Burun estetiği diğer adıyla rinoplasti, burnun hem şeklen hem de fonksiyonel olarak iyileştirilmesi için yapılan müdahalelerdir. Burun kemeri, düşük burun ucu, geniş veya dar burun delikleri, eğrilikler, simetrik bozukluklar ile büyük, sarkık, kabarık, gagalı burun tipleri burun estetiği ameliyatları ile düzeltilebilir. Diğer yandan, doğuştan veya sonradan yaşanan fiziki travmalar nedeniyle nefes almada yaşanan zorluklar ve anatomik sorunlar da burun estetiği kapsamında değerlendirilmektedir. Bakışlara anlam katması, yüz ifadesini doğrudan etkilemesi, nefes ve koku alma işlevini yerine getirmesi nedeniyle, burun estetiği önemlidir. Burnunun şeklinden rahatsız olan insanlar için, sosyal yaşam içerisinde özgüveni korumak zorlaşır. Doğal yüz hatlarınız ile uyumlu, yeniden şekillendirilmiş bir buruna sahip olmak için burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz. Kadınlar 17, erkekler ise 18 yaşını doldurmaları halinde burun estetiği yaptırabilir.

Burun Estetiği Yöntemleri

Burun estetiği cerrahi yöntemleri, açık ve kapalı olmak üzere 2 çeşittir:

  • Açık burun ameliyatı: Açık burun ameliyatı, burnu ikiye ayıran köprüden veya burun üzerinden açılan bir kesi ile yapılır. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda, çok ufak da olsa iz kalabilir. Diğer yandan, ameliyat edilen bölge çok net biçimde görülür ve işlem kolaylıkla gerçekleştirilir, hata ihtimali düşüktür. Genelde, uzun ve kemerli burunları düzeltmek için yapılan estetik ameliyatlarda bu yöntem kullanılır.

 

  • Kapalı burun ameliyatı: Ameliyat burnun iç bölgesinde gerçekleştirildiğinden hiçbir iz kalmaz. Kapalı burun ameliyatlarında daha titiz bir çalışma yapılması gerekir. Deneyimli bir doktor tarafından yapmalıdır. İyileşme süresi daha kısadır. Morarma, şişme daha az görülür.

 

Burun estetiği ameliyatlarında hangi yöntemin tercih edileceğine kişinin mevcut burun şekli ve sağlığına bakılarak karar verilir. Özellikle anatomik yapıda ciddi değişiklikler yapılması öngörülen burun estetiği ameliyatlarında, açık yöntem tercih edilebilir. Hastanın beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda bir planlama yapılması gerekir.

Burun estetiği yöntemleri arasında cerrahi olmayan yöntemler de mevcuttur. Botoks ve dolguyla, istenilen burun estetiği yakalanabilir. Ancak bu yöntemler, burun ucu kaldırma gibi radikal olmayan, hafif dokunuşlar için kullanılır. Medikal estetiklerin kalıcılığı, kişiye göre değişmekle birlikte, 1 yılı bulmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatları


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizBurun estetiği ameliyatları yapılma amacına göre farklılıklar gösterir:

  • Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti): Burnu 2 eşit parçaya ayırması gereken septum bölgesindeki eğriliğin giderilmesi için yapılan ameliyattır. Bu ameliyat sonucunda, eğrilik giderilir, kişi her iki burun deliğinden de eşit miktarda nefes almaya başlar.

 

  • Burun Ucu Estetiği Ameliyatı (Tipplasti) : Burun ucundaki sivrilik, genişlik, düşüklük yapılan burun ucu estetiği ameliyatı ile düzeltilir. Burun delikleri yeniden yapılandırılır. Kapalı veya açık ameliyat yöntemi tercih edilebilir. Özellikle burun ucu dışında, burnun diğer kısımlarına müdahale edilmesi gerekmiyorsa, medikal estetik yöntemleri de uygulanabilir.

 

  • Burun Eti Ameliyatı (Konka): Solunum yollarında yaşanan sorunların giderilmesi için burun içerisinde yer alan, burnu tıkayan kemik veya yumuşak dokunun alınması işlemidir. Küçültme, kesme, radyofrekans ve dondurma yöntemleri ile burun eti ameliyatı gerçekleştirilir.

 

  • Revizyon Rinoplasti: Daha önce burun estetiği ameliyatı olan; ancak istediği sonucu elde edemeyenlerin tekrar yaptırdığı burun estetiği ameliyatıdır. İlk ameliyatın üzerinden 1 yıl geçmesi beklense de, nefes alışverişinde zorluk yaşanması durumunda ilk ameliyattan 6 ay sonra, 2. operasyon gerçekleştirilebilir. Deneyimli bir doktor tarafından sorunlar düzeltilir ve hastanın beklentileri karşılanır.