Loading...

Burun eti ameliyatı, her burun deliğindeki nazal semptumun her iki tarafındaki çıkıntılara yapılabilen bir ameliyattır. Bu çıkıntılar, burun deliğinin tüm uzunluğu boyunca, açıklığa yakın uzanırlar ve rolleri, buruna giren havayı, uygun şekilde akması, gerektiğinde virüs ve bakterilerle mücadele için gerekli yolda yönlendirmektir.

Burun konkalarının ve şiştiği durumlar vardır. Bu gibi durumlarda, nefes alma sürecinde tedavi gerektiren zorluklar gelişebilir. Konservatif tedavi yardımcı olmazsa, bir dereceye kadar çıkarılacak konka ameliyatı yapılacaktır. burun(konka) eti ameliyatı, buruna daha iyi hava akışını kolaylaştıran bir ameliyattır, ancak sadece nefes alma güçlükleri çok şiddetli ise uygulanacaktır.

Burun kanalı ve duvarı çok küçük olmasına rağmen solunum sürecindeki rolleri önemlidir. Bu nedenle, bunları kaldırma seçeneği, bu gerçekleştirilmeden önce büyük bir yerçekimi ile değerlendirilecektir. Konka ameliyatı, doku dağlama, konkanın belirli bir kısmının çıkarılması veya bir konka veya birkaç konka tamamen çıkarılması prosedürlerini içerebilir. Her durumda, nadir durumlar haricinde, burun deliklerine olabildiğince normal hava akışını sağlamak ve solunumla ilgili diğer sorunların gelişmesini önlemek için tüm burun eti ameliyatı iler çıkarılmayacaktır.

Burun Eti Hakkında Genel Bilgiler

Burun eti ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Bu operasyon uzun sürmez ancak bazen nazal semptumun yapısını düzeltmek için daha büyük bir operasyon çerçevesinde yapıldığı unutulmamalıdır ki bu durumda tüm işlem çok daha uzun olacaktır. Burun semptum düzeltmesi ve burun(konka) eti ameliyatı aynı amaç için yapılır – buruna hava akışını iyileştirmek ve nefes alma sürecini kolaylaştırmak için.

Operasyon gerçekleştirilmeden önce, antihistaminiklerin kullanımı, steroid içeren spreyler ve ara sıra konka hacmini azaltabilecek salin burun durulaması gibi yukarıda belirtildiği gibi konservatif tedaviler denenecektir. Bu tedavilerden hiçbirinin durumu iyileştirmeye yardımcı olmadığı ortaya çıkarsa veya solunum güçlüğünün çok şiddetli olduğu durumlarda bir ameliyat kararı verilecektir.

Burun Eti Ameliyatı İçin Hazırlık

Operasyon genel anestezi altında yapıldığı için önceden birkaç saat oruç tutmanız istenecektir. Ameliyatın mümkün olan en iyi koşullarda gerçekleştirilebilmesi için cerrahi işlemden birkaç gün öncesinden sigarayı bırakmak da gereklidir. Burun deliklerini olabildiğince açık bırakmak için ameliyattan önce burun tıkanıklığını tedavi etmek için sprey kullanmanız istenebilir. Ayrıca burnun yapısını ve burun boşluğunun durumunu değerlendirmek için genellikle genel bir kulak-burun-boğaz muayenesinden geçeceksiniz. Geniz eti ameliyatı büyüklerde benzer yöntemle yapılsa da aynı operasyon değildir. Geniz eti ameliyatı bebeklerde gerekli durumlarda başvurulan bir yöntemdir.

Hareket Tarzı

Daha burun eti ameliyatı öncesi, hekim konkaları “tedavi edeceği” yönteme karar verecektir – bu, tedavi edilen alanı yakından değerlendirir değerlendirmez desteklenecek ve doğrulanacak bir karar. Burun eti ameliyatı nasıl yapılır sorusunu anestezi olarak cevaplayabiliriz. Yukarıda belirtildiği gibi, konkalar koterize edilebilir veya çıkarılabilir ve çıkarma işlemi yalnızca konkal dokuya veya ayrıca kemikli kısım – konkal kemiğine odaklanabilir. Burun eti büyümesi ameliyatı hayat kalitesini ciddi oranda artırır.

Bunun dışında nazal semptumun her iki yanında üç ila dört konka bulunduğundan, cerrah kaç tane konka çıkaracağına karar verecektir. Bu karar, konkaların boyutuna, nefes almayı ne ölçüde engellediklerine ve karşılaştığınız semptomların ve zorlukların ciddiyetine göre verilecektir. Hekim tarafından verilen herhangi bir karar, burun deliklerinden havanın daha serbest geçişini sağlayarak, konka boyutunu önemli ölçüde azaltmalıdır. Aynı vesileyle septal düzeltme yapılırsa (tabii ki bu gerekliyse), operasyondan iyileşme sürecinin sonunda nefes almanın büyük ölçüde iyileşmesi beklenir.

