Buz lazer cihazları, yenilikçi teknolojileri ile lazer epilasyonun acısına son veren ve seans süresini yarı yarıya azaltan Ice Laser, epilasyon kolaylığını bir üst seviyeye taşıdı. Kadın ve Erkeğin tercih ettiği bu yöntem ülkemizde sadece belirli kliniklerde kullanılmaktadır.

Buz ile Lazer Cihazları

Buz lazer cihazları farklı kategorilere, kullanıcıların almak istediği hizmete ve yine kullanıcının hangi cihaza uygun olduğuna göre değişir. Bazı cihazlar;

 • Soprano Ice
 • Soprano titanyum
 • Soprano platin

Buz lazer cihazları ülkemizin önde gelen dermatologları, plastik cerrahları ve medikal estetik doktorları tarafından tercih edilmektedir.

2015 yılında üretilen buz lazeri (Soprano ICE) ülkemizde iki yıl içinde 250 kullanıcıya ulaştı. Halen bu merkezlerde güvenle kullanılmaktadır.

Buz lazer cihazları Soprano Platinum ile bir üst segmente geçmiştir. Soprano Platin, ilk ve tek üç dalga boylu epilasyon cihazı olmaktadır.

Buz lazer cihazları serisinin yeni üyesi olan Sopran Titanium, çok daha güçlü, çok daha hızlı olan yeni nesil bir lazer türüdür. Soprano platin gibi 3 dalga boyuna sahiptir, tedavi başlığı 4 cm²’de daha hızlı tedavi için tasarlanmıştır.

Buz lazer cihazları serisindeki tüm lazer epilasyon cihazları, FDA onaylı, patentli teknolojilere sahip son derece güvenli sistemlerdir. Etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ne yazık ki buz lazer epilasyon makinelerinin başarısı ile birlikte taklitler de yapılmıştır. Buz lazeri adı verilen faaliyetleri gerçekleştirmeyen ve yan etki riski yüksek olan bu cihazlar insan sağlığı için tehlikelidir.

Yeni Lazer Yöntemleri

Kısacası lazer epilasyon nedir, istenmeyen tüylerden kurtulma işlemi nedir, lazer epilasyon nasıl yapılır, Buz lazer cihazları nelerdir gibi soruları açıklamaya çalışalım.

Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon uygulama anında tüm saç kökleri aynı büyüme aşamasında olmadığı için tek seansta tamamlanmamaktadır. Buz lazer yaptıranlar diğer cihazlardan daha iyi sonuç aldığını belirtirler. Uygulama anında kıl kökleri olgun fazda (analog) etkilenir. Dinlenme aşamasındaki (kaojen) ve gerileme aşamasındaki (telojen) saç kökleri etkilenmez. Buz lazer faydaları arasında uzmanlar, acısız bir yöntem olmasıdır. Her epilasyon seansında uygulanan alanın%20’si bölgeye göre değişmekle birlikte anojenik aşamadadır. Yani saç köklerinin%20’si yanabilir. Bu nedenle ek lazer epilasyon seansları gereklidir. Kılların rengindeki değişiklikler ve büyüme aşamaları nedeniyle lazer epilasyon seanslarının sayısı kişiye veya hatta aynı kişinin vücudunun farklı bölgelerine göre değişiklik gösterecektir. Lazer epilasyon seans aralıkları bölgeye göre 5 ile 9 hafta arasında değişmektedir. Buz lazer İstanbul ilimizde daha çok talep görmektedir.

Lazer Epilasyonu Kalıcı mı?

Lazer tedavisi, göz hastalıklarının düzeltilmesi, varislerin tedavisi, çeşitli damar tıkanıklıkları, organ operasyonları, leke ve benlerin tedavisi gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. Öte yandan kırışıklık ve akne lazer epilasyon yöntemiyle gerçekleşen uygulamaları da estetik alanında da yapılabilmektedir.

Buz yöntemi ile yapılan bu operasyon vücutta leke bırakmaz ve eski lekeleri parlatır. Vücuda yayılan ışınlar, vücut rengini bir ölçüde hafifletebilir. Temiz, tüysüz bir vücut üzerinde lazer yapıldığı için yanma, kızarıklık ve sivilce gibi etkenler pek oluşmaz. Bu nedenle lazer epilasyon işlemleri sırasında vücut üzerindeki buz lekeleri ile kapatılmaz. Buz lazer operasyon sırasında çok az acı duyulmaktadır.

Herkes için Uygun mu?

Dermatolojik olarak lazer işlemine uygun olup olmadığınız, alerjinizin olup olmadığı mutlaka uzman bir doktor tarafından operasyon öncesi kontrol edilmelidir. Eğer doktorunuz herhangi bir sorun teşkil edilmez ise lazer işlemi gerçekleştirilebilir.

Aşırı Tüylenme Nedenlerinin Kontrol Edilmesi

Aşırı kıllanma hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkan ve estetik açıdan hastaları oldukça rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Saç büyümesinin en yaygın nedeni hormonal dengesizlikler olsa da bazen bu soruna sadece genetik faktörlerin etkisi neden olabilir. Hirsutizm olarak da adlandırılan aşırı kıllanma tedavisi, öncelikle saç büyümesine neden olan faktörlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Tedavi bu nedenleri ortadan kaldırdıktan sonra doktorun uygun görmesi halinde tüylerin uzamasını gidermeyi uygun görmesi halinde epilasyon teknikleri kullanılabilir. Buz lazer cihazları ile doktorunuz uygun görürse bu sorunun önüne geçilebilir.

Kozmetik Alanda Dermatoloji

Cilt sağlığını korumak ve cildi güzelleştirmek için yapılan tüm cerrahi olmayan müdahaleler kozmetik dermatoloji alanına girmektedir. Bu müdahalelerin tamamı dermatologlar tarafından yapılmalıdır. Buz lazer cihazları kozmetik alanda çığır açmıştır.

