Burun estetiği fiyatları son yılların en çok araştırılan verilerinden biri olmuştur. Rinoplasti adıyla da anılan burun estetiği en sık tercih edilen cerrahi müdahalelerden biridir. Kişiye rahatsızlık veren yamuk, kemerli, iri delikli veya büyük burun görünümü burun estetiği sayesinde düzeltilebilmektedir. Ayrıca geniz eti veya kemik eğriliği şikayetleri bulunan kişiler de rinoplasti cerrahisine sıklıkla başvurmaktadır.

Burun Estetiği Çeşitleri

Burun estetiği fiyatları burnun fiziksel görünümünden memnun olmayan veya kemik eğriliği gibi sebeplerden dolayı nefes alma problemi yaşayan kişilerce araştırılmaktadır. Burun estetiği fiyatları 2020 verileri araştırılırken bu cerrahi işlemin kişinin burun yapısına ve yapılacak müdahalenin kapsamına göre çeşitlendiği bilinmelidir.

Burnun üst kısmı kemik, alt kısmı ise kıkırdak dokudan meydana gelmektedir. Burun estetiği fiyatları işlemin burnun hangi kısmına müdahale edileceğine göre değişebilmektedir. Burun estetiği fiyatları müdahalenin kapsamına göre çeşitlilik göstermektedir.

Burun estetiği burun ucu şişliği veya kemerli burun gibi görünümden kaynaklanan şikayetlerin çözümünün yanı sıra nefes alma güçlüğü sebebiyle de uygulanabilmektedir. Dolayısıyla bu işlem estetik ve medikal olarak iki kategoride değerlendirilebilmektedir. Burun estetiği ameliyatı fiyatları ameliyatı gerçekleştirecek hekimin uzmanlığından işlemin yapılacağı kliniğe kadar pek çok değişkenden etkilenmektedir. Ayrıca operasyon esnasında kullanılan ekipmanlar ve operatör hekimin ekibi gibi kalemler de fiyatın farklılaşmasına sebep olmaktadır.

Rinoplasti burnun estetik görünümünü değiştirmek amacıyla gerçekleştirilmeden önce detaylı bir ön hazırlık yapılmaktadır. Kişinin alın ve çene yapısı göz önüne alınarak yapılan burun estetiği sonucu en dengeli yüz hattına nasıl ulaşılabileceği belirlenmektedir. Ayrıca önden görünüm için de ağız, göz, kaş gibi diğer uzuvların konumları incelenmekte ve kişinin yüzüne en çok oturacak burun görünümüne doktor ve hasta birlikte karar vermektedir.

Burun Estetiği Fiyatları 2019

Burun estetiği ameliyatı fiyatları 2020 ve 2019 yılı verileri incelendiğinde oldukça farklı cevaplarla karşılaşmak mümkündür. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için kişinin anestezi almasına sakınca oluşturacak bir sağlık probleminin mevcut olmaması temel bir kriterdir. Örneğin ileri yaşlarda vücut narkozu kaldırmakta zorlanacağı için açık estetik operasyon yapılması oldukça büyük risk oluşturmaktadır. Ayrıca yüz değişmeye devam ettiği sürece operasyon akabinde elde edilen burun bozulabileceği için kişinin gelişim çağında olmaması da gerekmektedir.

Burun estetiği can acıtır mı sorusunun cevabı ameliyat esnasında kişi anestezi etkisinde olacağı için hayırken; operasyon sonrasında ağrılı bir sürecin kaçınılmaz olduğu şeklinde verilebilmektedir. Burun estetiği sonrası yüz ödem toplamaktadır ve bu ödem ilk birkaç ay içinde büyük oranda azalsa da tamamen kaybolması altı ay ila bir seneyi bulmaktadır. Ayrıca operasyon sonrasında hastanın göz çevresi şişmekte ve morarmaktadır. Bunun yanı sıra operasyon sonrası yaklaşık 1 sene kadar gözlük kullanılmaması gerekmektedir.  Yine operasyon sonrasındaki ilk sene burnun darbelerden korunması gerekmektedir. Bu durumlar öngörülen ve hemen her rinoplasti operasyonu sonrası oluşan komplikasyonlardır. Dolayısıyla hastanın burun estetiği yaptırma kararı vermeden önce ameliyat sonrası süreci de değerlendirmesi önemlidir.

