Burun estetiği sonrası ameliyatla ilişkili hafif ila orta derecede ağrı ve rahatsızlık olacaktır. Bu, oral ilaçlar ile kolayca kontrol edilmelidir. Kodein içeren tylenol (veya kodeine alerjisi varsa eşdeğeri) genellikle ağrı kontrolü için her zaman yeterlidir. Burun estetiği sonrası ağrı görülmektedir. Ameliyattan sonraki 72 saat içinde rahatsızlık ve ağrı azalmaya başlamalıdır. Bu süreden sonra ağrıda önemli bir artış sizi ofisi aramaya yönlendirmelidir.

Ameliyat sonrasında morarma ve şişlik olağandışı değildir. Bu semptomlar genellikle ameliyatı izleyen ikinci günde kötüleşir ve daha sonra giderek düzelir; bu normal. Oluşan morarma miktarı bir kişiden diğerine önemli ölçüde değişir. Şişliklerin çoğu göz çevresinde meydana gelir, ancak bazı morluklar yanak bölgesini izleyebilir ve rengini değiştirebilir. Yalnızca septum ve / veya burun ucu ameliyat edilirse, normal olarak, eğer varsa, burun estetiği sonrası sadece hafif bir morarma meydana gelmesi beklenir.

Herhangi bir burun ameliyatı sonrasında bir miktar kanlı burun akıntısı beklenebilir. Ameliyatınızın ardından burnunuzun altına küçük bir “bıyık” tipi gazlı bez yerleştirilecektir. İlk 24-48 saat boyunca, bu emici sargı bezinin genellikle 10-20 kez değiştirilmesi gerekir; bu beklenen bir durumdur. Genellikle ameliyat bitiminde burnun dış kısmına hafif bir bant ve plastik burun pansumanı, burun iç kısmına ise plastik atel yerleştirilir. Yalnızca septoplasti ve / veya burun ucu ameliyatı gerçekleştirilmişse, dış pansuman yapılmayabilir. Hem iç hem de dış burun pansumanları ameliyattan 5-7 gün sonra çıkarılır. Burun estetiği sonrası alkol kullanılmamalıdır. Burun estetiği sonrası ağlamak oldukça acı verici olabilir.

İlk Dönem

Burun tıkanıklığı burun estetiği sonrası karşılaşacağınız en can sıkıcı sorun iyileşme sürecidir. Ameliyattan sonraki ilk hafta en üzücüdür ve iç burun atelleri çıkarıldığında önemli ölçüde iyileşir. Kalan herhangi bir tıkanıklığın daha sonra birkaç hafta içinde kademeli olarak iyileşmesi beklenebilir. Ameliyattan sonra boğazda sıklıkla aşırı mukus bulunur. Burun içindeki atellerin burnu geçici olarak normalden daha fazla mukus üretmesi için uyarmasıdır. Bu, splintler çıkarıldıktan sonra düzelir (ameliyattan 5-7 gün sonra).

Burun estetiği sonrası burun ucunda, üst ön dişlerde veya ağzın çatısında uyuşma olması beklenir çünkü burun ameliyatı tipik olarak bölgedeki bazı sinirlerin geçici olarak bozulmasına neden olur. Duygu genellikle birkaç haftalık bir süre içinde ve nadiren aylar boyunca yavaşça geri döner. Ameliyattan sonra koku veya tat duyusunda bir miktar geçici azalma veya değişiklik tipiktir. Bu da yine ameliyat sırasında burundaki bazı sinirlerin bozulmasına ikincildir. Bu değişiklikler işlemden sonraki ilk 1-2 hafta içinde düzelmeye başlayacaktır. Burun estetiği sonrası akıntı steril bezle temizlenmeli ve doktora bilgi verilmelidir.

Ameliyat Sonrası Tedavi

Ameliyattan kaynaklanan şişliklerin geçici olarak burnun daha geniş ve ucunun istenenden daha fazla açık ve daha az rafine görünmesine neden olacağının farkında olmanız çok önemlidir. Sıklıkla burun estetiği sonrası burun köprüsünüzdeki şişliğin, burun ucunuzdaki şişlikten daha hızlı iyileşeceğini fark edeceksiniz. Bu bir alarm nedeni olmamalıdır. Burun estetiği sonrası şişlik sonraki ilk birkaç hafta büyük ölçüde iyileşecektir. Şişliğin çoğu birkaç ay içinde geçse de, burnunuz ameliyattan sonra bir yıla kadar iyileşmeye devam edecektir. Sadece septal ameliyat geçiren hastaların normalde burun dış kısmında belirgin bir şişlik olmaz.

