Ağız kokusu tedavisi tıp dilinde halitos olarak adlandırılmış olup, ağızda bulunan genel kokunun giderilmesine verilen isimdir. Ağız içinde meydana gelen koku genellikle sağlık bilgisi problemlerinden ortaya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda mide, karaciğer rahatsızlıklarından dolayı da bu rahatsızlığın ortaya çıktığı görülmektedir. Ağız kokusuna yapılan tedavi de ağız kokusunun nedenine göre yapılır. Ağız kokusu bazen ağızda bulunan iltihaplardan veya bademciklerden kaynaklanmaktadır. Durum böyle olduğunda tedavi bademcikler veya ağız içinde bulunan iltihaplara yönelik yapılmaktadır. Ağız içi kokuların nedeni ağız bakımının aksatılması ise tedavi ağız bakımı için yönlendirilir.

Ağız Kokusu Tedavi Yolları Nelerdir?

Ağız kokusu tedavisi için, öncelikli olarak problemin altında yatan nedeni bulmak gerekir. Ağız kokusunun kaynağı bulunduktan sora o yönde bir tedavi uygulanır. Ağız içinde oluşan kokunun giderilmesi genel olarak ağız bakımının yapılmasından sonra ortadan kalkar. Ağız içinde bulunan bakterilerin temizlenmesi sonucu ağız kokusu tedavisi için en etkili çözüm seçeneklerinden bir tanesidir.

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusunun birden fazla nedeni vardır. Başlıca nedenlerinden biri tüketilen gıdalardır. Diş aralarında kalan yiyecek parçaları ağız kokusuna neden olabilmektedir.  Diş arasında kalan yiyecekler ağız içerisinde bakteri oluşuma neden olur. Soğan, sarımsak ve ağır kokulu baharatların tüketilmesi geçici ağız kokusuna neden olurlar.

Tütün ürünlerinin sürekli kullanımı ağız kokusuna neden olur. Ayrıca tütün ürünleri diş etlerine zarar verdiklerinden ağız içerisinde kalıcı bir koku bırakırlar. Ağız kokusu tedavisi için bu nedenlerden hangisinin ağız kokusuna neden olduğu tespit edilmelidir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu son derece rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Kişinin sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Ağız içi bakımına ve dişlerin temizliğine dikkat edilmesi ağız kokusunun oluşmasını engellemek mümkündür.

Ağız kokusu her zaman olmasa da bazen diğer rahatsızlıkların habercisi olmaktadır. Ağız içerisinde yaşanan kuruluk da ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu sorunların gözlemlenmesi durumunda ağız kokusu tedavisi yaptırmak gerekir.

Ağız Kokusu Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Ağız kokusu tedavisi fiyatları; farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda kişiler farklı yöntemler uygulayarak evde çeşitli yöntemler deneyebilir. Ağız kokusunun giderilmesi için diş fırçalama alışkanlığının kazanılması gerekir. Yemeklerden sonra muhakkak dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca diş ipi kullanmak diş aralarında kalan yiyeceklerin temizlenmesinde etkilidir. Bunlardan başka dilin de bakterilerden temizlenmesi için fırçalanması gerekir. Problem hala devam ediyorsa uzman bir hekim tarafından tedavi olunmak gerekir.