Loading...

Burun polipleri lazer tedavisi, hastaların poliplerin tedavisinde ağrısız ve cerrahi müdahale olmaksızın tedavisini sağlayan yöntemdir. Burun polipleri nedir sorusunu, burnun içinde ve burnun yan taraflarında ortaya çıkan iyi huylu, yumuşak ve ağrısız kitlelerdir şeklinde yanıtlayabiliriz.

Sıklıkla karşılaşılan bir sorun olması akıllara burun polipleri neden olur sorusunu getirmektedir. Bu soru henüz tıbbın yanıtlayabildiği bir sorun değildir. Burun poliplerinin var olmasına neden olan sorunun kaynağı henüz belirlenememiştir. Karşılaşılan hastaların öyküleri ele alınarak incelenmektedir ve bu sayede bazı bilgilere ulaşılmıştır.

Araştırma sonuçlarına göre burun poliplerinin alerjik nedenlerle, kronik sinüzit gibi hastalıklar sonucu, genetik yatkınlık, ilaç duyarlılığı ve bağışıklık bozukluğu gibi hastalıklar sonucu ortaya çıkabilecekleri tespit edilse de bunlar ispatlanmış olan nedenler değillerdir ve bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Solunum sisteminde yer alan mukozalar iltihaplanabilirler. Bu durumda burun deliklerinde boğaz bölgesine kadar uzanma olasılığı olan polipler oluşabilmektedir. Burun polipleri lazer tedavisi bu durumun tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Burun polipleri hastalığın ilerleme hızına bağlı olarak belirli bir süre boyunca fark edilmeden varlığını sürdürebilir. Burun polipleri belirtileri başlangıçta hafif burun tıkanıklığı şikayeti ile başlayabilir ancak tedavi edilmemsi durumunda çok daha yoğun şikayetler olabilmektedir. Ancak yeterince büyüdükten sonra burun polipleri mekanik olarak burna hava girip çıkmasını engelleyebilir ve burun tıkanıklığına sebep olur. Burun polipleri lazer tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Burun polipleri kanser riski barındırmamaktadırlar. Polipler iyi huyludur. Ancak inatçı olabilmektedir. Sıklıkla nüksettiği görür.

Burun Polipleri Tedavisinde Yöntemler

Birçok hastanın da merak ettiği konu ise burun polipleri nasıl tedavi edilir sorusudur. Burun poliplerinden tamamen kurtulmayı sağlayan bir tedavi yöntemi henüz mevcut olmasa da cerrahi yöntemler kortizon tedavisi il birlikte uygulandığında uzun süre boyunca şikayetleri geçirmekte ve hastaların rahat bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Burun polipleri ilaç tedavisi genellikle kortizon içerikli bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemlerle burun tıkanıklığının açılması, koku alma bozukluğunun düzeltilmesi gibi kazançlar sağlanır. Ana tedavi yöntemini cerrahi ve kortizon tedavisi oluşturmaktadır.

Burun polipleri tedavisinde kortizonlu ilaçlar sprey şeklinde, damla şeklinde, haplar şeklinde veya iğne şeklinde uygulanabilmektedir. Hap ve iğneler cerrahi öncesinde, dama ve sprey uygulaması ise cerrahi sonrasında uygulanmaktadır. Burun polipleri lazer tedavisi yeni bir seçenek olarak umut vermektedir. Kortizon tedavisinin damla ve sprey şeklinde uygulanması sonucunda burnun iç tabakalarında tahriş ve kanama gibi yan etkiler görülebilmektedir. Hap ve iğne şeklinde uygulanması sonucunda ise daha ciddi yan etkiler ortaya çıkabilmekte ve vücutta enfeksiyonlar gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Burunda lazer tedavisi gelişmekte olan yeni bir tedavi yöntemidir ve şikayetlerin giderilmesinde oldukça etkili olduğu birçok çalışma tarafından gösterilmiştir. Ancak hangi tedavinin uygulanması gerektiğine doktor tarafından karar verilmesi gerekmektedir. Günümüzde ise kortizon tedavisinin uygulanmasında uzun süreli kortizon salınımı sağlayan cihazlarla tedavi uygulanabilmektedir. Burun polipleri lazer tedavisi ise son yıllarda uygulanması yaygınlaşan bir yöntemdir.

İlaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda burun polipleri ameliyatı ile hastalar sorunların çözümüne kavuşsalar da tekrarlama riskinin yüksek olması nedeniyle daha sonra tekrardan cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Kısa süren bir cerrahi operasyon ile sağlıklarına kavuşan artık görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi sebebiyle dışarıdan kesik olmaksızın ameliyat olunabilir. Lazerle burun polip ameliyatı son zamanlarda gelişmiş ola yeni bir teknolojidir.

Bazı hastaların kortizon tedavisinden ve bazı hastaların da ameliyat olmaktan çekinmeleri nedeniyle tedaviden kaçındıkları sıklıkla görülse de bu oldukça tehlikeli bir hata olmaktadır. Bu hastalar kendilerine burun polipleri alınmazsa ne olur sorusunu sormalıdır. Burun poliplerinin tedavisi aksatılır ise bu durumda kronik sinüzit, kronik baş ağrıları gibi rahatsızlıklara ve dolaylı olarak uyku bozukluğuna sebep olabilir.

Aynı zamanda hastalığın uzun süre tedavi edilmeden devam etmesi durumunda genize akıntı olması ve poliplerin genize kadar uzanması östaki borusuna baskı yapar bu da uzun süreçte kulakta işitme azlığı ve yutkunurken ses duyma gibi rahatsız edici belirtiler ortaya çıkabilir.

Tehlikeli bir hastalık olmamakla birlikte mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklar listesinde bulunan burun polipleri ciddiye alınması gereken bir sorundur. Burun polipleri lazer tedavisi ile sıklıkla sorun ortadan kalkmaktadır. Burun polipleri tedavisi ile büyük oranda küçültülen polipler hastada ciddi oranda rahatlama sağlamaktadır.

Burun Poliplerinde Bilinmesi Gerekenler

Burun polipleri lazer tedavisi diğer tüm tedavi yöntemleri gibi doktor tavsiyesi ile doktor kontrolünde uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir.

Burun poliplerinin tekrar ortaya çıkabilecek bir hastalık olması tekrarlanması durumunda en başa dönülerek yeniden sıfırdan başlanması maalesef hastalar açısında heves kırıcı olsa da burun poliplerin yakılması da bir seçenek olarak görülmektedir. Hastalar olabildiğince kısa sürede normal hayata ve rahat nefes alıp verebilmeye geri dönmek istemektedirler.

Burun polipleri tedavisi inatçı olabilen bir hastalıktır ancak hayati tehlike yaratan bir hastalık değildir. Ancak hayatı tehdit etmemesine rağmen uzun süre tedavi edilmemesi halinde uykuda horlama ve uyku bozukluğu gibi uyku kalitesini azaltan hatta ortadan kaldıran şikayetlere neden olması hastaların psikolojileri üzerinde de ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Burun polipleri lazer tedavisi bu sebeple birçok hasta tarafından uygulamasının kolay olabilmesi ve kalıcı bir çözüm sağlayabilmesi umuduyla sıklıkla merak edilen bir yöntemdir.