Açık beyin tümörü ameliyatı beyinde meydana gelen iyi veya kötü huylu tümör görüldüğü hallerde yapılan tümörün beyinden alınmasını sağlayan bir operasyondur. Bu ameliyat esnasında beynin komple açılması ve kafatasından çıkarılması yöntemi kullanılır. Beyin kafatasından çıkarıldıktan sonra tümör olduğu yerden temizlenir.

Beyin Tümörü Nasıl Oluşur?

Beyin tümörü beyinde oluşmaması gereken bir doku oluşmasına verilen isimdir. Bu dokuların fazla büyümesi sonucu beyin tümörü oluşur. Bu büyüyen dokular beyne arar verdiği için açık beyin tümörü ameliyatı ile temizlenmesi sağlanır. Beyinde oluşan iyi huylu tümörler bile kötü sonuçlara neden olabilir. Görme, duyma ve konuşma bozukluklarına neden oldukları görülmektedir.

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskli Midir?

Oldukça zor bir cerrahi müdahale tekniği gerektirir. Hastaların beyninde tümör olduğunu bilmesi ve motivasyonlarının bu yönde olması son derece zor bir durumdur. Bu bakımdan doktorların ameliyat öncesi ve sonrasında hastaya doğru bilgiler aktarması son derece önemlidir. Beyin tümörü; iyi veya kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılmakla birlikte; her iki durumda da açık beyin tümörü ameliyatı yapılması gerekir.

Açık Beyin Tümörü Ameliyatı Öncesinde Süreç Nasıl İlerlemektedir?

Operasyon öncesi süreçte, Ameliyatın nasıl yapılacağı hastaya muhakkak anlatılmalıdır. Bu iletişimin sağlanması ameliyat sürecinde son derece önemlidir. Beyin tümörlerinin belirtileri görüldükten sonra bazı testler yapılması gerekir. Tümörün ne kadar büyük olduğu, beynin hangi bölümünde olduğu, iyi veya kötü huylu olduğu bu testler sayesinde anlaşılır. Bu bilgiler eşliğinde test sonuçlarına göre ameliyatın ne zaman yapılacağına karar verilir. Ameliyata hastaların hazırlanması ile başlanır. Testlerden elde edilen tüm sonuçlar hasta ile doğru bir şekilde paylaşılır. Daha sonrasında kendisine ameliyatın nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgi aktarılır. Açık beyin tümörü ameliyatı esnasında genel anestezi kullanılır. Hastanın tüm saçı kesileceğinden bu bilginin hastayla paylaşılması önemlidir.

Açık Beyin Tümörü Ameliyatı Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Hazırlık, tetkikler, kafatasının beynin çıkarılması için açılması ve ameliyat sonrası olmak üzere bölümlere ayrılır. Beyninde tümör tespit edilen kişinin son derece endişeli olması doğal bir durumdur. Bu bakımdan tetkikler yapılırken hastanın ameliyata ve sonrasındaki tedaviler için duygusal olarak hazırlanması önemlidir.

Operasyonun Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra hastanın belirli süre gözetim altında kalması gerekir. Bu süreçte ameliyatı destekleyici bir takım ilaçlar kullanılır. Hastanede yatış süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Oldukça hayati bir ameliyat olması nedeniyle riskli ameliyatlar kategorisinde yer almaktadır ve operasyon sonrasında hastanın durumunun uzmanlarca takip edilmesi büyük önem taşır.