Burun eti ameliyatı burnu büyütür mü şeklinde sorular ile sıklıkla karşılaşılsa da bu durum çok nadirdir. Cerrahi işlemler tamamlandıktan sonra ameliyat edilen bölgenin iyi bir şekilde iyileşmesini sağlamak ve dokuların yeni yerlerine yerleşmesini sağlamak için burun deliklerine özel silindir şekilli bandajlar yerleştirilir. Bu tamponlar birkaç gün burun deliklerinde kalacaktır.
Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra, düzenli, ancak yorucu olmayan faaliyetlere devam edebileceksiniz. İki hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmaktan ve sıcak yiyecek ve içecek tüketmekten kaçınmanız istenecektir. Burun eti ameliyatı burnu küçültür mü sorusu sıklıkla sorulsa da bu etki beklenmemektedir.

Yan Etkiler

Genel anesteziye özgü yan etkiler dışında burun deliklerinden kanama ve akıntı meydana gelebilir. Burun eti ameliyatı anestezi ile yapılır. Geniz eti ameliyatı ise tamamen farklı bir yöntem izlenerek gerçekleştirilir. Bunun birkaç gün sonra durması beklenir. Cerrahi bölgede enfeksiyon da mümkündür, ancak bu tip operasyonlar için oldukça nadir olduğu düşünülmektedir.

Konka ameliyatı daha önemli bir yan etkiye sahiptir, “boş burun sendromu” adı verilen bir etkinin ortaya çıkması, burun dokularının kuruması, burundan hava geçiş hissinin bozulması veya kaybolması, koku alma duyusunun ortadan kaybolmasıdır. Konuşma yeteneği de bozulmuştur. Burun eti ameliyatı olanlar bu etkileri hisseder hissetmez doktorlarına ulaşmalıdır. Konka ameliyatı riskleri nedeniyle oldukça dikkatli uygulanması gereken bir işlemdir. Boş burun sendromu, nazal konkaların aşırı derecede uzaklaştırılması nedeniyle oluşur; bu, genellikle tüm konkaların değil, sadece bazı konkaların çıkarılmasının sebebidir.

Yıllar geçtikçe, hekimler bu tür operasyonlarla ilgili çok fazla deneyim biriktirmişler, bu da onların daha doğru bir şekilde yapılmasına ve bu sendromun ortaya çıkma olasılığının en aza indirilmesine yardımcı olmaktadır. Burun eti ameliyatı sonrası yan etkiler dikkatle takip edilmelidir. Burun ameliyatı ne kadar risk taşısa da cerrahlar tecrübeleri ile bunu önleyebilmektedir.

Burun Türbinleri: Tanım

Burun konka olarak da adlandırılan türbinler, burun geçiş yolları içindeki kabuk şeklindeki kemik, damar ve doku ağlarıdır . Bu yapılar, soluduğumuz havayı ısıtmaktan, nemlendirmekten ve filtrelemekten sorumludur. Normalde, üst (üst), orta ve alt (alt) türbinleri içeren üç türbin vardır. Ancak, bazen, üst türbinattan daha yüksekte bulunan dördüncü bir türbinatınız olabilir (üst türbinat olarak adlandırılır).  Her türbin arasında boşluk (meati olarak bilinir) bulunur ve her birinin, doğrudan alanın yukarısındaki türbin adıyla çakışan bir adı vardır. Bu boşluklar, hava akışını burnumuza yönlendiren burun geçiş yollarımızı oluşturur. Konka ameliyatı kaç para olsa da sağlıklı ve rahat nefes almanın yerini tutamaz.

Türbinlerin İşlevi (Fizyolojisi): Burun Döngüsünün Düzenlenmesi

Burun (konka) eti ameliyatı olurken iyi ve deneyimli bir cerrahla görüşmek en doğrusudur. Her bir ila yedi saatte bir, burun geçiş yollarınız, bir türbin şişerken, diğer türbin şişer. Bu, daha sonra bazı geçiş yollarını daraltır, hava akışını kısıtlar ve diğer hava yolunu genişletir ve hava akışını iyileştirir. Burun döngüsü değişiklikleri sırasında, genel hava yolu direnciniz değişmediği için kendinizi tıkanmış hissetmeyeceksiniz. Burun döngüsünün amacı tam olarak anlaşılamamıştır, ancak yaygın teoriler şunları içerir: Sıkışık geçitler (dar) bezlerin “yeniden şarj olmasına” izin verir. Tıkalı geçiş yollarının da mukusun çıkarılmasına izin verdiği düşünülmektedir. Dar geçiş yolları (büyütülmüş), gelişmiş nemlendirme ve daha kolay hava akışı sağlar. yeni bir yöntem olarak radyofrekans burun eti ameliyatı yöntemi yaygınlaşmaya başlamıştır.

Türbin Bozuklukları

Burun türbinleri çeşitli bozukluklarla ilişkilendirilebilir. Çoğu zaman, bu rahatsızlıklarla ilişkili semptom tıkanıklıktır. Konka ameliyatı olanlarda bu durum daha şiddetli hissedilebilir. Burun eti ameliyatı fiyatları uzmanlara göre farklılık göstermektedir.