Burun deliği küçültme nedir? Buruna daha iyi simetri ve yüz özelliklerinin daha iyi dengelenmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Büyük veya çıkıntılı burun delikleri olan bazı kişiler, burunlarının bilincindedir ve görünümlerine daha az güvenirler. Bu nedenle burun deliği küçültme ameliyatı onlar için harika bir çözümdür. Burun deliği küçültme egzersizi yapılabilse de pek etkili olmamaktadır.

Burun Deliği Küçültme Nedir?

Burun deliği küçültme, simetriyi iyileştirmek ve burnu daraltmak için burnun tabanındaki stratejik konumlardaki dokunun çıkarılmasını içerir. Rinoplasti burun deliği küçültme, rinoplasti gibi diğer nazal kozmetik veya fonksiyonel prosedürlerle kombinasyon halinde veya izole bir prosedür olarak gerçekleştirilebilir. Burun deliği küçültme işlemi bağımsız bir prosedür olarak yapıldığında, ofis ortamında lokal anestezi altında minimum riskle yapılabilir. Burun estetiğinde etnik çeşitliliklerin var olduğunu ve burun deliği küçültme işleminde dikkate alınması gerektiğini unutmamak önemlidir. Burunda kozmetik iyileştirmeler düşünüldüğünde, dikkat genellikle burun köprüsü ve ucuna odaklanır. Burnun genel estetiğini derinlemesine etkileyen bir diğer kısım ise burun delikleridir. Burun delikleri, alar tabanı olarak adlandırılan burun tabanının çoğunu oluşturur. Buruna inceltme sağlamak ve yüzün geri kalanıyla daha uyumlu hale getirmek için burun burun deliği küçültme veya alar taban küçültme yapılabilir.

Alar Baz Değişiklikleri

Alarlı baz redüksiyonu, tam rinoplastiden daha az invaziv ve daha basit bir prosedürdür. Açık bir işlemdir yani kesi burun dışından yapılır. Çoğu alar tabanında ve büyük bir burun deliği küçültme işleminde, burun deliğinin dış kıvrımına küçük bir kesi yapılabilir. Geniş bir burnu azaltmak için alarm tabanının her iki tarafında küçük bir kama çıkarılır. Görünümü iyileştirmek için burun delikleri yeniden şekillendirilebilir. Bu prosedür genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve prosedürden sonraki duruş süresini azaltır.

Burun Deliği Küçültme İçin Kimler İyi Bir Adaydır?

Burun delikleri küçültme ameliyatı için iyi bir aday, bu özelliklerden en az birine sahiptir: Alar parlama – ala’nın yanal yönü, alar-yüz oluğunun önemli ölçüde ötesine uzanan vakalar, alar arasındaki mesafe, gözlerin iç köşeleri arasındaki mesafeden daha büyük (interkantal mesafe) olanlar,  asimetri, geniş burun tabanı.

Ala

Alar lobül, alar-fasiyal kavşakta yanağa bağlanan dışbükeyliktir. Ala, deri, fibrofatty fasya ve kastan (kıkırdak değil) oluşur. Burun deliği açıklığının yanal yönünü tanımlamaya yardımcı olur.

Alar Jant

Alar kenar, burun ucu lobülünü alar lobüle bağlar. Öncelikle alt yan kıkırdakların yanal krurasından oluşur. Bu kıkırdağın şekli ve gücü, burun deliği açıklığının tanımlanmasına yardımcı olur.

Columela


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizColumella, burun deliklerini ayıran burun tabanının merkezi bölümüdür. Deri, membranöz septum (burnun daha ilerisinde kıkırdak septum) ve alt yan kıkırdakların medial krurasından oluşur. Columella, burun deliği açıklığının medial (iç) yönünü tanımlar

Burun Eşiği

Burun eşiği, burun deliği açıklığının alt (alt) yönüdür. Üst dudak ile burun arasındaki doğal sınırı belirlemeye yardımcı olan yumuşak doku çıkıntısıdır.

Burun Deliği Küçültme Türleri Nelerdir?

Burun deliği küçültme ameliyatı başlıca türleri şunlardır: Alar wedge eksizyonu (modifiye Weir insizyonu), burun eşiği eksizyonu, V’den Y’ye ilerleme Bunlar, burun deliğinizin küçültülmesi sırasında ideal estetiği oluşturmak için genellikle çeşitli konfigürasyonlarda birleştirilir.

Burun Deliği Küçültme Nasıl Yapılır?

Burun hedeflenen bölgesini uyuşturmak için oral sedasyonlu veya oral sedasyonsuz lokal anestezi kullanılır. Her prosedür steril teknik altında gerçekleştirilir.

Alar Kama Eksizyonu

Alar’ın aşırı genişlemesi için kullanılır (önden görünümde burun geniş göründüğünde), burun deliğine girmemek, iç burun deliği sınırını korumak için önemlidir, maç, ala’nın doğal eğriliğini korumak için çok düz bir ala oluşturmaktan kaçınmaktır. Sadece burun deliği küçültme işlemi olur çevresine müdahale edilmez.

