Estetik açıdan güzel bulunan bir göz çeşididir. Pek çok kişi badem göz için estetik ameliyat yaptırmak istemektedir. Bu ameliyatın adı blefaroplastidir.

Badem göz özellikleri bakımından dikkat çeken bir göz tipidir. Gerek görüntüsüyle gerek bakışlara kattığı anlam ve derinlik olsun birçok kişi tarafından sevilerek yaptırılan cerrahi bir estetik operasyon olarak öne çıkmaktadır. Badem göz için kısa süreli bir cerrahi operasyonu göze almak yeterlidir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi badem göz operasyonu da küçük riskler barındırmaktadır.

Badem Göz ve Göz Kapağı Cerrahisine Genel Bakış

Cildimizdeki göz çevresindeki kaslar ve destekleyici dokular, göz kapaklarının sarkmasını önlemekten sorumludurlar. Yaşlandıkça, cilt elastikiyetini kaybeder. Akabinde kaslar ve destekleyici dokular zayıflarken üst göz kapağının sarkması, alt göz kapağındaki sarkmaya ve gözaltı torbaları sorunları eşlik eder. Göz kapaklarındaki bu yapısal değişiklikler yorgun ve yaşlı bir yüz görünümüne neden olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak isteyen herkes badem göz uygulaması düşünebilir.

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) genellikle kozmetik nedenlerle yapılır. Bu cerrahi müdahale özellikle sarkan üst göz kapaklara sahip olan hastalarda başarılı sonuçlar vermektedir. Göz kapağının sarkması şiddetli olduğunda da kişide görme sorunlarına neden olabilmektedir.

Göz kapağı ameliyatları, gözlerin altında ve gözaltı kırışıklıklarında (kaz ayağı) koyu renk değişikliğine sebebiyet vermemektedir. Göz kapağı ameliyatları genellikle lazer yenileme, dolgu enjeksiyonları veya alın kaldırma gibi diğer işlemlerin bir parçası olarak yapılmaktadır.

Göz kapağı cerrahisi yaptırmak istiyorsanız, göz cerrahisi ve potansiyel riskleri kontrendike teknikler, beklentiler, durumlar için bir plastik cerrahına başvurulması gerekmektedir. Bunların haricinde badem göz için de göz kapağı cerrahisine başvurulması gerekmektedir.

Badem Göz Cerrahisi Neden Uygulanır?

Yaşlanma, göz kapaklarının derisinde elastikiyet kaybına neden olur. Bu da kasların, destekleyici dokuların zayıflaması sonucu göz kapakları sarkar. Üst ve alt göz kapaklarında ekstra cilt kıvrımları ortaya çıkar.

Göz kapağı cerrahisi için en iyi adaylar, genel sağlığı ve gerçekçi beklentileri iyi olan kişilerdir. Bu ameliyat daha çok orta yaşlı ve yaşlı kişiler tarafından tercih edilir. Bununla birlikte, tıbbi gereksinimler veya estetik kaygılar nedeniyle genç hastalarda da yapılabilmektedir. Özellikle son dönemlerde badem göz ameliyatı çok tercih edilmektedir.

Göz kapağı cerrahisi, gözlerinizin görünümünü iyileştirerek özgüveninizi artırabilir. Üst göz kapakları üzerindeki etkiler genellikle uzun süreli olsa da, gelecekte yaşlanma nedeniyle sarkma fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, alt göz kapakları için cerrahi nadiren tekrarlanır.

Estetik sebeplerle badem göz ameliyatı olan ünlüler şöyle sıralanmaktadır:

 • Danla Biliç
 • Şeyma Subaşı
 • Hande Erçel
 • Dilan Çiçek Deniz
 • Hadise
 • Meryem Uzerli

Badem Göz Ameliyatı Riskleri

Badem göz cerrahisi için potansiyel komplikasyonlar çok nadir olarak görülmektedir.

Badem göz ameliyatı riskleri aşağıdaki gibidir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Kuru göz
 • Göz kapaklarının derisinde koyu renk değişikliği veya anormal skar oluşumu
 • Gözlerin kapanması veya diğer anormallikler
 • Görme sorunları
 • Anestezi ile ilgili komplikasyonlar

Modern tıbbın izin verdiği tüm olası önlemler alınmasına rağmen, risklerin tamamen ortadan kaldırılacağını garanti etmek mümkün değildir.

