Badem göz ameliyatı yaptırmak son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

Bu yüzden badem göz operasyonu nedir, badem göz ameliyatı olanlar, badem göz operasyonu sonrası gibi pek çok konu bu yazıda incelenmektedir. Yukarıya doğru çekik olan ve diğer gözlerden daha iri gözüken göze badem göz denilmektedir. Badem göze sahip olmayan kişilerin, badem göze sahip olması için yaptırdığı ameliyata badem göz ameliyatı denilmektedir.

Badem göz operasyonunun amacı, göz kapaklarının şeklini iyileştirmek, onları güçlendirmek ve daha genç, daha yenilenmiş bir görünüm kazandırmaktır. Bu, görüntümüzü değiştirmek yerine görünümü doğal bir şekilde güzelleştirmek için yapılmaktadır.

Badem Göz Prosedürü Nedir?

Bu ameliyat, göz kapağının dış köşelerine destek veren kasları veya bağları sıkarak, sarkık veya sarkan gözleri düzeltmek için kullanılan rekonstrüktif bir cerrahi prosedürdür.

Badem göz ameliyatı aslında gözün şeklini değiştirir. Kantopeksi, diğer taraftan, badem göz ameliyatı ile karıştırılan daha az invaziv bir cerrahidir, ancak gözün şeklini değiştirmez.

Kantoplasti, gözün dış köşesinde (canthus), tıbbi olarak lateral canthus olarak adlandırılan üst ve alt göz kapaklarının buluştuğu bölümde gerçekleştirilir. İnsanların çoğunluğu için bu buluşma noktası; burunlarımıza yakın, alt ve üst göz kapaklarının birleşimi olan medial canthus’un hemen üzerinde olmalıdır. Bu normalde badem şeklinde bir göz oluşturarak pozitif bir kantal eğim veya yukarı doğru eğim ile sonuçlanır.

Badem Göz Ameliyatı Avantajları

Badem göz uygulaması, negatif veya nötr olan göz kapaklarının ortaya çıkmasını sağlar. Hastalarda sıkıntıya neden olabilecek göz kapaklarındaki sarkmaya neden olan kantal eğimleri düzeltmek için kullanılır.

Prosedür hastalar arasında değişir, ancak genel amaç alt kantal tendonu kesmek ve daha sonra yeniden konumlandırmak veya sıkmaktır. Bu tendona erişmek için genellikle göz kapağının dış köşesinde bir kesi yapılır. Tendon, göz kapağını desteklemek için yeni konumuna çekilir ve daha sonra dikişler kullanılarak yeniden bağlanır.

Deneyimli bir göz cerrahı, ameliyat sonrası mevcut yara izini en aza indirgemek amacı ile göz kapağının doğal kırışıklığında insizyon yapmak için büyük özen gösterecektir.

Bir hasta sadece hafif sarkıklık yaşıyorsa, daha az yayılan bir kantopeksi prosedürü uygulamak daha uygun olabilir. Her ikisi de kullanılan yönteme ve diğer tedavilere tabi olup olunmayacağına bağlı olarak normalde 1-2 saat sürer. Genellikle gözleri korumak için bir kalkan kullanılır.

İnsanlar Neden Badem Göz Ameliyatı Geçirir?

Yaşlandıkça, gözlerimizin etrafındaki cilt doğal olarak elastikiyetini kaybeder, bu da alt kapak tendonu gevşekliğinin neden olduğu alt göz kapaklarının (ektropiyon) sıklıkla hoş olmayan bir sarkmasına neden olur. Yaşla ilgili bu sorun genellikle insanların yorgun veya üzgün görünmesini sağlayan göz altı torbaları ile birleştirilir.

Göz kapaklarının sarkmasına neden olabilecek tek faktör yaşlanma süreci değildir, diğer faktörler yeterli cilt koruması olmadan güneşe aşırı maruz kalmanın yanı sıra sigara veya aşırı alkol alımı gibi yaşam tarzı seçimlerini içerebilir. Kalıtsal durumlar, göz travması veya felç de bu sorunlara neden olabilir.

