Burun estetiği ameliyatı, burun bölgesinde doğuştan gelen ya da daha sonradan oluşmuş şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla ya da sadece görüntüsünü değiştirmek için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlara burun estetiği denir. Eğer doğuştan gelen nefes alma sorunları yaşanıyorsa ya da gerçekleşen bir kaza sonrası burun bölgesinde hasar meydana geldiyse burun estetiği sayesinde hem sağlığınıza kavuşabilir hem de görüntünüzü dilediğiniz şekilde güzelleştirebilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği aşamaları iki türlü operasyon vardır. Bunlardan ilki açık rinoplasti ameliyatı, ikincisi kapalı rinoplasti ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyatları cerrahi operasyon olduğu için genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilen ameliyatlardır. Burun estetiği anestezi ile yapılır fakat bu durum hastanın burun bölgesindeki sorununa göre de değişebilir. Eğer çok burun bölgesine çok ufak bir müdahale gerekiyorsa lokal anestezi uygulanarak da burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

Burun estetiği yapılmadan önce cilt tipimiz, sorununuzun ne olduğunun tam olarak anlaşılması için muayene yapılır ve uzman doktor izleyeceği yolu belirler. Burun estetiği ortalama iki saat sürer fakat ameliyat öncesi hazırlıklar, ameliyat sonrası hastanede bir günlük yatış olduğu için ameliyat süresi bir gününüzü alır.

Açık Rinoplasti Ameliyatı Nasıldır?

Açık rinoplasti ameliyatı, ameliyatı yapacak olan uzman doktorun görüş açısı daha iyi olacağından sorunu direkt çözüm odaklı ameliyatlardır. Burun estetiği ameliyatı açık yapılırken uzman doktor burun deliklerinin ortasındaki kısmın alt tarafından bir kesik açar. Böylece burun yayılmış olduğu için kemikleri ve kıkırdakları daha rahat görür. Burunda oluşan ciddi şekil bozuklukları var ise ve hasta öncesinde başka bir operasyon geçirmiş ise açık rinoplasti ameliyatı tercih edilir. Sorunlu bölge düzeltildikten sonra açılan kesik dikiş ile kapatılır. Açık rinoplasti ameliyatında cerrahi kesik uygulandığı için ameliyattan sonra şişme ve morarma görülür ve iyileşme süresi zaman alır.

Kapalı Rinoplasti Ameliyatı Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı, kapalı rinoplasti ameliyatı, ameliyatı yapacak olan uzman doktor ameliyat kesiklerini burnun iç kısmından açtığı ameliyatlardır. Uzman doktorun ameliyat boyunca görüş imkanı daha kısıtlı olacaktır fakat eğer hastanın burun bölgesindeki sorun ufak dokunuşlarla çözülebilecek tarzda problemler ise kapalı rinoplasti ameliyatı tercih edilir.

Burun estetiği ameliyatı olanlar çok dikkat edilmesi gereken, uzmanlık gerektiren operasyonlardır çünkü burun bölgemiz insanlarla ilişkilerimizde odak noktalarımızdan birisidir. Kapalı rinoplasti ameliyatı yapılırken kesikler burnun iç tarafından atıldığı için ameliyat sonra ameliyat izleri dışarıdan gözükmez ve dikiş uygulaması olmaz. Kapalı rinoplasti ameliyatı sırasında kesikler iç kısımdan atıldığı için ve dikiş olmadığı için de iyileşme süresi açık rinoplasti ameliyatına göre daha kısadır.

Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizBurun estetiği ameliyatı ne kadar sürer dersek; Burun estetiği yapılmadan önce cilt tipimiz, sorununuzun ne olduğunun tam olarak anlaşılması için muayene yapılır ve uzman doktor izleyeceği yolu belirler. Burun estetiği ortalama iki saat sürer fakat ameliyat öncesi hazırlıklar, ameliyat sonrası hastanede bir günlük yatış olduğu için ameliyat süresi bir gününüzü alır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Burun estetiği sonrası, ameliyattan çıkan hasta bir müddet su içemez ve yemek yiyemez. Açık rinoplasti ameliyatı yapıldıysa eğer burun bölgesinde sargı kullanılacağından bir süre bu sargılar ile günlük hayatına devam eder. Sargılar dolayısıyla burnunuzun tıkanmışlık hissi, hapşırma, bölgede ödem oluşumu ve morarma, hafif kan gelmesi ve ameliyatın yan etkisi olarak bir süre baş ağrıları çekebilirsiniz. Burun estetiği sonrası, ameliyat yapılırken kanama olduğundan ve bu kanamalar hasta tarafından yutulmak zorunda kalınacağından tuvaletiniz koyu renkli gelebilir ya da ameliyat sonrası koyu renkli istifra edebilirsiniz.

Bu etkiler olağan sonuçlar olduğu için korkmanıza sebep olacak bir durum değildir. Çok aşırı miktarda kusma oluyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Burun bölgeniz birkaç hafta sargılı kalacağı için ve dikiş olduğu için kahkaha atmak, aşırı mimik yapmaktan kaçınmalısınız. Diş fırçalaması sırasında yavaş davranarak dikkatli olmalısınız. Burun estetiği sonrası kalın kazak gibi giyip çıkartırken burnunuzun darbe alabileceği kıyafetlerden kaçınmalısınız. Dışarı çıkmak zorundaysanız eğer burnunuzun üzerine güneş gözlüğü bırakmamalısınız. Burun bölgesindeki sargılar alındıktan sonraki süreç üç ila dört hafta sonradır.

Burun sargılarınız alınınca bir süre burun tıkanıklığı hissi devam edecektir. Dikişler alındıktan sonra kesik atılan yerde, burnunuzun iç kısmında kabuk bağlaması olabilir. Kuru kalıp kanamaması için bu bölgeye nemlendirici uygulayabilirsiniz. Operasyondan sonra burnunuzdan sümkürmeniz için doktorunuz yapabilirsiniz dediği zamana kadar beklemelisiniz. Burnunuzdaki sargılar çıkarıldıktan sonra yine doktorunuzun istediği zamana kadar düzenli olarak kontrole gitmelisiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Zor Mudur?

Burun estetiği , dikkat gerektiren zorlu cerrahi operasyonlardır. Çünkü kişinin tüm hayatını etkilerler. Bu sebeple ameliyatın uzman doktorlar tarafından yapılması şarttır.

Burun Estetiği Acıtır Mı?

Burun estetiği ameliyatı ağrılı mı sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle açık rinoplasti ameliyatlarında operasyon sırasında anestezi uygulanacağından acı duyulmaz. Fakat ameliyat sonrası ödem ve şişlik oluşabilir, ağrı duyulabilir. Ağrılar için ağrı kesici kullanabilirsiniz fakat doktor tavsiyesi ile.

Estetik burun ameliyatı burnun oturması yaklaşık altı ay gibi bir süre alır. Bu süre zarfında mümkün olduğunca dikkat etmeli ve pansumanlarınıza gitmelisiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı fiyatları özelinde bilgi alabileceğiniz yerler burun estetiği operasyonu yapılan hastaneler ile işlemi gerçekleştirebilecek kliniklerdir. Sahip olduğunuz probleme göre burun estetiği fiyatları değişiklik gösterir. Burun estetiği ne kadar bilgisini dilerseniz çağrı merkezlerinden alabilir ve kararınızı bu şekilde verebilirsiniz.