Burun estetiği fiyatları klinikten kliniğe değişiklik gösterebilmektedir. Hastanın ihtiyacına göre de değişiklik gösteren bu operasyon bazı merdiven altı şeklinde tabir edilen hijyen bakımından yetersiz ve özensiz kliniklerce de gerçekleştirilmektedir. Hastanın klinik seçerken bu profesyonel olmayan işletmelerden uzak durması oldukça elzemdir. Merdiven altı kliniklerde alanında uzman olmayan kişilerce gerçekleştirilen estetik operasyonlar akabinde kişinin ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşması kaçınılmazdır. Hijyenik kliniklerde alanında uzman hekimlerce gerçekleştirilen ameliyatlarda bile anesteziye karşı olumsuz tepki, enfeksiyon veya kanama gibi riskler az da olsa bulunmaktayken bu işlemin sağlıksız koşullarda gerçekleştirilmesi oldukça sakıncalıdır.

Burun estetiği fiyatları incelenirken bu işlemin kişiye özgü olduğu unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Burun estetiği fiyatları incelenirken bu verilerin işlemin yaptırılacağı kurum ve kişilerin profesyonelliği ile doğru orantılı olarak artacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu etmenler, ameliyat sonrası oluşabilecek burundan nefes almada güçlük, burun çevresinde kalıcı uyuşukluk, asimetrik bir burun görüntüsü, burun etrafında renk değişimi, kalıcı şişlik, yara izi, burun ortasında sarkma gibi komplikasyonların oluşmasının olabildiğince engellenmesi için önemlidir. İşlemin yaptırıldığı kurum ve kişiler ne kadar profesyonel olursa işlem sonrası ortaya çıkabilecek bu olumsuz sonuçların giderilmesi de bir o kadar kolaylaşmaktadır.

Burun estetiği erkek ve kadınların oldukça sık tercih ettikleri bir işlemdir. Her ne kadar popülerleştiği 70’li yıllarda özellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir uygulama olarak anılıyorduysa da günümüzde rinoplasti erkeklerin de sıklıkla başvurduğu bir estetik cerrahi dalı haline gelmiştir.

Burun estetiği ne kadar sürede tamamlanır ve ne kadar sürede sonuçlar tamamıyla ortaya çıkar sorusunun cevabı da kişiye ve uygulanan operasyonun kapsamına göre değişmektedir. Ancak burun estetiği operasyonundan önce izlenmesi gereken süreç işini profesyonelce yapan her klinik için benzerdir. Ameliyat öncesinde kan ve idrar tahlilini de içeren tam bir fiziksel muayene yapılarak kişinin ameliyat edilmesinde bir mâni olup olmadığı saptanmaktadır. Daha sonra işlemi gerçekleştirecek doktor tarafından hastanın yüzünü ve burnunu titizlikle incelemektedir.

Doktorun incelemelerinin yanı sıra hastanın ne istediğini bilmesi de bu operasyon için hayati önem taşımaktadır. Hasta, doktora başvurmadan önce kendi burnunun şeklinin kaba taslak nasıl olmasını istediğine karar vererek doktora başvurmalıdır. Nihayetinde her ne kadar uzman doktor kişinin yüzüne en uygun burun şeklini bulmasında yardımcı olsa da günün sonunda operasyon sonucu yapılan burnu taşıyacak olan hastanın kendisidir. Bu sebepten burun estetiği fiyatları incelenirken klinik ve hekimlerin daha önce yaptığı operasyonların görselleri incelenerek hastanın kendi istediği burun tipine en yakın işleri çıkaran yere başvurmasının operasyonun hayal ettiğine en yakın şekilde sonuçlanması için büyük kolaylık sağlayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.