Daha önce Accutane kullandıysanız, başınıza veya boynunuza radyasyon tedavisi aldıysanız, steroidler veya immünosupresif ajanlar aldıysanız, doktorunuza önceden söylemeniz büyük önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar (HIV pozitif, kemoterapi, AIDS vb.) ve bazı otoimmün bozuklukları olan hastalar, kalıcı yara izine ve kötü estetik sonuçlara yol açan zayıf iyileşme ve enfeksiyon riskleri çok daha yüksek olabileceğinden bu prosedür için iyi adaylar olmayabilir. Burun estetiği sonrası ödem oluşması halinde doktorunuza bilgi verin.

Bazı Belirtilerde Doktorunuza Danışın

Burun estetiğinden sonra şu durumlarda doktorunuza veya acile başvurun: 38 dereceyi aşan bir ateş yükselmesinin gelişimi. Burundan alışılmadık miktarda kanama. Burunda önemli bir yeniden yaralanma. Reçeteli ilacınızı alarak kolayca geçemeyen ağrıda önemli ölçüde artan artış. Normal çalışma saatlerinden sonra yukarıdakilerden herhangi biri meydana gelirse mutlaka acile başvurun. Burun estetiği sonrası burun ucu şişliği normaldir.

Ameliyat Sonrası Kendime Nasıl Bakabilirim?

Burun estetiği sonrası asimetri oluşmaması için dikkatle hareket edilmelidir. Birisinin sizi ameliyatınıza götürmesi için düzenlemeler yapın. Ameliyatınızdan en az ilk gece birisinin sizinle kalması şiddetle tavsiye edilir. Ameliyattan önce reçetelerinizi doldurduğunuzdan emin olun, çünkü daha sonra endişelenmeniz gereken bir şey yok. Burun estetiği sonrası ilk günden başlayarak, tuzlu sis spreyi (örn. Salineks, okyanus spreyi) fışkırtmalı ve ardından küçük bir damla vazelin veya antibiyotik merhem (örn. Politopik veya basitrasin) burnunuzun içine günde 4 ila 6 kez yerleştirmelisiniz. Bu, burun kabuğunu en aza indirecek ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Hem tuzlu su spreyi hem de antibiyotik merhem eczanelerde reçetesiz temin edilebilir.

Hidrojen peroksit ile nemlendirilmiş bir Q ucu, burun kabuğunu azaltmaya yardımcı olmak için günde 2 ila 3 kez buruna sürülebilir (burnun dışını ıslatmamaya dikkat edin). Ameliyatınız için bol, rahat kıyafetlerle gelin. Başınızı çekmek yerine üstünüz düğmeli veya fermuarlı olmalıdır. Antibiyotikleri ve ağrı kesici ilaçları sadece ofiste belirtildiği şekilde alın. Cerrahınızla ilk görüşmedikçe, ameliyatınızdan 2 hafta önce ve 2 hafta sonra herhangi bir aspirin veya herhangi bir anti-enflamatuar bileşik almayın. Burun estetiği sonrası masaj yaptırmamanız gerekir.

İyileşme Dönemi

Burun estetik sonrası yaklaşık iyileşme şu şekildedir:
1. GÜN: Eve dönüş. 24 saat boyunca soğuk kompres kullanın. Biraz şişlik ve morarma, hafif rahatsızlık. Bıyık pansumanını gerektiği gibi değiştirin (genellikle 10 ila 20 kez). GÜN 2-3: Maksimum morarma ve şişlik. GÜN 5-14 Dış dikişler çıkarılıyor veya çözülüyor. Doktor tarafından çıkarılmış iç ve dış burun sargıları. Yaralanma uzaklaşıyor. HAFTA 2-4: Şişliklerin çoğu gitmeye başladı. Daha iyi nefes almak. 1 YIL: Nihai sonucunuzun tadını çıkarın. Tek başına septoplasti sonrası iyileşme şu şekildedir: 1. GÜN Eve dönüş. Burun tıkanıklığı hafif. Bıyık sargısını gerektiği gibi değiştirin (genellikle 10 ila 20 kez). GÜN 2-5: Burun tıkanıklığı ana sorundur. GÜN 5-7: Doktor tarafından iç burun atelleri çıkarıldı. Tıkanıklık ve burun tıkanıklığı çok daha iyi. GÜN 7-10: Biraz daha kötü burun tıkanıklığı. HAFTA 3-4: Burun solunumu çok gelişir. Burun estetiği sonrası spor yapmaya 4. Haftadan itibaren başlayabilirsiniz.