Açık rinoplasti ameliyatı, burun yapılarına erişmek için kullanılan kesiğin altta yatan kıkırdak ve kemiğin geniş bir şekilde açığa çıkmasıyla sonuçlandığı bir işlemdir. Açık rinoplasti nedir sorusunu kısaca bu şekilde açıklayabiliriz. Tipik olarak, burnun alt tarafına küçük bir kesi yapılır ve daha sonra her iki burun deliğinde yapılan kesilere bağlanır. Burnu örten deri, burnun yapısal çerçevesinden yukarı ve aşağı yansıtılır. Bu, cerrahın burnun tüm bileşenlerini geniş bir şekilde görmesini sağlar.

Prosedür Hakkında

Açık burun estetiği ameliyatı(açık rinoplasti) ameliyatı, hastanın hem kozmetik hem de fonksiyonel kaygılarını düzeltirken burun yapılarının en iyi şekilde görünmesini sağlar. Kapalı veya endoskopik rinoplasti gibi daha az invaziv teknikler, hastalara daha kısa bir iyileşme süresi ve bazen daha uygun maliyetli bir seçenek sunar, ancak açık rinoplasti yöntemi üstün görselleştirme için yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. Açık burun estetiği ameliyatı sırasında, burun ucunun hemen altındaki kolumellada bir kesi yapılır. Burun, burun deliklerini ayıran kıkırdak olan medial krurayı kesmemeye dikkat edilerek burun kıkırdağı kesilerek geriye doğru çekilecektir. Kanat, maksimum pozlama için burundan kaldırılacak ve artık burun ucunu, köprüyü, burun deliklerini veya septum onarımını yeniden şekillendirmek için çalışmalar yapılacaktır. Tamamlandıktan sonra, flep kemik iskeleti üzerinde yeniden sarmalanır ve dış konturlama ve şekillendirme tamamlanır. Kesi dikişlerle kapatılacak ve burun üzerine dış atel veya alçı yerleştirilir. Açık burun estetiği ameliyatı amacı burnun şeklini, boyutunu veya açısını değiştirerek yüz uyumu sağlamaktır. Burun estetiği, burun içindeki düzensizliklerden kaynaklanan solunum problemlerini düzeltmek için de kullanılabilir.

Açık ve Kapalı Rinoplasti Arasındaki Farklar

Açık veya kapalı rinoplastideki farklılıkları bilmek önemlidir. Rinoplastide kemik ve / veya kıkırdak değiştirilir ve burnun bu yapısına erişmenin sadece iki yolu vardır, böylece doktorunuz gerekli değişiklikleri yapabilir: açık ve kapalı. Kapalı rinoplasti yaklaşımı sırasında burun içinde 2 kesi yapılır. Tüm değişiklikler bu kesiler aracılığıyla yapılacaktır. Açık rinoplasti, aynı iki kesiyi içerir, ancak ikisini kolumella boyunca birbirine bağlayan bir ek kesi vardır. Bu son bağlantı kesisine bir trans-kolumellar kesi denir ve doktorun burun derisini açmasına veya burnu açmasına izin verir. Cerrahın ne yapmaya çalıştığına bağlı olarak, her yaklaşımın avantajları ve dezavantajları vardır.

Açık Rinoplastinin Avantajları

Açık rinoplasti uygulamasında burnu açma yeteneği, cerrahın alttaki anatomiyi gerçekten görmesini sağlar. Açık yaklaşımın genellikle üç nedenden dolayı daha iyi bir seçim olduğuna inanıyor:

Bir açık rinoplasti ölçülebilir ve gerçekten burun anatomisini analiz etmenizi sağlar. Gerçek bir rinoplasti uzmanı, her bir kişinin burnunun anatomisini incelemek ve anlamak için önemli bir zaman harcar, böylece işi en ayrıntılı ve doğru şekilde yapabilir. Açık burun estetiği ameliyatı, cerraha dış muayeneden net olmayan herhangi bir asimetri veya anormalliği görme yeteneği verir.

Açık rinoplasti, burnun anatomisini daha iyi görmenin ötesinde, cerrahın çok daha hassas olmasını sağlar. Burun böylesine belirgin bir özellik ve bu kadar hassas bir yapı olduğu düşünüldüğünde, rinoplastide ne kadar hassas olursa o kadar iyidir.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizAçık rinoplastinin son avantajı, vakalarının çoğu için gelişmiş kıkırdak greftleme tekniklerini kullanma eğiliminde olmasıdır. Açık rinoplasti ile daha uzun süreli destek ve yapı sağlayan greftleri daha iyi ve daha doğru bir şekilde yerleştirebilir. Bu nedenlerden dolayı, açık bir rinoplasti, daha iyi erişim ve daha iyi sonuçlar sağlar. Açık rinoplasti iyileşme süreci boyunca kesiklerde iz kalmaması için ilaçlar oldukça düzenli kullanılmalıdır.

