Boyun estetiği birçok farklı tedaviyi içeren bir estetik operasyondur. Boynun esnemesinin ve estetik ihtiyacı doğmasının birkaç sebebi olmaktadır. Operasyon ve nedenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Boynun Germe Nedir?

Boyun estetiği yüzün alt kısmında ve boyun bölgesinde amaç gevşek deriyi germek, altta yatan kas tabakasını dikmek, boyundaki fazla yağ dokusunu çıkarmak ve boyun kaslarını dikip sıkılaştırmaktır. Net açılı bir boyun yapmaktır.

Boyun Germe Operasyonu

Boyun estetiği nasıl yapılır diye düşünüyorsanız yazımızı okumanızı öneririz. Boynunuzun etrafında çok fazla dikey bant varsa ve hindi boynu görünümündeyseniz, boynunuzu açmak için çenenizin altından kısa bir kesi yapılır ve boyun kaslarınız birbirine dikilir. Bu işlem boyun açısını netleştirir. Geride ise çene protezi veya yağ enjeksiyonu ile açılır. Yüz ve boyundaki fazla deriyi keser. Kulakların ön, arka ve kıllarına izler dikilir. Boyun germe ameliyatı ameliyathanede genel anestezi altında veya ağır sedasyon (sedasyon) altında yapılır.

Boyun estetiği ameliyatı ile hasta yüzünü ve boynunu kaldırdıktan sonra bir gece hastaneye kaldırılır. Şişlik ve morluk bir hafta içinde önemli ölçüde azalacaktır. Dikiş 6 gün sonra alınacaktır. Hastalar ameliyattan 48 saat sonra banyo yapabilirler. Şişlik ve morlukların geçmesi 20 günü bulabilir. Ancak cilt kalınlığına ve tedavi yöntemine bağlı olarak yüzün tam oturması ve son şeklini alması 3 ayı bulabilir.

Boyun Germe Nasıl Yapılır?

Boyun bölgesinde kullanılan cerrahi yöntemler arasında boyun derisinin gerilmesi, platisma kaslarının ayrıldığı orta hattın onarılması, kırışıklıklara neden olan bantların ayrılması ve submandibuler bezin liposuction veya direkt eksizyon ile ayrılması yer alır. Yağ aldırma ve sarkma tedavisi olarak bahsedilebilir. Boyun estetiği ameliyatı genellikle kulak arkasından (alt yüz germe ile kombine edildiğinde kulak önünden) bir kesi ile başlar. Bu kesi izi saçlı derinin hemen altında ve cilt kalitesi açısından oldukça iyi bir bölgededir ki bu da çoğu hastaya iyi sonuçlar verir.

Aynısı kulaktan kaçınırken kesi izi için de geçerlidir. Boyun estetiği fiyatları sizin talebinize göre şekillenmektedir. Burada önemli olan nokta yara izinin şekli ve miktarında hastaya bağlı faktörlerin olmasıdır. Öte yandan neredeyse tüm hastalarda çok iyi yara izi vardır, ancak yara iyileşmesi yara izi miktarı kadar farklıdır. Bunu etkileyen faktörler arasında bir kişinin genetiği, diyet, düzenli ilaç tedavisi ve hatta sigara içilmesi yer alır.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizKişinin kalıtımını değiştirme imkânı olmadığı için ameliyat öncesinde diğer faktörlere karşı çeşitli önlemler alınır. Örneğin ameliyat öncesi ve sonrası hastalara beslenme tavsiyesi verebilir ve boyun estetiği yaptıranlar arasında sigara içenlerin ameliyattan en az bir ay önce sigarayı bırakmaları gerekebilir.

Kulak arkasına bir kesi yaptıktan sonra boyundaki deriyi her iki taraftan orta hatta kaldırın. Bu işlem sırasında kulağın arkasında (ve bazen önünde) bir kesi dışında boyunda görünür iz kalmaz. Ancak bazı durumlarda çene altında aşırı yağ birikimi ve kas gevşemesi varsa çene bölgesini çene altından 4 cm lateral olarak onarılır. Uzunluk kesiği kullanılması gerekebilir. Boyun estetiği sırasında uygun hasta orta hatta öncelikle çene oluşumuna neden olan derin plan yağı alınır. Bu bölgede kas tamiri yoksa burada enine kesi yapmak yerine bu yağları liposuction ile de çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda çene altından çıkıntı yapan tükürük bezleri kısmen çıkarılabilir veya çene üzerine asılabilir. Boyun bölgesinde yanal kırışıklıklara neden olan bandın ayrılması aynı kesi ile yapılabileceği gibi çene altındaki kasların onarımı da yapılabilmektedir. Tüm bu adımların ardından kulakların arkasında fazla deri toplanarak bu bölgeden çıkarılır. Boyun estetiği fiyatları operasyon biçimine göre değişim gösterebilir.

Liposuction

Boyun estetiği operasyon türlerinden biridir. Çok elastik cilde ve daha genç yaştaki hastalarda sadece liposuction boyun açısını azaltabilir. Yağı aldıktan sonra, çenenizi temizlemek ve kukla çizgisini doldurmak için çene kenarını doldurabilirsiniz.

Boyun Askısı

Yara izi bırakmayan ve cildin elastikiyeti önemli ölçüde azalmayan hastalar için liposuction sonrası kulak altındaki kestirmeden hamak şeklinde cildi boyuna asmak için özel bir ip kullanılır. Boyun estetiği egzersizleri ile operasyon desteklenir.

