Burun yapısındaki anormalliklerin giderilmesi ya da daha estetik bir görünüm kazandırılması için yapılan ameliyatlara burun estetiği ameliyatı adı verilir. BU ameliyatlar Latince adıyla rinoplasti olarak da bilinir. Estetik cerrahi alanında en çok uygulanan ameliyatlardan biri olan rinoplastinin ülkemizde oldukça geliştiği ve başarılı sonuçlar alındığı söylenebilir.

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatları için deneyimli ve uzman bir hekimle çalışmak önemlidir. Teknolojik alet ve imkanların kullanılması bakımından ameliyatın yapılacağı kliniğin donanımlı olmasına da dikkat edilmelidir.

Genel ya da lokal anestezi kullanımı konusunda karar ameliyatın özelliklerine göre hekim tarafından verilir. Problemin özelliklerine, uygulanan tekniğe, hastanın öykü geçmişine göre bu ameliyatlar bir ila dört saat kadar sürebilir.

Geçmiş yıllarda burun ameliyatı sonrasında burun deliklerine tampon konulduğu için ameliyat sonrasında hastaların nefes alması zorlaşırdı. Son yıllarda uygulanan tekniklerle tampon yerine ince silikon levhalar kullanılır. Bu sayede ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci daha konforlu ve ağrısız geçer.

Burun Estetiği Ameliyatından Beklenenler

Hastalar burun estetiği ameliyatı ile burunlarının daha iyi görünmesini isterler. Ancak bu hedefle birlikte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Burun yüzün ortasında bulunan, yüz simetrisini mimikleri en çok etkileyen organıdır. Buruna tek başına estetik bir görünüm kazandırmak yeterli değildir. Burun ameliyatı ile aynı zamanda yüzün genel şeklinin ve ifadesinin de dikkate alınması gerekir.

Rinoplasti sırasında burunun solunum fonksiyonlarının ve koku alma özelliğinin korunması gerekir. Bazı durumlarda doğuştan gelen ya da fiziksel travmalardan kaynaklanan kemik eğrilikleri, sinüzit problemleri ya da burun eti gibi problemler olabilir. Estetik ameliyatla bu problemlerin de giderilmesi beklenir. Böylece ameliyat sonrasında hem estetik hem de fonksiyonel sonuçlar elde edilmiş olur. Birçok vakada asıl hedeflenen fonksiyonel sonuçlardır, estetik görünüm ek hedef olarak ortaya çıkar.

Bu bilgiler ışığında burun ameliyatından beklenenler şöyle sıralanabilir:

  • Buruna estetik bir görünüm kazandırmak
  • Burunun yüzün genel görünümüyle uyumunu sağlamak
  • Nefes ve koku alma fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek

Estetik ameliyatla buruna verilecek şekil tamamen kişisel özelliklere bağlıdır. Büyük burunlarda burun küçültme hedefi güdülebilir. Buna karşılık burun küçükse ya da belirli bir bölgesi küçükse burun dolgusu ile hacim kazandırılması da mümkündür.

Burun Estetiğinde Üç Boyutlu Dijital Animasyon Sistemleri

Ameliyat öncesinde hastanın estetik görünüm açısından ne istediğini tam olarak bilmesi ve bunu doktoruna ifade edebilmesi çok önemlidir. Teknolojik gelişmeler bu konuda yeni imkanlar sunmaya başlamıştır. Son yıllarda kullanılan üç boyutlu dijital animasyon sistemleri ile ameliyat sonrasında hastanın yüzünde ortaya çıkacak görünüm üç boyutlu olarak görüntülenebilir. Örneğin burun ucu estetiği yapılacaksa burun ucunun görüntüde kaldırılması ya da indirilmesi mümkün olur ve hasta sonucu görerek kararını verebilir.