Açık Rinoplastinin Dezavantajları

Burun estetiği açık rinoplasti kullanmayı sevmeyenler bunun için iki sebep gösterme eğilimindedir. İlk olarak, açık bir rinoplasti, trans-kolumellar kesi nedeniyle bir yara izi ile sonuçlanır. Açık rinoplasti dikiş izi görüntüsü de sıklıkla sorulmaktadır. Bu doğru olsa da, çoğu durumda yara izi o kadar iyi iyileşir ki neredeyse görünmez hale gelir. Açık burun estetiği ameliyatı sonrası için sıklıkla bahsedilen ikinci dezavantajı, bir çok insanın kapalı bir rinoplastiden daha fazla şişlik olduğunu söylemesidir. Genelde açık bir yaklaşımla biraz daha fazla şişlik olduğu doğru olsa da, doğruluk ve detay seviyesi açısından avantajların, kısa vadeli biraz fazladan şişmeden daha ağır bastığına inanılıyor. Açık rinoplastide iz kalır mı en çok sorulan soruların başında gelmektedir.

Açık Veya Kapalı Rinoplasti Nedenleri

Kullanılan teknik ne olursa olsun, işte hastaların burun estetiği istemelerinin en yaygın nedenlerinden bazıları. Birçok rinoplasti hastası doğdukları burundan mutsuzdur ve bazıları spor yaralanması veya araba kazası gibi yaralanmalardan kaynaklanan burun değişikliklerini düzeltmek istemektedir. Genellikle hastalar bize burunlarını hissettiklerini söyler: Yüzleri için doğru boyutta veya orantıda değil (burun çok büyük veya çok küçük), burun köprüsünde şişlik var, yüzleri için çok geniş görünüyor, urun ucunda yumrulu, çıkıntılı, sarkık veya aşırı büyüklükte burun ucu dahil olmak üzere bir sorun varsa, genişleyen veya sıkışan burun delikleri veya asimetrik burun delikleri varsa. Bu faktörler burun estetiği ile düzeltilebilir. Açık rönoplasti ameliyatı nedir sorusunu kısaca kıkırdak ve kemik yapısına müdahale ederek estetik olarak açıklayabiliriz.

Açık Veya Kapalı Rinoplasti Sırasında Yapılan Değişiklikler

Herhangi bir rinoplasti sırasında cerrah burun derisini yukarı kaldırır, kemik ve kıkırdakta değişiklikler yapar ve cildi geri koyar. Her rinoplastiyi özelleştirme sanatı ve bilimi, cerrah hastanın hedeflerine ulaşmak için kemiğin ve kıkırdağın tam olarak nasıl değiştirileceğine dikkatlice karar verdiğinde gerçekleşir. Kapalı rinoplasti burun ucu estetiği için en doğru seçimdir.

Açık ve Kapalı Rinoplasti Arasındaki Farklar

Açık veya kapalı rinoplastideki farklılıkları bilmek önemlidir. Rinoplastide kemik ve / veya kıkırdak değiştirilir ve burnun bu yapısına erişmenin sadece iki yolu vardır. Kapalı rinoplasti yaklaşımı sırasında burun içinde 2 kesi yapılır. Tüm değişiklikler bu kesiler aracılığıyla yapılacaktır. Açık rinoplasti, aynı iki kesiyi içerir, ancak ikisini kolumella boyunca birbirine bağlayan bir ek kesi vardır. Bu son bağlantı kesisine bir trans-kolumellar kesi denir ve doktorun burun derisini açmasına veya burnu açmasına izin verir. Cerrahın ne yapmaya çalıştığına bağlı olarak, her yaklaşımın avantajları ve dezavantajları vardır.

Rekonstrüktif Ve Redüktif Rinoplasti

Açık ve kapalı rinoplasti hakkında düşünürken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, burun işinizin rekonstrüktif mi yoksa indirgeyici mi olacağıdır. İndirgeyici bir rinoplasti, burundan çıkarmayı içerir. Burnunun yüzüne göre çok büyük olduğunu hisseden hastalarda bu daha yaygındır. Bazı durumlarda kapalı rinoplasti burun ameliyatı olarak yapılabilen indirgeyici bir rinoplasti, rekonstrüktif rinoplastiye kıyasla teknik olarak biraz daha basittir. Açık rinoplasti ameliyatı iyileşme süreci dikkate alınırken aynı zamanda rekonstrüktif veya redüktif olup olmadıkları dikkate alınmalıdır. Kapalı rinoplasti burun ameliyatı fiyatları yapılacak işleme ve merkeze göre değişmektedir.