Uzman cerrahi ekipleri, komplikasyon riskini en aza indirmek için tüm uygulamaları kullanır. Bu işlemi gerçekleştirecek olan plastik cerrahlar, yukarıda listelenen riskler ve diğer tüm olası komplikasyonlar hakkında ameliyat öncesi kişiyi bilgilendirir.

Badem Göz Ameliyatına Hazırlık

Badem göz ameliyatı öncesi hazırlığın ilk aşaması çoğu sağlık kuruluşunda aynıdır.

Göz kapağı ameliyatına karar verdikten ve uzman bir plastik cerrahla görüştükten sonra, badem göz ameliyatının hasta için iyi bir seçenek olup olmadığına karar vermek için aşağıdaki muayeneler yapılır:

 • Sağlık geçmişinin gözden geçirilmesi
 • Ayrıntılı fizik muayene
 • Gerekli laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları
 • Anestezi ile ilgili komplikasyonları en aza indirmek için anestezist ve diğer laboratuvar testlerini radyoloji çalışmaları ile değerlendirme

Ameliyat Öncesinde Sigarayı Bırakmak Gerekir mi?

Ameliyatın risk oluşturmadığı doğrulandıktan sonra, sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra kanama riskini artıran bazı ilaçların alınması durdurulur. Diğer tüm reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel ürünler ve takviyeler de sorgulanacaktır ve bunların alımının devam edilmesi veya bırakılması konusunda bilgilendirilme yapılacaktır.

Ayrıca, ameliyattan önce belirli bir zamanda yemek yemenin ve sıvı gıda tüketiminin bırakılması istenecektir ve planlanan tarihte ameliyat olmak için bu talimat kesinlikle uyulması gerekmektedir.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında hastanın yanında bir refakatçi olması önerilmektedir. Ameliyattan birkaç gün sonra işinizi ve sosyal aktivitelerinizi sınırlamanız gerekecektir. Ayrıca, gözlerinizi ovalamamanız, ağır işlerden kaçınmanız ve yüzmemeniz ve doktorunuzun diğer talimatlarını izlemeniz kesinlikle önemlidir. Bazı hastalar ameliyattan sonra kuru göz sorunu yaşar. Bu problem nadiren iki haftadan fazla sürer. Kuru göz iki haftadan fazla devam ederse doktorunuzu görmelisiniz.

Ayrıca, ameliyat sonrası dönemi daha iyi yönetmek için taburculuk, taburculuk sonrası konaklama gibi aşamalarda seyahat etmemek mantıklı olacaktır.

Ameliyat ve Ameliyat Sonrası Süreç

Badem göz ameliyatı için en çok sorulan soruların başında süreç gelmektedir.

Ameliyat hem üst hem de alt göz kapakları için yapılacaksa, prosedür yaklaşık 2 saat sürebilmektedir. Operasyon sedasyon ile birlikte lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Plastik cerrah, genellikle göz kapaklarınızdaki doğal cilt kıvrımları veya kırışıklıklar üzerinde kesim gerçekleştirmektedir. Bir kesim yapıldıktan sonra aşırı yağ, doku ve kas çıkarılır. İnsizyon hattına da çok küçük dikişler yerleştirilir. Üst kapağa yerleştirilen dikişler yaklaşık bir hafta kalmak zorundadır. Alt göz kapakları için, tekniğe bağlı olarak dikiş gerekli olmayabilir. Bu işlemlerden herhangi birinden sonra, doktor lazer yenileme önerebilmektedir.

Ameliyattan sonra göz kapaklarınızda ağrı hissedebilir ve şişlikler fark edebilirsiniz. Ya da bölgenin derisinde morarma olduğunu fark edebilirsiniz. Bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolacak, beklenen semptomlardır.

Kesi çizgisi boyunca oluşan skar dokusu zamanla kaybolur, ancak genelde rengi cit dokusuyla aynı olmamaktadır. Minimum ağrı hissedecek olunsa da, plastik cerrah ağrıyı yönetmek için ağrı kesici hapları reçeteyle yazabilmektedir. Badem göz ameliyatı ne kadar diye araştırma yapan kişilerin mutlaka uzman görüşü almaları gerekmektedir.