Badem Göz Ameliyatı Revizyon Prosedürü

Dahası, badem göz operasyonu olmak isteyen bazı hastalar, alt kapak komplikasyonları bırakan önceki bir göz ameliyatını düzeltmek için bunu yaparlar. Buna revizyon prosedürü denir.

Daha badem şekilli bir görünüm elde etmek için bir badem göz uygulaması prosedürüne girmek isteyen az sayıda hasta vardır.

Badem göz ameliyatı olan ünlüler arasında televizyonda çok gördüğümüz ünlüler bulunur. Şeyma Subaşı, Danla Bilic, Meryem Uzerli, Hadise, Hande Erçel gibi tanınmış birçok ünlü bu ameliyatı gerçekleştirmişlerdir.

Ameliyat Sonrası Yönergeler Nelerdir?

Ağrı, morarma ve şişlik ameliyattan sonra yaygındır, ancak bunlar 7-10 gün sonra azalmalıdır. Başınızı dik tutmaya çalışın ve başlangıçta mümkün olduğunca dinlenin. Hastalar egzersiz yapmaktan, göz bölgesini ovmaktan veya bir hafta boyunca makyaj yapmaktan kaçınmalıdır.

Bazı durumlarda insanlar, ameliyat sonrası görüşlerinde bir değişiklik fark edebilir, ancak bu sadece geçici olmalı ve tıbbi müdahale olmadan düzelmelidir.

Hastaların ameliyat sonrası telefonlarına bakmak, TV izlemek veya kitap okumak gibi mümkün olduğunca gözlerini yormaktan kaçınmaları önerilmektedir. Kontakt lensler ameliyattan sonra birkaç hafta kullanılmamalıdır.

Badem Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme

Badem göz operasyonu için tam iyileşme normalde 2-4 hafta arasındadır, bu süre zarfında cerrahınızın ameliyat sonrası talimatlarını takip etmek ve planlanan takip randevularına katılmak son derece önemlidir.

Badem göz acıtır mı sorusu aklınıza geldiğinde içimizin rahat olması gerekir. Çünkü doktorlar tarafından bu ameliyatın acı vermediği söylenilmektedir.

İyi cerrahlar, badem göz uygulaması sonrası oluşacak yara izinin gözün doğal kırışıklığı tarafından daha az fark edilir ve gizli olmasını sağlamaya çalışırlar.

Badem Göz Ameliyatı Benim İçin Doğru Prosedür Mü?

Tipik olarak, sarkan veya sarkık alt göz kapaklarına sahip hastalar, özellikle gözün mevcut görünümü ve şekli sıkıntıya neden oluyorsa, bu tür bir prosedür için iyi bir aday olacaktır.

Bununla birlikte, badem göz ameliyatı cerrahi müdahalesi söz konusu olduğunda her bedene uyan hiçbir şey olmadığı unutulmamalı ve birçok hastanın ihtiyaç duyduklarını düşündükleri birçok şeyin aslında kendileri için uygun olan cerrahi prosedür türü olmayabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

Badem Göz Ameliyatı İlk Prosedür

Bu nedenle, ilk konsültasyon sırasında her hastanın alt kapak fonksiyonu, tonu, gevşekliği, pozisyonu ve genel yüz yapısı uzmanlar tarafından dikkatlice analiz edilmelidir. Normalde, badem göz ameliyatı yaptırmak isteyen hastalarla istişarelerde bulunulur ve aynı zamanda kantal süspansiyon da önerilebilir. Bazı durumlarda, hastanın endişelerini gidermek için daha uygun olan farklı bir prosedür önerilebilmektedir. Bu prosedür sizi ameliyat edecek doktora bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Badem göz ameliyatının sadece deneyimli, yüksek eğitimli bir oküloplastik cerrah tarafından yapılması önemlidir, çünkü zayıf bir ameliyatın sonuçlarının düzeltilmesi çok zor olabilmektedir.