Loading...

Burun deliği estetiği ameliyatı dünya çapında en sık yapılan işlemlerdendir. Yüzün ortasında yer aldığı için hem yüz ifadenizde hem de doğal güzelliğinizde en büyük etkiye sahip organdır. Burun delikleri estetik görünüş ile size özgüven kazandırır. Bu nedenle iyi yapılmış bir burun ameliyatı hem sağlık hem de estetik açıdan çok önemlidir. Burun deliği estetiği amacı profilinize uygun bir burun yapmaktır.

Kişinin tercihine göre burun ucu, burun köprüsü, burun kökü veya burun delikleri, burun delikleri estetiği ile yeniden şekillendirilebilir. Solunumla ilgili sorunlar da düzeltilebilir. Burun operasyonu kişiye özel planlanmalıdır. Herkese aynı burnu yaptırmak istemek yanlış olur. Yüz bütün bir bütündür. Bu nedenle burun deliği estetiği uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, burnun hem doğal görünümüne hem de işlevselliğine dikkat etmektir. Burun deliği estetiği ameliyatı, köprünün veya burun ucunun şeklini değiştirebilir, boyutunu küçültebilir veya artırabilir, burun deliklerinizin boyutunu küçültebilir veya köprü ile alın veya koltuklar ve dudaklar arasındaki mesafeyi ayarlayabilir. Polip, sinüzit, burun eti ve septal deviasyon gibi solunum problemlerinin tedavisine de yardımcı olabilir.

Burun deliği estetiği en yaygın estetik ameliyatıdır. Burun deliği estetiği amacı, burnu yüzle aynı hizaya getirmek için değişiklik yapmaktır. Hasta solunum güçlüğü çekiyorsa bunlar operasyon sırasında düzeltilebilir. Burun uzatılabilir veya kısaltılabilir, küçültülebilir veya büyütülebilir, burun deliklerinin şekli veya burun köprüsü değiştirilebilir, burun asimetrisi düzeltilebilir. Burun ucu yükseltilebilir, daraltılabilir veya genişletilebilir. Burun deliği büyütme ameliyatı ve burun deliği küçültme ameliyatı en sık başvuru nedenleri arasındadır.

Estetik Öncesi Değerlendirme

Herhangi bir estetik ameliyattan önce olduğu gibi burun deliği küçültme operasyonu için de en önemli faktörlerden birinin psikolojik hazırlık olduğu unutulmamalıdır. Burun% 90 büyüdüğünde önerilen minimum yaş 16-17’dir. İlk konsültasyonda doktorunuz size cerrahi tekniğin detaylarını, anesteziyi, operasyonun nerede yapılacağını ve operasyon sırasında gerçekte neler yapabileceğini açıklayacaktır. Yılda yüzlerce başarılı rinoplasti yapılmaktadır. İlk düzeltme operasyonu sırasında komplikasyonlar (enfeksiyon vb.) Nadirdir. Kötü iyileşme ikinci bir ameliyat gerektirir. İyileşme sürecinde doktor tavsiyesine uyulursa enfeksiyon riski düşüktür. Burun deliği küçültme estetiği düşük riskli yüksek başarı oranlı bir işlemdir.

Estetik Yöntemi

Burun deliği estetiği, burun şeklini değiştirmek, burnun boyutunu küçültmek veya büyütmek, ucu yeniden şekillendirmek, çıkıntıları gidermek, üst dudak ile burun arasındaki açıyı düzeltmek için yapılır. Geniş burun delikleri estetiği kötü görüntüden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Bazı durumlarda konturu düzeltmek için doku eklemek gerekir. Bu değişikliklerin biri veya tamamı tek bir operasyonda gerçekleştirilebilir. Burun ameliyatlarının çoğunda kesiler burun kanatlarına yapılır ve oradan çalıştırılır. Kesi, cerrahın kemiği ve kıkırdağı kesmesine, tıraş etmesine, yeniden şekillendirmesine ve görünümünü değiştirmesine izin verir.

Burun yumruğu bir keski veya testere benzeri bir alet kullanılarak çıkarılır ve daha sonra her iki taraftaki burun kemikleri daha dar bir köprü oluşturmak için birbirine yaklaştırılır. Kıkırdak küçültme, burun ucunu küçülterek daha iyi bir kontur sağlar. Burun kökü ile üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek için burun ucu çıkarılır. Bu, kanatlara yapılan kesi ile burun ortasındaki kıkırdak tıraş edilerek yapılır. Büyük bir yumru çıkarılırsa burun tabanı orantısız şekilde geniş olacaktır. Tabandan küçük deri üçgenler çıkarılırsa burun kanatları orta hatta yaklaşır. Burun estetiği delik küçültme ameliyatı ile estetik olmayan görüntünün ortadan kaldırılması hedeflenir.

