Loading...

Burun estetiği tedavisi veya rinoplasti, tüm plastik cerrahi prosedürlerinin en yaygın olanlarından biridir. Pek çok insan burnunun boyutundan veya şeklinden memnun değil. Burun, yüz dengesinin merkezidir ve birçok kişi, özelliklerinin daha uyumlu bir şekilde hizalanması için cerrahi burun şekillendirme veya burun estetiği tercih eder. Bazen sorun daha çok çene veya çenenin pozisyonuyla ilgili olabilir, ancak hastalar memnuniyetsizliklerini buruna odaklama eğilimindedir.

Cerrahi teknikler ilerledikçe, burnun ne kadar değiştirilebileceği konusunda sınırlamalar vardır. Sonuçlar burnun büyüklüğüne, cildin durumuna ve hastanın yaşına bağlıdır. En önemli şey, bir hasta ile bir cerrah arasında neyin istendiği ve neyin başarılabileceği konusunda net bir iletişim olmasıdır. Hastalar ayrıca ameliyatın tek başına burunlarına veya genel olarak görünümlerine yükleyebilecekleri duygusal veya sosyal sorunları çözmeyeceğini unutmamalıdırlar. Burun estetiği ile sorun aşılabilir. Burun estetiği fiyatları değişkenlik gösterir.

Kozmetik Nedenler

Burnundan hoşlanmayan çoğu insanın köprü veya uçla ilgili endişeleri vardır. Köprüde veya sırtta, insanlar genellikle bir kamburluktan şikayet ederler. Bu arada ucu değiştirmek isteyen kişiler de burnun bu kısmını çok geniş, yuvarlak, blobby, gagalı veya tanımsız olarak görürler. Bazı insanlar burunlarının uzunluğundan da hoşlanmazlar. Burun estetiği bu durumlar için idealdir. Burun estetiği fiyatları 2020 yılında önceki yıla benzer olacaktır.

Tıbbi Nedenler

Diğer hastalar, burundaki bir yaralanma nedeniyle burun estetiğini tercih edebilir, bu nedenle burun, bir tür kazadan sonra kırılabilir veya bükülebilir. Diğerlerinin, nazal hava yollarıyla ilgili işlevsel solunum problemleri olabilir. Bu durumlarda, cerrahi müdahaleler rekonstrüktif kabul edilirken, burun ameliyatlarının çoğu için ameliyat kozmetik olarak sınıflandırılır.  Yeniden yapılandırmak ve bir yaralanmadan sonra burnu yeniden konumlandırmak. Nefes almaya yardımcı olmak için burun hava yollarını açmak. Burun estetiği sonrası bir süre özenle bakımını yapmak gerekir.

Teknikler Nelerdir

Burun yeniden şekillendirme operasyonu ya burun deliklerinin içinden yapılır – buna kapalı burun estetiği denir; veya burunda küçük bir kesi yaparak ve cildi kaldırarak – açık burun estetiği olarak bilinir. Operasyonun kesin niteliği, tedavi edilen burun bölgesine göre değişiklik gösterecektir. Burun estetiği ne kadar merak edilse de sonucu önceden görmek imkansızdır.

Köprü

Burun köprüsü ameliyat ediliyorsa, cerrah ‘kamburluğa’ neden olan kemiği ve kıkırdağı çıkarır. Kalan kemik parçalarının birbirine daha yakın hareket etmesine izin vermek için burun kırılabilir ve bu da burnun daralmasına neden olur. Burun estetiği ameliyatı sık tercih edilir.

Burun Ucu

Ameliyat edildiğinde uç desteğini oluşturan kıkırdağın kısmen çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi gerekir. Bu, burun deliğinden veya açık bir burun estetiği burun delikleri arasında (kolumella olarak bilinir) küçük bir kesik açılarak yapılır. Burun estetiği erkek hastalar tarafından da başvurulan yöntemlerdendir.

Uzunluk

Bir cerrah, ucu küçültmeye ve burnun genel uzunluğunu azaltmaya yardımcı olmak için burnun septum olarak bilinen merkezi yapısını ayarlayabilir ve küçültebilir. Uç kıkırdaklarının ayarlanması da burun uzunluğunun ayarlanmasına yardımcı olur. Burun estetiği ameliyatı fiyatları oldukça uygun seviyelerdedir.

