Buz lazer, uygulanan lazer epilasyonlar içinde en hızlı ve en acısız olanıdır. Ayrıca en son teknolojidir.  Çalışma şekli 3 dalga boylu lazer teknolojisidir. Lazer epilasyonda genel olarak farklı yöntemler vardır, bunları Buz Lazer, Diode Lazer Epilasyon, Alexandrite Lazer Epilasyon, Yag Lazer Epilasyon olarak sayabiliriz. Son çıkan teknolojilerde ister yazın ister iseniz kışın bu uygulamayı yaptırabilirsiniz.

Ancak bunun doğru cihazla yapılması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Günümüz de kadın ya da erkek bütün hayatları boyunca istenmeyen tüylerle uğraşmak yerine lazer epilasyonu tercih ediyorlar. Sıkıntılarından kalıcı olarak kurtulmuş oluyorlar.

Buz lazer rahat bir ortamda masaj yaptırır gibi ve çok uzun olmayan zaman dilimlerinde uygulanabilir. Cildinde sedef hastalığı olmayan, akne tedavisi görmeyen, hormonal bir rahatsızlığı olmayan ve 18 yaşından büyük herkese uygulanabiliyor. Her iki sistem kıyaslandığı zaman hız, ve konfor ve başarı oranı konusunda Buz Lazer ilk sırayı alıyor. Tüm cilt tiplerinde ve herhangi bir mevsimde uygulanabiliyor.

Buz Lazer epilasyondan işleminden en az 1 hafta önce ve en yine en az 1 hafta sonra güneşe çıkmamak yeterli, oysa Alexandrite lazer operasyonlarında söz konusu süre en az 1 aydır. Eğer ki cildiniz bronzlaşmış ise Alexandrite lazer epilasyonu yaptırmadan önce cildin renginin kendi rengine dönmesi beklenir, aksi halde ciltte yanıklara, yaralara, kızarıklıklara ve beyaz lekelere neden olabilir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Öncelikle buz lazer epilasyon yapılacak bölgedeki tüylerin temizlenmesi gerekmektedir.  Ancak ağda ya da sir ile kökten temizleme olmamalıdır. Bunun için jilet ile alınması en doğrusudur. Gerekli temizlik yapıldıktan sonra, bölgedeki kıl köklerinin lazer cihazı ile taraması yapılır. Böylece verilecek en uygun doz ve lazer değerleri ayarlanır.

Kişiye bağlı olarak ortalama 6 ila 8 seans arasında tamamlanır. Her bir seans ortalama 5 dakika ila 2 saat arasında değişiklik gösterebilir. Yüz bölgesi için 4 hafta diğer bölgeler için 4 ile 8 hafta arasında sonuç vermeye başlar. Söz konusu süreler kişinin kıl tipi ve cilt yapısına göre değişiklik gösterir.

Lazer operasyon öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler dikkate alınmaz ise sonuç başarılı olamayabilir.

Epilasyon Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kılların seanstan en az 2-3 hafta önce alımı durdurulmalıdır. Kılların uzamasına izin vermek, epilasyon yapılacağı günden bir gün önce jiletle alınmalıdır. Buz lazer epilasyon öncesi güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekiyor. Bronz tenlere bu yüzden epilasyon yapıldığında kızarıklık ve yara olabilir veya teniniz yanabilir. Akne tedavisi gören kişilerin lazer epilasyon yaptırmaması gerekir. Çünkü cilt hassastır, yara, enfeksiyon ve yanık olma ihtimali yüksektir.

Ağrı eşiğiniz düşük ise buz lazer acıtır mı diye düşünebilirsiniz. Lazer epilasyon sırasında acının azaltılması için estetisyeninize bildirdiğiniz de uyuşturucu krem kullanılabilir. Yarım saat öncesinde krem kullanıldığın da daha az acı hissedersiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epilasyon uygulaması sonrasında, ciltte kızarıklık ve tahriş olmaması için işlem yapılan bölgeye 15-20 dakika aralıklarla buz ile soğutmak gerekir. 12 saat su teması olmaması gerekiyor. İçeriğinde e vitamini olmayan nemlendirici kullanmak cildi rahatlatacaktır. Çok fazla işlem yapılmaması gerekiyor, ancak tabii ki hijyen konusuna çok dikkat etmek gerekiyor.  Mikrop kapmamak için, gözenekler açık olduğu için, buz lazer yaptıranlar epilasyon sonrasında kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.

Seans aralarında ve uygulamadan hemen sonra kesinlikle jilet kullanılmamalıdır ve tüyler keyfi olarak kısaltılmamalıdır. Çünkü epilasyon sonrasında 14 gün içinde tüyler dökülmeye başlar.  Bu esnada jilet veya diğer yöntemlerle tüyler alınırsa, kökler içeride kalıyor ve kıl kökü enfeksiyonuna sebep olabiliyor. Aynı zamanda epilasyonun da faydası oldukça düşük seviyelere iniyor. Bundan dolayı kısaltma kesinlikle önerilmiyor. Kılların rahat dökülmesi için uzatılmasına izin vermeniz gerekiyor.

Buz lazer epilasyon sonrasında kıl köklerinde kabarma ve kızarıklık meydana gelebilir, çok doğaldır. Lazer epilasyon sonrasında size önerilen kremleri mutlaka kullanınız. En önemli konu ise mutlaka güneş koruyucu kremi düzenli bir şekilde kullanılmadır.  Estetisyeniniz en doğru ve uygun kremi önerecektir. Epilasyon sonrasında kesinlikle solaryuma girilmemesi gerekmektedir. Buz lazer fiyat skalası ise, genellikle birbirine yakındır.

