Alın gerdirme ameliyatı 40 yaş üstü kadınlarda tercih edilen bir ameliyat yöntemidir. Bu ameliyata ihtiyaç duyan kadınlar, genellikle cilt yapılarının bozulması ve kırışıklıkların artması şikayetiyle başvururlar.

Alın Gerdirme Ameliyatı Neden Yapılır?

Sağlık açısından herhangi bir problem yaşamadan herkese uygulanabilen alın gerdirme estetiği sırasında fazla deri alınır. Ayrıca alın bölgesindeki kaşların ve kırışıklıkların giderilmesine yönelik çalışmalar da vardır. Bazı hastalar da kaşlarını düzeltmek için alın germe estetiğine başvururlar.

Ameliyat sonrası çok daha genç bir görünüme kavuşabilir. Ayrıca alın bölgesinde bulunan kaşlar yumuşayabileceği için göz kenarlarında oluşan dağınıklık ve kaş problemleri giderilmiş olur. Bu yüzden son derece kullanışlı bir uygulama olduğu söylenebilir.

Alın Gerdirme İşlemi Hazırlık Süreci

İşlemden önce plastik cerrah tarafından detaylı bir muayene yapılır. Cilt ve yüz yapısı, hastanın kafa derisi kadar kontrol edilir. Ayrıca hastanın tıbbi geçmişi de sorgulanır. Ardından alın gerdirme estetiğinin riskleri ve yaşanabilecek sağlık sorunları değerlendirilir. İşlem sonrası karşılaşılabilecek sorunlar hasta ile detaylı olarak tartışılır.

Yapılan görüşmelerden sonra, alın gerdirme ameliyatı sürecinde tercih edilecek anestezi türü ve diğer yöntemler uzman hekim tarafından değerlendirilir. Hazırlık aşamasında ameliyat yaptıracak kişilere de görev verilir. Öncelikle alın germe işlemiyle alakalı her soru ve bilgi uzman doktora iletilmelidir çünkü işlem öncesinde endişelenmemek gerekir.

Hazırlık sürecinde cerrah tarafından cevaplanması gereken detaylı sorularla birlikte bazı laboratuvar testleri istenir. İlaç kullanımı da ameliyattan önce sonlandırılmalıdır. Ayrıca operasyon öncesi gece yarısından sonra yiyecek tüketimi yapılmamalıdır.

Klasik Alın Germe İşlemi Nasıl Yapılır?

Alın gerdirme ameliyatı nasıl olur sorusu sorusu oldukça merak edilmektedir. Alın yüzeyi cerrahi bir işlemle gerdirilerek kaldırılır ve yukarı doğru itilir. Bu esnada kaşlar olması gereken yere çekilir. Fazla deri çekilerek kesilir ve deri dikilir.

Drenler aynı açık cilde yerleştirilir. Bu süreçten sonra kişi en az 5 yaş daha genç görünebilir. Günümüzde bu şekilde alın gerdirme ameliyatına nadiren ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yerine genellikle kaş kaldırma veya şakak kaldırma yapılır.

Alın Gerdirme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Genetik olarak alında aşırı kırışıklıklar olan kişilere uygulanır. Aynı zamanda yaşın getirdiği deri sarkmalarından kurtulmak için de bu ameliyat yapılabilir. Alın bölgesine yapılan bu ameliyat ile gözde yeni bir form elde edilir. Kaşlara da müdahale edilerek estetik bir görünüm sağlanır.

Alın Gerdirme Ameliyatı ile Yüzdeki Deformasyonların Giderilmesi

Alın bölgesinde genetik olarak çökmüş yapılar olabilir. Sorunları birkaç şekilde çözmek mümkündür. Bu çözümlerin başında dolgu malzemeleri gelmektedir. Dolgu yönteminin doğru uygulanması ile yüzde ve alında oluşan delikler ve çizgiler ortadan kaldırılabilir.

Bazı durumlarda yağlar hastanın kendi vücudundan alınarak yüz bölgesine aktarılır. Bu da sağlıklı bir yöntemdir. Transfer edilen yağların bir kısmı yıllarca sürecek ve etkisi uzun süre devam edecektir. Ameliyat yapılmadığı için işlemin 5-6 yıl sonra tekrarlanması gerekebilir.

Kırışıklık Tedavileri

Yüzde veya alında oluşan kırışıklıklar botoks ile en etkili ve pratik şekilde giderilebilir. Botoks, etki süresi sınırlı olmakla birlikte etkili bir yöntemdir. Aynı şekilde şakak kısmındaki kırışıklıklar için şakak germe ameliyatı da uygulanır.

Alındaki saçın kesilmesi ile yapılır. Gerilen deri yukarı doğru gerilir ve alın bölgesi gerilir. Çok fazla deri kesilmesi gerekiyorsa kesi uygulaması yapılması gerekecektir. Başarılı ameliyatlardan biridir ve başarı oranı çok yüksektir.

Endoskopik Alın Gerdirme

Günümüzde şakak veya alın gerdirme ameliyatları genellikle endoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Teknik olarak derinin kıllı bölgesinden kesi ile başlanarak yapılır. Kemik ve yumuşak doku endoskop ile birbirinden ayrılarak açılan deri içerisine yerleştirilir. Alın bölgesindeki sarkma veya kırışıklıklar birkaç farklı yöntemle giderilecektir. İşlem basittir ve iyi sonuçlar verir.