Genişlik

Yan burun kemiğini kırarak ve yeniden konumlandırarak, bir cerrah ayrıca burun genişliğini azaltabilir ve daha dar bir görünüm elde edebilir.

Ek Rinoplasti

Cerrahlar ayrıca septumdan kıkırdak greftleri veya bazen ek rinoplasti adı verilen silikon implantları kullanarak buruna ekleyebilirler. Bu tür bir işlem, ‘düz’ bir köprü veya uç oluşturmak için kullanılır. alma güçlüklerini hafifletmek için de kullanılabilir. Burun estetiği ameliyatsız yapılabilmektedir.

Hasta Olarak Kimi Göreceğim?

Burun estetiği ameliyatları bir asistan eşliğinde tek cerrah tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte, bir ameliyattan önce, ameliyatın doğru hareket şekli olup olmadığını belirlemek ve nelerin başarılabileceğini doğrulamak için dikkatli incelemeler yapılacaktır. Bazen görünüşünüzün psiko-sosyal sonuçlarını ve burnu yeniden şekillendirmenin bununla olan ilişkisini tartışmak için bir klinik psikologla da görüşebilirsiniz. Aşırı işlem yapılması burun estetiği burun düşmesi yaşanabilir.

Tedavi, Prosedürler Ve Sonuçlar Açısından Ne Beklemeliyim?

İşlemler kullanılan tekniğe göre 90-180 dakika arasında sürmektedir. Bir ameliyatın ardından hastaların genellikle bir veya bazen iki gece hastanede kalması gerekir. Burnunuzun üzerine yedi gün boyunca bantla tutturulmuş bir atel ve 12 saat boyunca burnunuzun altında bir ped bulundurmanız gerekecektir. Burun ameliyatını takiben iki hafta işten izin verin. Egzersiz açısından, üç-beş gün sonra bir mesafe yürüyebilmelisiniz ve üç hafta sonra yüzebilmelisiniz, ancak 4-6 hafta boyunca yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Çoğu kapalı rinoplasti ameliyatının (burun deliğinden yapılanlar) yerleşmesi genellikle yaklaşık iki hafta sürer. Dışarıda yara izi olmaz, ancak ameliyatın bir parçası olarak bir burun kırılırsa, göz çevresinde 10-20 gün sararma ile yaklaşık 7-10 gün göz çevresinde belirgin morluklar olacaktır.

Burnunuzun ucunu ameliyat ettirdiyseniz, değişikliklerin% 60’ı üç hafta sonra ortaya çıkarken, değişikliklerin kalan% 40’ı birkaç ay, hatta bir yıl içinde değişecektir.  Kolumella’nın kesildiği ve burun derisinin açıldığı açık bir rinoplasti geçirirseniz, bu nedenle operasyon sırasında kıkırdakları doğrudan açığa çıkarırsanız, cerrah daha iyi bir görüşe sahip olur ve bu, uçtaki değişiklikler için daha doğru olabilir. Ancak şişlik daha fazla olacak ve iyileşme süresi uzayacaktır. Burun estetiği korona döneminde dahi tercih edilmektedir.

Operasyonun Riskleri Nelerdir ?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi, ilgili riskler vardır. Burun estetiği ameliyatından sonra bazı hastalar koku alma duyusunda değişiklik yaşarken, diğerleri burun nefeslerinin etkilendiğini fark ederler. Küçük kanamalar yaygındır, ağır kanama çok nadirdir ancak şiddetli olabilir. Bazı hastalar birkaç hafta boyunca ağrı çeker. Kemik veya kıkırdakta hafif düzensizlik hissedilebilir veya ara sıra görülebilir. Bazı hastalar burun şekillendirme operasyonunun sonucundan memnun olmayacaktır.

Genellikle en iyisi, ne tür bir iyileştirmenin elde edildiğini kabul etmek ve başka bir operasyonu tercih etmemek. Bununla birlikte, bazen daha küçük bir ayarlama düşünmek mantıklıdır. Cerrahınızdan yeniden ameliyat için koşulların ne olacağını ve ödeme için herhangi bir düzenlemenin ne olacağını önceden belirlemelisiniz. Ek ameliyat için geri dönen kişiler için, burnun yapısal iskelesinin çökme riski de vardır. Burun hassas bir yapıdır ve çok fazla ameliyat olması onu zayıflatabilir ve zarar verebilir.   Burun estetiği çeşitleri her amaç için ayrı etkilidir.