Farklı Burun Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Burun deliği estetiği iki farklı teknikle yapılabilir: açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti. Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasındaki deriye küçük bir kesi yapılarak burun derisi çıkarılır. Kapalı rinoplasti tekniği direkt olarak burun deliklerinden yapılır. İki teknik birbirinden çok farklıdır ve deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Kapalı rinoplasti tekniğinde tüm kesiler burun içinden yapılır ve burun derisine dışarıdan kesi yapılmaz. Kapalı teknik çoğunlukla burun ucu tipindeki problemleri düzeltmek için yapılır. Kapalı rinoplasti teknik olarak daha zordur ve cerrahın anatomik bilgiye çok iyi hakim olmasını gerektirir. Bu teknikte burun ucundaki kıkırdaklar daha az travmatize olur, ödem ve şişlik daha çabuk geçer, asimetri daha az görülür. Açık rinoplasti, en sık burun septal deviasyon revizyonlarında yapıldığı için kapalı rinoplastiye tercih edilebilir. Kapalı rinoplastiye göre kısmen daha kolaydır; çünkü burun derisinin ucu açılır ve operasyon yapılırken kıkırdaklar görülebilir. Burun deliği eşitleme ameliyatı genellikle kapalı rinoplasti ile uygulanmaktadır.

Burun Deliği Estetiği İçin İdeal Bir Yaş Var Mı?

Burun deliği estetiği, burnun görünümünü düzeltmek ve iyileştirmekle ilgili olduğu için, bunu yapmak için en iyi zaman, maksimum fayda sağlamak için yaşamın erken dönemleridir. Burun deliği estetiği yapmadan önce, tipik olarak 18 yaş civarında olan kemiklerinizin tam olarak büyümesine ulaşmış olmanız önemlidir. Bunu söyledikten sonra, bazı insanlar daha çabuk olgunlaşır ve 16 yaş kadar gençlere burun deliği estetiği yapmak mümkündür.

Burun Deliği Estetiği Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Burun deliği estetiği için hazırlanan kişilerin işlemden en az 1 ay önce şekil ve teknik konusunda doktor ile anlaşmaları gerekmektedir. İşlemden bir ay önce aspirin, vitamin, homeopatik ilaç, enerji içecekleri veya yeşil çay almayınız. Morluklara ve şişmeye neden oldukları kanıtlanmıştır. Nikotin ve alkolden de kaçınılmalıdır. Ameliyat günü hastanın soğuk algınlığı, grip veya dudak uçuğu olmamalıdır.

Burun Deliği Estetiği Prosedürü Nedir?

Burun deliği ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1.5-2 saat sürer. Operasyon sonrası ağrı hissedilmez. Hasta bir gece kalır ve ertesi gün taburcu edilir.

Estetik Burun Deliği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Burun delikleri estetiği ameliyatından sonra ilaçla tedavi edilen hafif ağrı hissedilebilir. Morluk ve şişlikten kaçınmak için hastanın yüksek bir yastık üzerinde yatması ve gözlerine buz uygulaması önerilir. Burun alçısı genellikle bir hafta sonra alınır ancak 10 güne kadar sürebilir.

Cerrahınız alçı bir gecede takmanızı isteyebilir. Burun tamponları da birkaç gün takılmalıdır. Göz çevresindeki morluklar birkaç gün sonra kaybolur. Çürüğün renkleri de 2-3 hafta sonra kaybolur. Burun şişmesi yavaş yavaş kaybolur, bazen birkaç ay sürer. Burun içinde birçok estetik müdahale yapıldığı için gözle görülür iz kalmaz. Burnun geniş kanatları daraltılacak ise her iki yayda da küçük kesiler açılır, ancak bunlar daha sonra pek görünmez. Hastanın tekrar doktora gitme zorunluluğunu hesaba katması gerekmez. İyileşme süreci oldukça uzun olabilir. Nihai sonuçları görmek haftalar, aylar ve bazı hastalar için bir yıla kadar sürebilir.

Burun estetiği sonrası burun deliği asimetrisi sağlanmış olur. Düzeltmenin sonucu operasyonun büyüklüğüne ve burnunuzun, kıkırdağınızın ve cildinizin yapısına bağlıdır. Biçimsiz bir burnu düzeltmenin başarısı, örneğin hafif büyük bir burnu küçültmekten daha görünür olacaktır. Cerrahınız, 1-2 gün sonra günlük rutininize dönebilmeniz için bir program da ayarlayacaktır. İyileşme sürecini etkilememek için ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta koşma, yüzme veya öne eğilme gibi kan basıncını artıran bazı aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Çalışma yeteneği hastanın iyiliğine ve şişmesine bağlıdır. Burun sıvasını çıkardıktan sonra hasta makyaj ürünlerini kullanmaya geri dönebilir. Operasyondan sonra birkaç hafta yoğun ovma gerektiren kozmetik ürünlerden uzak durulmalıdır. Morluklar kaybolana kadar güneşten korunma da uygulanmalıdır. Burun deliği estetiği fiyatları hemen hemen her merkezde farklıdır.