Alın Gerdirme İşlemi Sonrası İyileşme Süreci

Operasyon sonrası oluşabilecek ödemi azaltmak için baş ve yüz bölgesine bazı işlemler uygulanabilir. Ayrıca işlemin ertesi günü yeni bir elastik bandaj sargısı ile değiştirilir. Cerrahınız bu bandajı birkaç gün kullanmanız gerektiğini sizinle paylaşacaktır. Ayrıca operasyondan sonra 7 gün gece bandaj kullanılmalıdır.

Bu teknik sadece ilk birkaç gün ödemi önlemek için kullanılır. 1 hafta sonunda alın bölgesindeki dikişler alınır. Son olarak operasyon sonrası 3 haftaya kadar yorucu bir aktivite olmamalıdır. Aynı zamanda kolay bir operasyondur ancak iyileşme sürecinde cerrahın önerileri adapte edilmelidir. Ameliyat sonrası morluk ve şişlik oluşması normaldir. Ancak uzun süreli ağrıya neden olabilecek durumlarda da doktorunuza danışmalısınız.

Alın gerdirme ameliyatı sonrasında alın ve yüze baskı yapılmamalı, baş öne doğru eğilmemelidir. Ayrıca dikişlerin zorlanmasına neden olacak tüm aktivitelerden kaçınılmalıdır. Estetik cerrahın tavsiyelerine dikkat ederek iyileşme sürecini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Operasyon sonrasında alın bölgesinde morluk veya şişlik olabilir.

Alın Gerdirme İşlemi Sonrasında İlaç Kullanılır Mı?

Estetik operasyonlar uzman cerrahlar tarafından yapılır. Bu nedenle işlem sonrası cerrah tarafından reçete edilen ilaçlar dışında ek ilaçlar kullanılmamalıdır. Önceden reçete edilen tüm ilaçlar iyileşme sürecini hızlandırmayı amaçlamaktadır. Genelde hastalara ağrı kesiciler önerilmektedir. Ağrı kesiciler veya düzenli olarak alınması gereken diğer reçeteli ilaçlar oluşabilecek komplikasyonları önler.

Cerrahi Olmayan Alın Gerdirme İşlemleri

Alın gerdirme işlemleri ameliyatsız da yapılabilir. İple gelen gerginlik olarak adlandırılan bu durum, ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan kırışıklıklarda tercih edilir. Yıllar geçtikçe cilt deforme olur ve bunun sonucunda alın bölgesindeki kırışıklıklar elbette ki bireyler için iyi bir durum değildir. Ayrıca sıklıkla yüz mimikleri kullanan kişilerde alın bölgesinde kırışıklıklar ortaya çıkmaktadır.

Germe uygulamasına ip uygulanmadan önce yüzün üst kısmına dikkat edilmelidir. Bu da sorunun tam olarak tespit edilip sonra uzmanlara başvurulması gerektiği anlamına gelir. Son zamanlarda popüler olan alın gerdirme estetiğinin iyileşme süreci de oldukça kısadır ve operasyon sonrası iz kalmaz. Lazerle alın gerdirme ameliyatı da yapılan bir diğer alın germe işlemidir.

Alın gerdirme bandı ile de geçici bir gençlik sağlanabilir. Özellikle son zamanlarda makyaj yaparken oldukça kullanılmaktadır. Alın gerdirme hareketleri yıpranmış ve sarkmış cildi maalesef ki büyük ölçüde toparlayamaz. Bu yüzden alın gerdirme doğal çözümler ile çok mümkün değildir.

Cerrahi Olmayan Alın Gerdirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Alın gerdirme ameliyatı öncesinde uzman hekim hastanın alnını muayene eder. Ayrıca yüz bölgesi kontrol edilir ve sorunun derinliği araştırılır. Elbette hangi tedavinin izleneceğine karar verilecektir. Operasyon öncesi işlem için ne kadar malzemeye ihtiyaç duyulduğu ve hangi tip ip tercih edildiği de hastayla paylaşılır.

Alın ve yüz bölgesindeki problemler kontrol edildikten sonra ipler deri altına yerleştirilir ve alın gerdirme işlemi başlar. Kullanılan ipler medikal olacağından dolayı vücutta herhangi bir sağlık sorunu yaratmayacaktır. Önemli olan bu uygulamada, iplerin doğru şekillerde doğru yerlere yerleştirildiğinden emin olmaktadır.

Alın Gerdirme Fiyatları

Alin gerdirme kac lira sorusu, ameliyatı yaptırmayı düşünen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Operasyonda kullanılacak teknik alın gerdirme ameliyatı fiyatının belirlenmesi olacaktır. Bu, hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Aynı şekilde dolgu ile çıkarılabileceği gibi cerrahi olarak yapılması da gerekebilir.

Bu nedenle ameliyat ücretinin belirlenmesi için muayene zorunludur. Alın gerdirme fiyatları ameliyatın hangi hastanede yapılacağına bağlıdır. Bu seçim hastaya bırakılmıştır. Ameliyatı yapan hekim ameliyat ücretini belirler