Burun estetiği sonrası iyileşme süreci burun yapısından rahatsızlık duyan ve bu rahatsızlığı gidermek için estetik cerrahiye başvurmayı düşünen kişilerce sıklıkla merak edilmektedir.

Rinoplasti adıyla da anılan burun estetiği en sık tercih edilen cerrahi müdahalelerden biridir. Kemerli, yamuk, büyük veya herhangi başka bir sebepten kişiye rahatsızlık veren burun görünümü burun estetiği sayesinde düzeltilebilmektedir. Ayrıca nefes almakta güçlük yaşayan kişiler de rinoplasti cerrahisine sıklıkla başvurmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci burnun fiziksel görünümünden memnun olmadığı veya kemik eğriliği gibi sebeplerden dolayı nefes alma problemi yaşadığı için rinoplasti yaptırmak isteyen kişilerce araştırılmaktadır. Burnun üst kısmı kemikten oluşmaktadır ve kafa tasına kaynaşıktır. Burun ucu olarak tabir edilen alt kısmı ise kıkırdak dokudan meydana gelmektedir. Bu işlem esnasında kemik doku, kıkırdak doku ve burnu kaplayan deri kısmının bir veya birkaçı birlikte değiştirilebilmektedir. Burun estetiği müdahalenin kapsamına göre çeşitlilik göstermektedir.

Burun estetiği erkek ve kadınların benzer sıklıkla yaptırdığı bir işlemdir. Her ne kadar 70’li yıllarda özellikle Türkiye’de yaygınlaştığında kadınlar tarafından tercih edilen bir uygulama olarak anılıyorduysa da günümüzde rinoplasti erkeklerin de sıklıkla başvurduğu bir estetik cerrahi dalı haline gelmiştir. Kişisel tercih ile başvurulabilen burun estetik cerrahisi, kemik yamukluğu, burun eti, burun kemiği kırılması gibi medikal sebeplerle de uygulanabilmektedir.

Burun estetiği burun ucu şişliği veya kemerli burun gibi görünümden kaynaklanan şikayetlerin çözümünün yanı sıra nefes alma güçlüğü sebebiyle de uygulanabilmektedir. Dolayısıyla bu işlem estetik ve medikal olarak iki kategoride değerlendirilebilmektedir. Burun estetiği sonrası iyileşme süreci yapılan operasyonun kapsamına ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Estetik ameliyatı gerçekleştirilmeden önce detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Kişinin profilden alın ve çene yapısı incelenerek yapılan burun estetiği sonucu en dengeli görünüme nasıl ulaşılabileceği belirlenmektedir. Ayrıca önden görünüm için de elmacık kemiklerinin çıkıklığı, göz ve kaş yüksekliği, ağız genişliği gibi etmenler incelenmekte ve kişinin yüzüne en çok yakışacak burun görünümüne doktor ve hasta birlikte karar vermektedir. Burun estetiği sonrası iyileşme süreci karar verilen operasyonun kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Burun Eti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci en az işlem öncesi ve esnası kadar önemlidir. Burun estetiği operasyonundan önce izlenmesi gereken süreç işini profesyonelce yapan her klinik için benzerdir. Operasyon öncesinde kan ve idrar tahlilini de içeren tam bir fiziksel muayene yapılarak kişinin anestezi almasında bir sakınca olup olmadığı saptanmaktadır. Daha sonra işlemi gerçekleştirecek hekim hastanın yüz ve burun özelliklerini titizlikle incelemektedir. Bu sayede hastanın burnunda ve eğer gerek duyuluyorsa yüzünün diğer bölgelerinde ne gibi değişiklikler yapılarak kişinin ideal yüz simetrisinin sağlanabileceği belirlenmektedir. Ayrıca işlemi gerçekleştiren hekimin operasyondan önce hastayı burun estetiği sonrası iyileşme süreci konusunda da kapsamlı olarak bilgilendirmesi gerekmektedir.

Bu ameliyatı gerçekleştirebilmek için kişinin anestezi almasına sakınca oluşturacak bir sağlık sorunu bulunmaması temel bir kriterdir. Örneğin ileri yaşlarda vücut narkozu kaldırmakta zorlanacağı için sağlık sebepleriyle uygulanması gereken ameliyatlardan dahi kaçınılabilmekte dolayısıyla estetik operasyon yapılması oldukça büyük risk oluşturmaktadır. Ayrıca yüz gelişim ve dönüşümüne devam ettiği sürece ameliyat sonucu elde edilen görünüm bozulabileceği için kişinin gelişim çağında olmaması gerekmektedir. Burun estetiği sonrası iyileşme süreci kişinin yaşına göre de farklılık göstermektedir.

Kapalı Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci esnasında ortaya çıkan komplikasyonların özenli bir şekilde takip ve bakımı yapılmalıdır. Burun estetiği sonrası yüz ödem toplamaktadır ve bu ödem ilk birkaç ay içinde büyük oranda azalsa da tamamen kaybolması altı ay ila bir seneyi bulmaktadır. Ayrıca operasyon sonrasında hastanın göz çevresi oldukça morarabilmektedir. Burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için oluşan şişlik ve morartılara buzla kompres uygulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra operasyondan sonraki yaklaşık 1 yıl gözlük kullanımı tavsiye edilmemekte ve burnun mümkün olduğunca darbelerden korunması gerekmektedir. Bu yan etkiler öngörülen ve hemen her burun estetiği sonrası oluşan komplikasyonlardır. Dolayısıyla hastanın rinoplasti yaptırma kararı vermeden önce ameliyat sonrası sürecin düşünsel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Rinoplasti bazı merdiven altı şeklinde tabir edilen hijyen bakımından yetersiz ve özensiz kliniklerce de gerçekleştirilmektedir. Hastanın klinik seçerken bu tarz işletmelerden uzak durması gerekmektedir. Denetlenmeyen kliniklerde alanında uzman olmayan kişilerce gerçekleştirilen bu tip operasyonlar akabinde kişinin ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşması kaçınılmazdır. Profesyonel kliniklerde alanında uzman hekimlerce gerçekleştirilen operasyonlarda bile anesteziye karşı olumsuz tepki, enfeksiyon veya kanama gibi riskler az da olsa bulunmaktayken bu işlemin merdiven altı işletmelerde gerçekleştirilmesi oldukça sakıncalıdır. Burun ameliyatı sonrası gün gün hasta takip edilmelidir ve bu özensiz işletmeler ameliyat sonrası bakımda da oldukça yetersiz kaldıkları için ciddi komplikasyonlarla karşılaşmak kaçınılmaz olmaktadır.

Burun estetiği tercihe bağlı yapılabileceği gibi zorunluluğa bağlı olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin geniz eti, nefes darlığı veya burun kırığı gibi medikal sebeplerle de rinoplasti cerrahisine başvurulabilmektedir. Tıpkı isteğe bağlı operasyonlarda olduğu gibi kemik yamukluğu veya burun kırığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci de özenli bir süreç gerektirmektedir. Bu süreçte oluşabilecek burundan nefes almada güçlük, burun çevresinde kalıcı uyuşukluk, asimetrik bir burun görüntüsü, burun etrafında renk değişimi, kalıcı şişlik, yara izi, burun ortasında sarkma gibi komplikasyonların oluşmasının olabildiğince engellenmesi gerekmekte; eğer oluşursa acil müdahale şart olmaktadır. İşlemin yaptırıldığı kurum ve kişiler ne kadar profesyonel olursa burun kemiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci de bir o kadar kolaylaşmaktadır.