Burun ucu düşüklüğü birçok kişiyi görünüşünden rahatsız edebilir. Ayrıca hava geçişinde tıkanmaya neden olabilir ve solunum sorunlarına neden olabilir. Sarkık bir burun ucu birçok faktörden kaynaklanabilir. Bunların arasında en yaygın olanları burun çevresinde çok fazla kıkırdak, yaşlanma, kıkırdak sertliğinin olmaması ve hatta travmatik kazaları içerir. Ayrıca burun ucundaki kas çekilmesi sarkık bir görünüme neden olabilir. Burun ucu düşüklüğü tedavisi cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler olarak ikiye ayrılabilir. Sorunu ameliyatsız tedavi etmenin birçok yolu vardır.

Bazı hastalar burun düşüklüğü yaratan kasları gevşetmek için botoks kullanır. Burun ucu düşüklüğü botoks uygulaması son dönemde artmıştır. Bazı plastik cerrahlar ayrıca burun bölgesinin etrafındaki cilde daha fazla belirginlik kazandırmak veya burnun genel şeklini ve konturlarını iyileştirmek için dermal dolgu maddeleri de kullanabilir. Burun ucu düşüklüğü ameliyatsız tedavi edilebilir bir sorun olabilir ancak her durumda uygulanacak tedavi farklılık gösterir. Burun ucu düşüklüğü evde kendi kendinize giderebileceğiniz bir sorun değildir.

Bu yöntemler birkaç ay işe yarayabilir ve daha hafif burun ucu düşüklüğü durumlarında etkilidir. Bununla birlikte, sarkık bir burun ucunu düzeltmek için daha kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyanlar veya daha önceki bir kusurlu burun ucu düzeltme ameliyatından kurtulmaya çalışanlar, cerrahi bir seçenek mevcuttur.

Burun ucu düşüklüğü, burnun ucunun ileriyi işaret etmek veya hafifçe kaldırmak yerine aşağıya bakmasıdır. Burun ucu destekleri zayıfladığında ve burun “büyüdüğünde” yaşlanma süreci başladığında en sık görülür. Eski bir söz, “burun büyümeyi asla durdurmaz” ve sarkık uç bunun bir tezahürüdür. Bir sarkık uç travmadan sonra da gelişebilir. Burun ucu kıkırdaklarını burnun altta yatan çerçevesine birleştiren hassas desteklere zarar veren herhangi bir darbe, destek kaybına neden olabilir. Burun ucu daha sonra zamanla kademeli olarak düşebilir.

Herkesin burun ucu yüze göre farklı açılarda oturur. Bazı etnik gruplarda burun doğal olarak diğerlerinden daha aşağıda oturur. Akdeniz ülkelerinden bireylerin, Avrupa’nın diğer bölgelerine kıyasla genellikle genetik olarak sarkık bir burun ucuna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bazı insanlar sadece gülümserken burun ucu sarkıklığı geliştirir. Bunun nedeni burun tabanı ile üst dudak arasındaki sıkı bağlar olabilir. Ayrıca burun altı ile üst dudak arasında uzanan depresör septi kası adı verilen sıkı bir kastan da kaynaklanabilir.

Cerrahi Teknik Türleri

Burun ucu düşüklüğü sorununu cerrahi olarak düzeltmek için farklı teknikler vardır. Birincisi burun bölgesindeki fazla kıkırdağın çıkarılmasını içerir.

Ancak burnunuzun sarkıklığının nedeni kıkırdak eksikliğiyse. Cerrahınız, vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak alabilir ve şeklini iyileştirmek için buruna yerleştirebilir. Bazı durumlarda, alttaki dokuları dikmek de sorunu düzeltebilir. Sarkık bir burun ucunun yeniden konumlandırılması ve güçlendirilmesi için bir rinoplasti prosedürü gereklidir.

Bu genellikle depresör septi kasının bölünmesini ve ardından burun ucunun kıkırdaklarının burunda daha yüksek bir destek sağlamaya sabitlenmesini içerir. En sıkı burun desteklerinden biri nazal septumdur. Bu bir kez düzeldiğinde, burun ucunun yeniden konumlandırılacağı muhtemelen en iyi dayanağı sağlayabilir. Septumun ucunu burun ucu kıkırdağına yapıştırmak için sütürler kullanılabilir. Ucun yeni konumu ameliyattan önce belirlenebilir ve genellikle cerrah bu hedefe oldukça yakın bir pozisyona ulaşabilir. Bazen septum çok sarkıktır ve serpme grefti veya kaudal septal uzatma grefti gibi ek greftlerin eklenmesi gerekebilir.

