık bir gün ağrı kesici almanız gerekir. Ağrı 24 saat sonra devam ederse doktorunuzu arayın. Aspirin lazer epilasyondan sonra kanı incelttiği ve iyileşme süresini uzatabileceği için önerilmez.

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı 4. Adım

Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasından bir diğeri ise tedavi edilen alanı güneş ışığından korumaktır. Güneş ışığı, tedavi edilen bölgeyi tahriş edecek ve muhtemelen rahatsızlığı ve kızarıklığı daha da kötüleştirecektir. Bunu önlemenin en kolay yolu, tedavi edilen alanı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Dışarı çıkarsanız, alanı kıyafetle kapattığınızdan emin olun. Yüzünüzü tedavi ettirdiyseniz, güneşten korunmak için şapka takın. Buz lazer epilasyon İstanbul içerisinde bile olsanız yaz aylarında yapılması bu yüzden çok önerilmez.

Deri tamamen iyileşene ve tüm rahatsızlık, şişlik ve kızarıklık ortadan kalkıncaya kadar bronzlaşma kabinleri gibi yapay UV kaynaklarından da kaçınılmalıdır.

Tedavi edilen bölgeyi yıkayabilirsiniz; ancak, bölgenin olabildiğince çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için soğuk veya ılık suya bağlı kalmalısınız.

Buz lazer nasıl yapılır olursa olsun bu bakımları uygulamak oldukça önemlidir.

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı 5.Adım

Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli olan bir diğer konu ise tedaviden sonra en az 48 saat yorucu egzersiz yapmaktan kaçının. Egzersiz yoluyla vücudun ısısını yükseltmek de tedavi edilen bölgeyi tahriş edebilir. Yorucu bir şekilde egzersiz yapmadan önce en az 48 saat bekleyin.

Yürüme gibi daha hafif egzersizler yapılabilir. Sadece aşırı ısınmaktan kaçınmaya çalışın.

Bu şekilde dikkat ederek buz lazer zararları büyük ölçüde kaçılabilir.

Doğru Tedavi Sonrası Ürünlerin Seçimi

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı 6. Adım

Tedavi edilen alanı hafif bir şekilde temizleyin. Cildinizi temiz tutmanız önemlidir. Bölgeyi temizlemek için hafif bir temizleyici veya hassas ciltler için tasarlanmış bir temizleyici kullanmalısınız. Normal olarak duş alabilir veya banyo yapabilirsiniz, sadece su sıcaklığını soğuk tuttuğunuzdan emin olun. Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında iyileşmenizi bu sayede hızlandırabilirsiniz.

Buz lazer işlemi gören bölgeyi tedaviden sonra günde 1-2 kez yıkayabilirsiniz. Daha sık yıkarsanız, kızarıklık veya rahatsızlığı artırabilirsiniz. 2-3 gün sonra kızarıklık kaybolduysa normal cilt rutininize dönebilirsiniz.

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı 7.Adım

Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler için hassas ciltler için tasarlanmış bir nemlendirici seçin. Lazer epilasyon sonrası cildiniz normalden daha hassas olacaktır. Özellikle iyileşirken muhtemelen kuru hissedecektir. Tedavi edilen bölgeye hassas ciltler için tasarlanmış bir nemlendirici sürmek, daha fazla tahrişe neden olmadan kuruluk hissini hafifletecektir.

İlk tedaviden sonra ihtiyaca göre günde 2-3 kez nemlendirici uygulayabilirsiniz. Sadece nazikçe uygulamaya dikkat edin; çok kuvvetli bir şekilde ovalayarak tedavi edilen bölgeyi tahriş etmeyin. Siz de bu önerileri dinleyip uygulayarak buz lazer epilasyon zararları konusundaki endişenizi en aza indirebilirsiniz.

Komedojenik olmayan bir nemlendirici kullanın. Bu, gözenekleri temiz tutmaya ve iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Buz lazer epilasyon yaptıranlar bu öneriler sayesinde çok daha rahat bir iyileşme dönemi yaşayabilirler.

Lazer Epilasyondan Sonra Cilt Bakımı 8.Adım

Makyaj ve sert cilt ürünlerinden kaçının. Yüzünüzden tüy alındıysa, cildi daha fazla tahriş edebileceğinden makyaj yapılmamalıdır. Tedaviden sonra yüzünüzde mümkün olduğunca az ürün kullanmanız en iyisidir. Buz lazer epilasyon nasıl yapılır olursa olsun bir süre dikkatli olmanız gerekecektir.

24 saat sonra kızarıklık geçtiyse makyaj yapılabilir.

Ayrıca sivilce önleyici kremler gibi topikal yüz ilaçlarından da kaçınmalısınız. 24 saat sonra kızarıklık ortadan kalktıysa bu ürünleri tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Buz lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler listemizdeki önerilerimiz takip ederek siz de buz lazer sonrası hızlı ve sağlıklı iyileşebilir, pürüzsüz cildinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Eğer buz lazer fiyat seçeneklerine göre bir klinik seçimi yapmadıysanız, büyük ihtimalle iyileşme süreciniz de alacağınız sonuç da çok daha iyi olacaktır. Fakat buz lazer epilasyon fiyatları 2020 yılı içerisinde salgın virüsün de etkisiyle oldukça dalgalı bir hal aldı. Bu yüzden klinik seçerken daha dikkatli olmalsınız.

Buz lazer nedir ne değildir iyi anlamadan ve işlem sonrası için iyi hazırlanmadan bu işlemi yaptırmayın.

Buz lazer epilasyon kesin çözüm mü diye düşünen hastalar için şunu bildirmemiz gerekir ki, hormonal bir denge bozukluğu yaşayana kadar bu tedavi kesin ve uzun ömürlüdür.