Erkekler En Çok Hangi Bölgeye Epilasyon İstiyor?

Genellikle göğüs bölgesinde yoğun ve kalın kılların olması durumunda erkeği veya partnerini rahatsız edebilir. Çoğu erkek bu bölgedeki kılların daha ince olmasını isterler.  Bu yüzden buz lazer epilasyona başvururlar. Genellikle 4 ila 6 hafta arasında olumlu sonuç alırlar. Söz konusu süreler kişinin kıl tipi ve cilt yapısına göre değişiklik gösterir.

Yüz Lazer Epilasyonu İçin En Uygun Yöntem Nedir?

Lazer operasyonlarda en hassas bölge yüz bölgesidir. Genellikle fazla tüylenmenin sebebi hormonal nedenlidir. Her iki tedavinin birlikte yürütülmesi daha olumlu sonuçlara götürecektir. Genellikle yüz bölgesinde başarılı sonuçlar için Diode lazer sistemi tercih edilir

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu Acıtır mı?

Diğer bölgelerde olduğu gibi kişinin kıl özelliğine ve seanslara düzenli olarak devam etmesi durumunda 4 ile 6 hafta arasında kesin çözüme ulaşılmaktadır. Buz lazer epilasyonun etkisi cilt ile sınırlı olduğu için, rahim ve yumurtalıklara herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Koltuk altı epilasyonda olduğu gibi, burada da sık sık yaşanan kıl dönmesi ve batık problemlerinin çoğunu ortadan kaldırmaktadır.

Ağrı eşiğiniz düşük ise buz lazer acıtır mı diye düşünebilirsiniz. Lazer epilasyon sırasında acının azaltılması için estetisyeninize bildirdiğiniz de uyuşturucu krem kullanılabilir. Yarım saat öncesinde krem kullanıldığın da daha az acı hissedersiniz.

Koltuk Altı Lazer Epilasyonu Zararlı mıdır?

Hijyen ve görüntü bakımından en çok rahatsız edici bölgelerden biri de koltuk altı kıllarıdır. Çoğunlukla koltukaltı lazer epilasyonlarda 4 seans ta bile olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Kılların özelliği, kullanılan lazer sistemi,  bu süre için farklılık gösterebilir. Koltuk altı buz lazer epilasyonlarında lenf bezlerinin zarar görmediği bildirilmiştir. Lazer epilasyon derinin en yüzeyindeki tabakaya yapılır. Dolayısıyla deri altındaki lenf bezlerine ulaşması mümkün değildir.

Tüm buz lazer epilasyon uygulamalarında olduğu gibi, öncesinde koltuk altı tüyleri jilet ile alınır, var ise kozmetik ürünler temizlenir. Sonrasında işleme başlanır. En sık alexandrite ve diode lazerler tercih edilir. Buz lazer faydaları olarak epilasyon sayesinde daha önce yaşanan kıl dönmesi ve batık oluşumu ortadan kalkmış olur.

Sırt Lazer Epilasyonu

Buz lazer İstanbul, erkeklerin en büyük şikayetlerinden biri sırt bölgesindeki yoğun kıllanması olduğu kanısındadır. Lazer epilasyon uygulaması bu tip rahatsızlıklar için gayet başarılıdır. Sırt kılları için derine inebilen lazer tipi tercih edilmesi en doğrusudur. Diğer tiplerde kıl köküne inme olasılığı oldukça azdır. Dolayısıyla bu bölge için en başarılı ve etkili lazer Diode lazerlerdir.

Genital Bölge Lazer Epilasyonu Zararlı mıdır?

Genital bölgede epilasyon, çoğu kadının çekinmesinden dolayı pek tercih edilmemektedir. Oysaki kalıcı bir temizlik ve uzun süreli rahatlık için lazer epilasyon en uygun çözüm olarak gözükmektedir. Diğer bölgelerde olduğu gibi kişinin kıl özelliğine ve seanslara düzenli olarak devam etmesi durumunda 4 ile 6 hafta arasında kesin çözüme ulaşılmaktadır. Buz lazer epilasyonun etkisi cilt ile sınırlı olduğu için, rahim ve yumurtalıklara herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Koltuk altı epilasyonda olduğu gibi, burada da sık yaşanan kıl dönmesi ve batık problemlerinin çoğunu ortadan kaldırmaktadır.

Bacak Lazer Epilasyonu İçin Hangisi Tercih Edilmelidir?

Buz lazer epilasyonda en iyi sonuçların alındığı bir bölge alt bacak bölgesidir. Günümüz de,  çoğu kişi, diğer yöntemleri bırakıp, lazer epilasyonla uzun süreli rahatlığa kavuşmayı tercih ediyor. Seanslar kolay ve süre bakımından daha çabuk uygulanabilmektedir. Her bir seans süresi 1 ila 2 saat içerisinde değişiklik gösterebilir. Diğer bölgelerde olduğu gibi bacaklar ve kalçalarda oluşabilecek batık ve kıl dönmesi sorunu için, lazer epilasyon en iyi seçenektir.

Söz konusu bölge için tercih edilen lazerler, Alexandrite ve Diode lazerlerdir, çoğunlukla 6 seans olarak uygulanır ve yeterli gelir. Epilasyon öncesi kıllar jilet ile temizlenmeli ve sonrasında herhangi kozmetik ürün kullanılmamalıdır.  Daha önce de belirtildiği üzere güneş ışınlarından korunmak için, mutlaka uygun güneş kremi düzenli olarak tatbik edilmelidir.