Bu greftlerin bazı durumlarda kaburga kıkırdağından oyulması gerekebilir. Erkekler, yüze 90 derece oturan burun uçlarına sahip olma eğilimindedir. Dişi uçlar tipik olarak biraz daha yukarı döndürüldüğünde en iyi görünür. Sarkık bir ucu tedavi ederken ucu çok fazla yukarı döndürmemeye dikkat edilmelidir. Bu, burnu çok kadınsı gösterebilir veya önden bakıldığında çok fazla burun deliği ortaya çıkarabilir.

Uygun Bir Aday Mısınız?

Tedaviye başlamadan önce, cerrahınızın vücudunuzu bir bütün olarak değerlendirmesi ve genel sağlığınızın iyi olup olmadığını belirlemesi gerekecektir. Burun ucu düşmesi belirtileri öncelikle estetik görünüş ve nefes sorunlarıdır. Cerrahide amaç öncelikle bunları çözmektir. Bu tip cerrahi, anestezi gerektirebilecek stratejik olarak yerleştirilmiş kesileri içerir. Prosedürü güvenli bir şekilde atlatmanıza yardımcı olmak için birkaç talimatı izlemeniz gerekecektir. Size verilen talimatlar, bazı ilaçları kullanmayı bırakmayı ve sigara içmekten kaçınmayı içerebilir.

Burun ucu düşüklüğü ameliyatı olanlar ilk zamanlar sorun yaşasa da sonrasında başarılı sonuçlarla karşılaşırlar. Burnunuzun kancalı bir görünümü varsa ve bu konuda kendinizi bilinçli hissediyorsanız veya sizi daha yaşlı gösteriyorsa, burun ucunuzu düzeltmeyi düşünebilirsiniz. Burun ucu düşüklüğü botoksu özellikle yaşa bağlı sorun yaşayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Tedavi Ardından

Burun ucu düşmesi ameliyatı tamamlandıktan sonra, sizi eve götürecek birisine ihtiyacınız olacak. Biraz şişlik ve rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak doktorunuz hissettiklerinizi hafifletmek için ilaçlar yazabilir. Burun ucu düşüklüğü ameliyatı sonrası başınızı yüksekte tutarak dinlenmeniz ve şişliği tedavi etmek için buz paketleri kullanmanız gerekecektir. Bazı insanlar da kaşıntı yaşayabilir, ancak zamanla azalacaktır. Şişliğin geçmesi 15 günü bulabilir.

Ameliyatın ilk birkaç günü içinde hafif aktivitelere dönebilirken, işlemi takip eden birkaç hafta ağır işlere girişemezsiniz. Burun üzerine de ameliyat bandı takmanız gerekebilir. Kesiler iyileşirken cildi güneş yanıklarına karşı korumanız gerekecektir. Ameliyat sonrası izler tipik olarak birkaç hafta sonra kaybolur ve burun ucunun tekrar normal hisler hissetmeye başlaması birkaç ay alabilir. Burun ucu düşüklüğü ameliyatı fiyatı tedavinin uygulanacağı merkezlere ve uzmanlara göre değişmektedir.

Sarkık Bir Burun Ucunu Düzeltmenin Herhangi Bir Riski Var Mı?

Burun ucu düşüklüğü sabitlemedeki riskler, kanama, enfeksiyon ve yara izi dahil olmak üzere tüm standart rinoplasti risklerini içerir. Bu tip rinoplastiye özgü, uç hareketinin riskidir. Uç septuma sabitlendiğinde, travma veya yaşlanmadan kaynaklanan zamanla septumdaki herhangi bir hareket ucu hareket ettirecektir. Uç, bu tip rinoplastiden sonra artık onu yerinde tutan daha fazla desteğe sahip olduğundan biraz daha sert hissedebilir. Ucu yerinde tutan bağlar zayıflamaya devam ederse yıllar geçtikçe biraz daha sarkma riski de vardır. Burun ucu düşüklüğü egzersizleri ise tedavi konusunda etkili olmamaktadır.

Burun ucu düşüklüğü sabitlemek, bir tümseği çıkardıktan ve ucu daha az soğanlı hale getirdikten sonra en yaygın kozmetik rinoplasti hedeflerinden biridir. Teknikler iyi oluşturulmuştur ve sonuçlar genellikle tahmin edilebilir ve tutarlıdır. Sonuçlarınızın optimum ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için deneyimli bir rinoplasti cerrahı seçtiğinizden emin olun. Burun ucu düşmesi ameliyatsız uygulamalarda da başarılı sonuçlar verebilmektedir.