Ense liposuction 30 dakika, boyun estetik askısı 30 dakika, yüz ve boyun germe işlemi 2-3 saat sürmektedir. Liposuction ve boyun askıya alındıktan sonra iyileşme hızlıdır. Bandajlar genellikle boyuna uygulanır ve 3 gün kalmayı gerektirir. Hastalar aynı gün evlerine dönebilirler. Boynunuzu ıslatmadığınız sürece aynı gün banyo yapabilirsiniz. Yüz ve boyun kaldırıldıktan sonra şişlik ve morluklar oluşur. Morluklar ve şişlikler genellikle bir hafta içinde kaybolur.

Ameliyatsız Boyun Estetiği Nedir?

Thermage CPT uygulaması ile yüksek frekanslı sistemler ile alternatif ameliyatsız servikal estetik mümkündür. Bu ameliyatsız boyun estetiği yöntemi cildin derin katmanlarını etkiler ve daha sıkı, daha genç bir görünüm sağlar. Sarkan boyundaki kolajen lifler ısıtılır. Bu sayede cilt daha sıkı ve sıkı hale gelir. Uygulama yaklaşık 45 dakika sürer. Bu süreç hayatınızın geri kalanı için kalıcı değildir.

VShape İle Boyun Estetiği

Bu boyun estetiği teknolojisi ultrason içermektedir. Bu nedenle uygulama alanı ince görünür. Vshape, yüz hatları, boyun, çene hatları ve çene bölgelerinde kullanılabilir. Kilo ve yağ birikmesinden dolayı boynunuz sarkmaya başlarsa ve yüz şekliniz boynunuzda günlük olarak birleşirse, en kısa sürede V şeklinde yapabilirsiniz.

Vshape’i boyun estetiği uygulaması yaklaşık 20 dakika sürer. Vshape genellikle 4 seans olarak önerilir. İki seansın sonunda boyun daha sıkı ve genç görünecektir.

Ek Tedavi İle Ameliyatsız Boyun Germe

Üroterapi ameliyat değildir, bu nedenle günlük rutininize hızlı bir şekilde dönebilirsiniz. Boyundaki gevşekliği toplamak ve gidermek için ultrasonik etkiyi kullanan bu teknik oldukça pratik bir şekilde uygulanmaktadır. Kuğu boyun estetiği biçimi verilebilen bir işlemdir. Kendini onarmaya başlayan cilt dokusu, bu sürecin sonunda daha genç, daha dinamik bir boyun ortaya çıkarır.

Ameliyattan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyun estetiği ameliyatı öncesinde kanamayı artırabilecek aspirin benzeri ilaçlar kesilmelidir. Ameliyattan 3 hafta önce sigarayı bırakmalısınız. Ameliyattan bir ay sonra boyanamaz bu nedenle bir hafta önceden boyanabilir. Saçınızı uzun tutmanız, ameliyat sonrası kullanılan pansumanların gizlenmesinde faydalıdır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Gözle Görülür İzler Var Mı?

Yaygın olarak kullanılan özel dikiş ve pansuman malzemeleri izleri en aza indirir ve boyun estetiği hareketleri ile bölge daha da sıkılaştırılabilir. Cerrahi kesi, cildin doğal kıvrımları boyunca yapılır ve kulakların arkasına ve saçlı deriye gizlenir. Aşağıdaki komplikasyonlar (kanama, enfeksiyon, sigara içenlerin sıklıkla gördüğü cilt kaybı) ortaya çıkarsa, yara iyileşmesi gecikebilir ve tedavi gerektiren yara izleri olabilir.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Boyun estetiği ameliyatından sonraki gün, bölgede su birikmesini önlemek için kulakları boşaltın. Ameliyatın ikinci gününde taburcu edileceksiniz. Taburcu olurken giymek için güneş gözlüğü getirilebilir. Yüz ve göz kapaklarındaki dikişler bir hafta içinde alınır. Saçtaki metal dikişler 10. günde alınır.

Boyun estetiği ameliyatından 2 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Yüzdeki uyuşma genellikle birkaç hafta içinde kaybolur. Makyaj yaparken saçınızı fırçalarken nazik hareketler yapın.

Boyun Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  • Deri altındaki kanama iyileşmeyi yavaşlatır ve ciddi yara izlerine neden olabilir.
  • Enfeksiyonlar: Genellikle bu ameliyattan sonra herhangi bir enfeksiyon beklenmez.
  • Kötü Yara İzleri: Cerrahi müdahaleden sonra iyi bir yara iyileşmesi beklenir, ancak sigara içenlerde bulunan bazı genetik özellikler, enfeksiyonlar veya cilt kayıpları yara izine neden olabilir. Bu yaralar ek tedavi gerektirebilir.
  • Sinir hasarı: Yüz germe ameliyatı sırasında motor ve duyu sinirleri zarar görebilir. Yüz germe ameliyatı sonrasında yüz hareketleri zayıflayabilir veya kaybolabilir. Sinir hasarı, geçici veya kalıcı yüz hareket ve his kaybına neden olabilir. Bu tür bir hasar zamanla iyileşebilir.

Boyun estetiği Ankara ilinde oldukça donanımlı doktorlar ve kliniklerde sizleri beklemektedir. Ancak ihtimaliniz olması durumunda İstanbul’daki klinikleri değerlendirmeniz önerilmektedir. Burada daha donanımlı ve deneyimli doktorlardan hizmet alabilirsiniz.