Burun Eşiği Eksizyonu

Genişlemiş burun eşiği genişliği ile aşırı genişlemeyi düzeltmek için kullanılır (burun deliğinin uzunluğundan daha geniş olması gibi)

V’den Y’ye İlerleme

Genişlemiş burun tabanı genişliğinden ala’nın lateral yerleştirilmesi sorumlu olduğunda kullanılır. Alar ekleme, bir VY ilerlemesiyle yeniden konumlandırılır. Bir kama insizyonu yapıldıktan ve alarm insersiyonu yeniden konumlandırıldıktan sonra, “Y” nin gövdesi nazolabial kıvrım ile hizalanır. Burun deliği küçültme operasyonu oldukça hassas bir ameliyattır.

Burun Deliği Küçültme İşlemine Nasıl Hazırlanmalı?

En iyi sonucu almak için burun deliği küçültme ameliyatınızdan önce atmanız gereken birkaç adım vardır. Bu adımlar şunları içerir: Kanı inceltebilecek bazı ilaç ve takviyeleri kullanmaktan kaçının, örneğin: NSAID’ler – ibuprofen (Motrin) ve naproksen, Aspirin, E vitamini. Tütün ürünleri cilde kan akışını azaltabileceği ve ameliyat bölgesinin iyileşmesini tehlikeye atabileceği için sigarayı bırakın.. Eczaneden ilaç alın, çünkü doktorunuz muhtemelen size aşağıdaki gibi bazı ilaçları reçete edecektir: Bir antibiyotik, ağrı kesici, sakinleştirici bir ilaç (isteğe bağlı). Burun deliği küçültme işleminiz sırasında sakinleştirici ilaç alırsanız, eve eşlik edecek birine ihtiyacınız olacağından, bir refakatçi bulun.

İşlem Günü Ne Beklemeli?

Ameliyat gününüzde 2 saat önceden yemek yememek ve içmemek önemlidir. Reçeteli ilaçları ameliyattan hemen önce almalısınız. Burun deliği küçültme burun estetiği ameliyatı lokal anestezi altında yapılır, bu nedenle işleminiz sırasında rahatsızlık minimum düzeyde olacaktır. Doktor ofisini kontrol etmek, cerrahi bölgeleri işaretlemek, anestezi enjeksiyonları, ameliyat ve iyileşme dahil olmak üzere, yaklaşık 3 saat doktorunuzun ofisinde kalmayı planlamalısınız.

Burun Deliği Küçültme Sonrası İyileşme Nedir?

Burun deliği küçültme ameliyatından sonra insanlar genellikle iyileşir. Morarma ve şişlik olması normaldir ve bunlar genellikle ameliyattan sonraki 1-2 hafta içinde düzelir, ancak şişlik daha uzun süre kalabilir. Dikişler 5-7 günde alınır. Sonraki haftalardan aylara kadar, kesi yeri iyileşmeye ve olgunlaşmaya devam edecek ve nihayetinde ameliyattan yaklaşık 6 ay-1 yıl sonra nihai sonuçları göreceksiniz. Yara izi uygun değilse, steroid, lazer, dermabrazyon veya cerrahi revizyon ile tedaviler gerekebilir.

Burun Deliği Küçültmenin Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Burun deliği küçültme ile ilişkili riskler ve komplikasyonlar vardır. Kanama, enfeksiyon, kötü yara izi, kötü estetik sonuç, asimetri, burun tıkanıklığı (aşırı düzeltmeden), “Q” veya “gözyaşı damlası” deformitesi – burun eşiğine en lateral uzantısından girildiğinde, dudak mal pozisyonu.

Rinoplasti ile Burun Deliği Küçültme

Burun deliği küçültme ameliyatsız yöntemlerle de yapılabilen bir işlemdir. Burun ucu zayıf olduğunda burun tabanı genişleme eğilimindedir. Bu durumda burun deliği küçültme işlemi yapmak cazip gelse de en uygun ameliyat burun ucunu güçlendiren septorinoplasti işlemi olabilir. Burun ucu daha fazla çıkıntılı hale geldikçe, burun tabanı daralma eğilimindedir ve bu da burun deliği küçültme ameliyatının amaçlanan hedeflerini ek kesiler olmadan gerçekleştirebilir. Bu sadece kozmetik görünümü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda nazal nefes almayı da iyileştirebilir. Burun delikleri küçültme ameliyatsız da yapılabilmektedir. Dolgu ile burun deliği küçültme işleminin aksine kalıcı olan bir yöntemdir.

Dolgu ile Burun Deliği Küçültme

Burun Deliği Küçültme Nedir? Bir süre revaçta olan bir yöntemdi. 2016’da yayınlanan bir araştırma, hyaluronik asit bazlı dolgunun, alar baz daralması ve / veya burun deliği şeklinin değiştirilmesinin tedavi amacı için kullanılabileceğini buldu. Burun dolgu ile burun deliği küçültme bu çalışmadan sonra yoğunlaşılan bir alan oldu. Bununla birlikte, bu alan, hastaların sadece% 22-45’inin tatmin edici sonuçlara ulaşmasıyla tedavisi en zor alan olduğunu kanıtladı. Bu nedenle dolgu maddeleri burun deliği küçültme için tercih edilen yöntem değildir. Burun deliği küçültme dolguyla pek tercih edilmeyen bir yöntem olmuştur.

Burun Deliği Küçültme Maliyeti Nedir?

Burun deliği küçültme ameliyatı fiyatları birkaç faktöre bağlıdır. Cerrahın yeri ve uzmanlığı, burun deliği küçültmenin ne kadara mal olacağını belirleyen ana faktörlerden ikisidir. Burun deliği küçültme ne kadar sorusunun yanıtı hemen hemen her merkeze göre değişkenlik gösterir.