Epilasyon Çeşitleri

Buz lazer, epilasyon çeşitlerinden biridir. Kıl köklerini en etkili ve acısız şekilde azaltan lazer epilasyon türüdür.

Buz yöntemi ile yapılan lazer epilasyon ile başın şekli sayesinde ağrı hissedilirken aynı zamanda adeta masaj yaptırmak gibi bir hal alır. Buz lazer yöntemi ile ışınların üzerindeki buz örtüsü vücudun yağlanmasını sağlar ve vücutta yanma veya uyuşma hissi bırakmaz. Lazer türleri makineye göre farklılık gösterir. Bu cihazlarda en memnun kalan modeller diyot buz lazer cihazları olmaktadır.

Buz Yöntemi ile Lazer ve Faydaları

Kullanım sırasında cildi buz gibi soğutan, kontak soğutma sistemi aynı zamanda neredeyse ağrısız epilasyona olanak sağlar.

 • Başvuru yaz aylarında da yapılacaktır.
 • Tüm cilt tiplerinde ve saç renklerinde etkilidir.
 • Hızlı bir işlemdir ortalama tüm işlem 35-40 dakika sürmektedir.
 • Ağrısız bir işlem olduğu için erkekler tarafından da tercih edilir.
 • Saçları buzla dondurarak aldıkları için ağrı ve rahatsızlık mutlaka yoktur.
 • İyi sonucu almak için ortalama 4-7 seans alınması gerekebilir.

Lazerde Doğru Sanılan Yanlışlar

Lazer ile ilgili neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair birçok doğru olmayan bilgi mevcuttur. İnternet ortamında bilinen bu yanlışlardan dolayı birçok soru internet ortamında aratılmaktadır. Bu sorulardan biri de buz lazer cihazları zarar verir mi?

 • Bronz Cilt Lazer epilasyon uygulanmaz

Bronz cilt üzerinde lazer epilasyon kullanılabilir. Ancak, belirli dalga boylarına ve düşük doz parametrelerine sahip cihazlar kullanılmalıdır.

Lazer epilasyon sırasında lazer ışını saça rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl köküne aktarılır. Melanin aynı zamanda cilde rengini veren pigmenttir ve bronz cilt, orijinal ten renginden daha yüksek oranda melanin içerir. Bu sebeple bronz cilde lazer epilasyon uygulandığı zaman lazer ışını ciltte bulunan melanin tarafından fazla bir şekilde emilir ve ciltte yanıklar gibi istemediğimiz yan etkiler ortaya çıkması yüksektir. Ek olarak ciltte leke oluşum riski fazlasıyla artacaktır. Özellikle fazla melanin emişine sahip olan alexandrite gibi lazer cihazları ile bronz ciltte epilasyonun yan etkileri ve riski oldukça fazladır. Bu sebeple alexandrite cihazı ile lazer epilasyon işlemi bronz cilde uygulanmamalı ve bireyin ten renginin kendi rengine dönmesi beklenmelidir. Düşük dozda kullanılabilir ancak bu lazer epilasyonun etkinliğini azaltacaktır.

 • Lazer epilasyon çok ağrılıdır

Lazer epilasyon sırasında ciltte oluşan sıcaklık hissine bağlı olarak ağrı hissedilir. Bu anlık bir acıdır. Günümüzde epilasyon etkili soğutma yöntemleri ile ağrının neredeyse hissedilmediği bir uygulama şekline gelmiştir.

 • Lazer epilasyon kısırlık

Yapılan epilasyon işlemi kısırlık nedeni olamaz. Maalesef özellikle genital bölgede lazer epilasyondan kısırlığa yol açan çok fazla bilgi kirliliği var. Bu söylemin bilimsel bir temeli yoktur. Lazer ışınları cildin sadece birkaç mm altında görünen tüy kökünü hedef almaktadır. Yumurtalıklar çok fazla derindedir, ışınlar bu derinliğe erişemezler. Literatürde lazer epilasyonun kısırlığa neden olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur. Lazer ile yapılan epilasyonun kısırlığa neden olduğuna dair tek bir kanıt bulunmamaktadır.

 • Lazer epilasyonun kanser nedeni olması

Lazer ile yapılan epilasyon türleri kanser nedeni olmaz. Lazer ışını herhangi bir radyasyon içermez ve bu nedenle kanserojen değildir. Vücutta kalıntı bırakmaz. Lazerle koltuk altı epilasyon sırasında lenf düğümlerinin lazer ışınından etkilendiği ve meme kanserine neden olabileceği endişesi yersizdir. Bilimsel bir dayanak yok. Lazer epilasyon cilt kanserine neden olmaz.

 • Lazer ile epilasyon yöntemi ince tüylerde etkili olmazlar

Medikal ve estetik teknolojilerde ki yenilikler ile ince tüylere epilasyon işlemi yapmak artık mümkün hale geldi. Lazer epilasyon,

 • Lazer ile epilasyon yöntemi, açık tenli bireyler için daha fazla etkilidir

Lazer ile epilasyon ile artık bütün cilt tiplerinde aynı etkiyi elde etmek mümkün hale gelmiştir. Medikal ve kozmetik lazer teknolojilerinde ki gelişmelerle birlikte artık çoğu tüy ve cilt tipleri için kalıcı ve etkili epilasyon yöntemi yapılabilmektedir.

Buz lazer fiyat belirlenmesinde en önemli faktör saç köklerinin bittiği veya azaldığı sürenin uzunluğudur.

Yukarıda verilen tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve tanı için muhakkak bir uzman görüşüne başvurmanız gerekmektedir.